Porządek – to coś, co zdecydowanie ułatwia pracę, ale także codzienne funkcjonowanie. Zwłaszcza, jeśli posiadasz mnóstwo plików z ważnymi notatkami, linkami czy tabelkami. Nie raz pewnie zdarzyło Ci się, że potrzebowałeś/aś jakieś ważnego fragmentu z danego dokumentu. Jednak poszukiwanie tej jednej informacji zajmowało bardzo dużo czasu, bo nie wiadomo było, w którym konkretnym pliku jej szukać. Jesteśmy tylko ludźmi i czasami po prostu pewnych rzeczy nie pamiętamy. Dlatego z pomocą przychodzi OneNote.

 

OneNote – co to takiego?

 

Jest to usługa, która ułatwia sporządzanie notatek. Ale co czyni ją wyjątkową? Nie jest to zwykły notatnik, tylko rozbudowany program posiadający wiele użytecznych funkcji. Wszystkie potrzebne notatki możesz zorganizować w jednym miejscu, a przy tym zachować ład i porządek, dzięki możliwości tworzenia sekcji. To ułatwia segregację i zachowanie przejrzystości notatnika. Możesz organizować  notatki w najwygodniejszy dla siebie sposób, wszystko według własnych preferencji. Chcesz wyszukać słowo lub jakąś frazę? Nie ma problemu, wystarczy wpisać to czego potrzebujemy w okienko koło „lupki” i gotowe. Jednak te funkcje mogą wydawać się dość powszechne w wielu tego typu usługach. Mi najbardziej do gustu przypadła możliwość, która bardzo ułatwiła i przyspieszyła tworzenie notatek, a mianowicie wycinanie ekranu.

 

Jak to działa?

 

W zakładce Wstawianie należy kliknąć w opcję Wycinek ekranu - w tym momencie ekran nieco zblednie, a potem wystarczy zaznaczyć obszar, który nas interesuje, a w konsekwencji wszystko pojawi się w naszym OneNote. Banalne, prawda? Już nie trzeba kopiować tekstu, obrazków czy tabelek, a potem ich formatować, aby wszystko przyzwoicie wyglądało. Naprawdę można zaoszczędzić wiele cennego czasu korzystając z tej funkcji. Co więcej, gdy kopiujemy tekst z jakiejś strony internetowej, to na dole automatycznie pojawi się źródło i link do niej, na wypadek gdybyśmy kiedyś chcieli do niej powrócić. OneNote jest także zaopatrzony w kalkulator, dzięki czemu na bieżąco możemy wykonywać obliczenia w jednym oknie, a nie dodatkowo korzystać z innej usługi.


OneNote – uniwersalny notatnik

 

Jest to narzędzie idealne do pracy, zarówno we własnym zakresie, jak i w zespole. Nasz notatnik możemy udostępniać innym użytkownikom, wystarczy, że zostanie zapisany na SharePoint lub OneDrive, bez względu na to z jakiego urządzenia korzystasz i w jakim miejscu jesteś. Nie musisz się także martwić o zapisywanie swojej pracy w OneNote, wszystko dzieje się automatycznie. Żadna awaria sprzętu nie zepsuje Twoich postępów. Można powiedzieć, że ta usługa łączy w sobie wszystkie zalety pozostałych programów pakietu Microsoft365. Dzięki OneNote tworzenie spójnych oraz przejrzystych notatek nigdy nie było prostsze. I to niezależnie czy chcesz zapisać plan wyjazdu na wakacje czy strategię biznesową. Usługa jest po prostu uniwersalna i sprawdzi się w każdej sytuacji. Warto się o tym przekonać samemu!

%}