Spotkałeś się kiedyś z pojęciem Bring Your Own Device? Firmy coraz częściej umożliwiają swoim pracownikom korzystanie z osobistych urządzeń do pracy, aby w duchu kultury mobilności mogli sprawnie wykonywać zlecone zadania poza biurem. Mowa nie tylko o laptopach, ale również tabletach i smartfonach. Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo danych w sytuacji, gdy przechowujemy je na urządzeniach niewymagających większych zabezpieczeń? Microsoft zna już odpowiedź na to pytanie. Jest to Enterprise Mobility + Security (EMS).


Enterprise Mobility + Security wspiera użytkownika i jego prywatność.


Mamy nadzieję, że nigdy nie zdarzyło Ci się wysłać nieodpowiedniego załącznika do nieodpowiedniej osoby. A nawet jeśli to jesteśmy tylko ludźmi i błędy wkradają się w naszą codzienną pracę, dlatego dobrze mieć EMS - usługę, która na to nie pozwoli, a komunikat o nieprawidłowo wybranych adresatach na podstawie klasyfikacji poufności danych otrzymasz natychmiastowo.

A co w sytuacji, kiedy skopiowane treści stworzone w dokumentacji firmowej chciałbyś dołączyć do swoich prywatnych notatek? Również jest to niemożliwe. Enterprise Mobility + Security nie wskaże opcji „wklej” w liście zadań.  

Przyszedł czas na media społecznościowe. Codziennie spędzamy w nich mnóstwo czasu komentując, dzieląc się, ale przede wszystkim udostępniając. Usługa EMS uchroni Cię przed udostępnieniem informacji biznesowych uruchamiając okno dialogowe z zapytaniem, czy to, co właśnie wkleiłeś to na pewno dane prywatne. Pozwoli Ci to zastanowić się przysłowiowe „dwa razy” nad koniecznością wysyłania wiadomości do całej populacji użytkowników internetu.


Czy administratorzy sieci również mogą skorzystać z usługi EMS?


Mogą. A nawet powinni, ponieważ to właśnie dzięki nim osiągniesz pełny sukces wykorzystując usługę Enterprise Mobility + Security.

Twój zespół IT będzie wiedział najlepiej, jakie autoryzacje nadać poszczególnym osobom w firmie, aby bezpiecznie korzystały ze swoich urządzeń prywatnych. Mogą to zrobić między innymi na podstawie ich stanowiska, typu aplikacji, do której potrzebują dostępu czy lokalizacji danej sieci. Gdy jedna z wybranych zasad nie zostanie spełniona, autoryzacja będzie niekompletna, a w niezabezpieczonym środowisku pracownicy nie połączą się ze swoimi kontami biznesowymi.

To również administratorzy sieci staną za wszystkimi rozwiązaniami ochrony danych w sytuacjach, gdy Twoi pracownicy zaczną korzystać z powiązanych aplikacji. Pomogą w konfiguracji kont dostosowując odpowiednie etapy logowania, takie jak na przykład uwierzytelnianie dwuetapowe. Niecodziennie masz możliwość logowania się poprzez sczytanie kodu QR z ekranu Twojego urządzenia, prawda?

Dzięki panelowi EMS w Microsoft Azure Twój zespół IT będzie mógł zarówno zarządzać dostępami, uaktualniać konfiguracje, jak i monitorować nietypowe zachowania, co ostatecznie daje szansę zareagować na czas w razie potencjalnego wycieku danych.


Teraz już wiesz, że mobilność to nie tylko obawa o bezpieczeństwo danych, ale także szansa na rozwój i zwiększenie możliwości. Daj nam znać, co Ty o tym sądzisz.

%}