Co przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz słowo „sejf”? Bezpieczeństwo? Komfort? A może szyfr? Sejf, o którym od nas usłyszysz ma w sobie coś jeszcze. Dostępność. Zawsze i wszędzie. 


Wybierając odpowiedni sejf na przechowanie najcenniejszych rzeczy kierujesz się zarówno jego rozmiarem, jak i systemem zabezpieczeń. W przypadku magazynu chmurowego OneDrive również tak to działa. Podstawowa i darmowa wersja dla osób prywatnych zapewnia 5GB do przechowywania plików. Jeśli Twoje potrzeby są większe, zwiększ rozmiar magazynu aż do 1TB. W ofercie dla firm otrzymasz dodatkowo pakiet Office w prezencie do najwyższego planu.


Podejmując decyzję o zakupieniu sejfu kierujesz się także potrzebą bezpieczeństwa. OneDrive dba o to już w momencie logowania dzięki dwuetapowemu uwierzytelnieniu. W trakcie pracy możesz ustalić czy link, który właśnie udostępniłeś znajomej z biura, aby podzielić się zdjęciami z wyjścia integracyjnego, powinien wygasnąć po kilku dniach lub zawierać hasło dostępu. To Ty ustalasz prywatność swoich plików, jak i to, czy osoba mająca do nich dostęp może jedynie je przeglądać czy również edytować.


I jeszcze tylko słowo o szyfrowaniu - OneDrive działa wyłącznie na szyfrowanych danych. W spoczynku, podczas logowania, przesyłania danych, ich edycji… Brzmi RODO-friendly? Tak właśnie jest.


Wychodząc naprzeciw potrzebom swoich użytkowników, Microsoft wprowadza nowy obszar do przechowywania poufnych danych: folder Personal Vault - tak zwany magazyn osobisty, a w dosłownym znaczeniu: osobisty skarbiec. Dostaniesz się do niego jedynie po przejściu silnej metody uwierzytelnienia, takiej jak skanowanie biometryczne czy kod SMS. Na dodatek, jeśli odejdziesz od komputera i chwilka zamieni się w dłuższą chwilę, folder zablokuje się automatycznie tuż po wykryciu braku aktywności.


Wygoda w XXI wieku to między innymi mobilność - usługa przechowywania danych w chmurze jest już dostępna na urządzeniach iOS, Android oraz Windows. To, że Twoje osobiste i służbowe urządzenia posiadają różne oprogramowania nie ma już najmniejszego znaczenia. Zainstaluj aplikację i po prostu zrób to, co chcesz.


No i jest, nasz crème de la crème - dostępność. Nie będzie to żadna nowość, kiedy powiemy, że z plików możesz korzystać z każdego miejsca na ziemi. Zaskoczy Cię pewnie, gdy dodamy, że to Ty o tym decydujesz. Po wybraniu odpowiedniej opcji, Twój plik będzie dostępny wyłącznie w trybie online i po pobraniu (co jednocześnie znaczy, że nie zajmuje nawet 1KB na Twoim komputerze) lub lokalnie i do edycji offline. Dla najważniejszych plików zastosuj opcję „Zawsze przechowuj na tym komputerze” i już niczym się nie martw.


Skoro już wiesz czym jest i do czego służy chmura Microsoftu, na pewno przyszedł Ci na myśl choć jeden powód, dla którego OneDrive jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Dasz nam znać, co to takiego?

%}