Czy wiesz, że osoby nie do końca zmotywowane do wykonywania swoich zadań rzekomo są w stanie szybciej i skuteczniej rozwiązać najbardziej skomplikowane problemy? 

Nie chcemy, abyś nagle zmienił zdanie i stwierdził, że pracowitość i systematyczność się nie opłaca. Ale może warto sięgnąć po narzędzie, które ułatwi pracę (i zaoszczędzi czas) nie tylko Tobie, ale każdej osobie z zespołu? Zastanawiasz się teraz pewnie, czy taka rzecz w ogóle istnieje. Odpowiadając na Twoje pytanie – tak. 

To Microsoft Power Apps, który pozwoli Ci stworzyć własną aplikację bez konieczności posiadania wiedzy  z zakresu technologii informacyjnych i umiejętności deweloperskich. Wystarczy Ci zaledwie login i hasło do swojego profilu w usłudze Office 365 oraz znajomość programu Microsoft Excel, aby zaprojektować najprostszą z nich.


Jakie aplikacje możesz stworzyć przy użyciu Microsoft Power Apps?


Chcesz być na bieżąco ze swoimi wydatkami podczas wyjazdów służbowych i myślisz o udostępnianiu ich w arkuszu kalkulacyjnym w usłudze OneDrive w czasie rzeczywistym? To od Ciebie zależy, co dokładnie umieścisz w aplikacji, ale dla takiej operacji jak zapisywanie wydatków możesz nawet skorzystać z tabeli w Excelu używając zaledwie podstawowych danych.

Skorzystaj również z dostępnych szablonów - tak zwanych „kanw”. Wybierając szablon, aplikacja przeprowadzi Cię przez kolejne akcje, pomagając Ci dobrać odpowiednie ustawienia. Power Apps pozwoli Ci również wybrać układ dostosowany do urządzenia dedykowanego dla Twojej aplikacji, takiego jak telefon lub tablet.

Co więcej, Microsoft Power Apps umożliwia stworzenie aplikacji dostępnych na urządzeniach mobilnych z systemem iOS, Android czy Windows. Czy mogło być jeszcze łatwiej?


A co z dostępnością tych aplikacji?


Wspomnieliśmy o łączeniu się z usługą OneDrive, ale to wcale nie jest konieczne, aby Twoja aplikacja działała bez zarzutu. Możesz też tworzyć aplikacje wykorzystujące dane dostępne lokalnie. A jeśli współdzielisz środowisko danych, czy jest to również możliwe, aby współdzielić aplikacje? Oczywiście. Jako administrator aplikacji możesz nadać do niej dostęp swojemu zespołowi i wspólnie cieszyć się z prostych i szybkich rozwiązań dla Waszych codziennych zmagań.


Skoro już mowa o udostępnianiu, co z bezpieczeństwem?


Jako administrator możesz dzielić się aplikacją z zespołem, co równocześnie daje Ci kontrolę nad udostępnionymi informacjami. To Ty decydujesz o tym, kto może aplikację edytować, a kto tylko z niej korzystać. Dodatkowo, każda wprowadzona zmiana w aplikacji jest zapisywana w repozytorium, co pozwala Ci wrócić do dowolnej wersji w razie popełnienia błędu przy zmianie ustawień.

Jeśli naprawdę chcesz się postarać, pogrupuj aplikacje według typu udostępnianych danych. W razie budowania przepływu w Microsoft Power Automate usługa zablokuje możliwość wykorzystania tej niedozwolonej.


Posiadasz już konto w usłudze Office 365? Świetnie. Wypróbuj Power Apps i stwórz swoją pierwszą aplikację, a następnie podziel się rezultatem. A nuż każdy z nas mógłby z niej skorzystać?

%}