Pamiętasz, kiedy ostatni raz spakowałeś plecak i ruszyłeś w podróż? Wspominasz przede wszystkim te pozytywne momenty, ale wiesz, że te wymagające przyniosły ci także wiele korzyści. Śmiejesz się z tego jak szybko i łatwo udało ci się kupić bilety lotnicze, ale już nie chcesz wracać do czasochłonnego etapu planowania podróży w którym musiałeś dokonać wyboru spośród dziesiątek ofert linii lotniczych oraz dopasować termin podróży do kalendarzy wszystkich znajomych.

Mimo wszystko wiesz, że była to dla ciebie lekcja i okazja, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość. Znasz już linie lotnicze, które oferują częste oraz najtańsze loty, których trasa nie wiąże się z ryzykownymi przesiadkami oraz takie, dzięki którym czujesz się bezpiecznie podczas podróży. A to jedno z najważniejszych kryteriów, prawda? W rozumieniu organizacji migracja to również podróż, którą trzeba zaplanować i dopasować do potrzeb systemowych, jak i użytkowników. Poniższe cztery etapy pomogą ci wybrać oraz wprowadzić najefektywniejszą strategię migracji do chmury:


1. Etap oceny (tak zwane planowanie)

Na początku planowania podróży warto znać jej cel. Chcesz zwiedzać? Oddać się błogiemu lenistwu? Spędzić aktywnie czas w innym otoczeniu? Skup się na pojedynczym rozwiązaniu. W kwestii migracji zastanów się dlaczego się na nią zdecydowałeś się oraz co miałoby być jej przedmiotem: aplikacje, zbiór danych czy całe środowisko? Ustal priorytety. One także mają wpływ na powodzenie przedsięwzięcia.

Niewiele osób widzi korzyści w podróży w pojedynkę, głównie ze względów bezpieczeństwa. Podobnie jest podczas migracji. Mając na uwadze skalę takiego przedsięwzięcia, nawiąż kontakt z kluczowymi osobami w firmie, aby uzyskać wsparcie w dziedzinach w których nie jesteś ekspertem. Zaufaj ich umiejętnościom i wiedzy. Nie angażuj się w pojedynkę w projekt, który dotyka tak wielu sfer organizacji. Zadbaj o jego bezpieczeństwo.

Przyszedł czas obliczenia kosztów. Najmniej przyjazny punkt w etapie planowania, choć jeden z najważniejszych. Oceń, czy zdołasz zaoszczędzić swoje zasoby dzięki zastosowaniu technologii chmurowej, może ci w tym pomóc specjalny kalkulator.

Ostatnią czynnością jest przygotowanie listy. Dla podróżującego będzie to lista miejsc, które chciałby zwiedzić lub gdzie chciałby spędzić czas na podstawie wyznaczonego celu. Dla ciebie to spis serwerów i aplikacji. Dzięki niemu ustalisz wspólne cechy i zależności. Znając wymagania aplikacji, wyznaczysz strategię ich migracji.


2. Etap migracji (tak zwana podróż)

Na tym etapie skup się na właściwej podróży. Znając już jej cel, zdecyduj jaki środek transportu będzie dla ciebie najefektywniejszy. W migracji do chmury do wyboru masz 4 strategie: ponowne hostowanie, refaktoryzacja, ponowne projektowanie oraz ponowne tworzenie. Oczywiście możesz wdrożyć pojedynczą strategię lub ich kombinację. Wszystko zależy od twoich celów i wymagań aplikacji.

Ponowne hostowanie zapewni szybkie i bezpieczne przeniesienie Twoich istniejących aplikacji do chmury. Dzięki temu nie poniesiesz wysokich kosztów, migracja nie wpłynie na kod, a twoje aplikacje wykorzystają skalowalność infrastruktury jako serwera. Wybierz jedno z narzędzi Microsoft lub posłuż się podobnym narzędziem jednego z partnerów. Skup się na wymaganiach aplikacji i dostosuj do nich potencjalne narzędzie.

Podczas refaktoryzacji wprowadzane są niewielkie zmiany do projektów aplikacji wymagane do ich optymalizacji. Jest to równie szybka ścieżka migracji jak ponowne hostowanie. Wykorzystaj tę strategię, gdy ważna jest skalowalność aplikacji i przenośność kodu. Partnerzy technologiczni Microsoft Azure również zaoferują ci propozycje rozwiązań.

Wykorzystaj ponowne projektowanie, gdy potrzebna będzie modyfikacja lub rozszerzenie bazy kodów aplikacji. Dzięki tej strategii, nadasz swojej aplikacji nowe możliwości, jednocześnie zapewniając jej stabilną i skalowalną architekturę w chmurze.

W razie potrzeby stworzenia aplikacji od zera, wybierz strategię ponownego tworzenia. Będziesz mieć stuprocentową pewność, że jest tak zoptymalizowana, by działać prawidłowo i bezpiecznie w Microsoft Azure. Nie wahaj się, kiedy widzisz potencjał na rozwój, wykorzystaj natywne technologie dla chmury i obniż koszty.


 3. Etap optymalizacji (tak zwane wyciąganie wniosków)

Podróżując i poznając kulturę Twojego celu podróży zdobywasz większą wiedzę i nabierasz głębszych doświadczeń. Porównujesz swoje możliwości do tego, co ustaliłeś przed podróżą oraz z tym, co jest dostępne na miejscu. Platforma Azure pozwala na nie tylko na migrację, ale również na zarządzanie, monitorowanie oraz optymalizację. Wykorzystaj narzędzia do monitorowania kosztów, dostosowania rozmiaru maszyn wirtualnych, czy migrowania kolejnych aplikacji lub konfigurowania obecnych. Przede wszystkim, zabezpiecz swoje zasoby dzięki możliwościom platformy.


4. Etap zabezpieczenia i zarządzania (tak zwana lekcja na przyszłość)

W podróży w pojedynkę lub w grupie najbardziej liczy się twoje bezpieczeństwo. Dzięki zaspokojeniu tej potrzeby, swobodnie poruszasz się w nowym środowisku i czujesz się komfortowo podejmując kolejne działania. Technologia chmurowa Azure oferuje trzy proste kroki w celu zabezpieczenia Twoich danych i środowisk. A mianowicie, zabezpiecz swoje aplikacje i środowisko w chmurze dzięki Azure Security Center. Następnie chroń swoje dane w chmurze przed atakami oprogramowań szantażujących oraz prostymi, ludzkimi błędami. Dzięki Azure Backup na pewno Ci się to uda. Jednocześnie monitoruj jakość pracy chmury z Azure Log Analytics. Zbieraj dane, dzięki którym szybko wykryjesz oraz naprawisz błędy.


A czy ty zarezerwowałeś już miejsce w kalendarzu na własną podróż? Jeśli jesteś już użytkownikiem Microsoft Azure, podziel się wspomnieniami z migracji do chmury we własnej organizacji.

%}