W wielu firmach głównym środkiem komunikacyjnym jest e-mail. Gdyby uzupełnić go o Microsoft Teams zdecydowanie poprawiłaby się szybkość przepływu informacji między pracownikami. Dlaczego? Powodów jest wiele! 


         Zacznijmy od tego, że tradycyjna poczta elektroniczna ma zaledwie kilka podstawowych funkcji. Jeśli pracownik chce skonsultować z kimś jakiś projekt to musi za każdym razem przesyłać pojedynczą wiadomość z plikiem. Często istnieją ograniczenia związane z rozmiarem załącznika, co bywa utrudnieniem w komunikacji. E-mail nie zawsze sprosta naszym wymaganiom, dlatego warto skorzystać z dodatkowych narzędzi. I tu naprzeciw oczekiwaniom wychodzi Microsoft Teams. 


        Czym właściwie jest ta usługa? To coś więcej niż zwykły komunikator. Jest to narzędzie przysługujące subskrybentom Microsoft 365, które posiada liczne funkcje optymalizujące szereg procesów w firmie. Przede wszystkim ułatwia pracę zespołową. Przedsiębiorstwo posiadające Microsoft Teams jest o wiele wydajniejsze. Narzędzie pozwala na grupowe rozmowy wideo, dodatkowo istnieje opcja, aby nagrać takie spotkanie i w każdym momencie do niego wrócić. W usłudze jest także funkcja, która pozwala na utworzenie różnych kanałów tematycznych, dzięki czemu wszystko w łatwy sposób zostaje uporządkowane. Przypominacie sobie sytuację jak ktoś w firmie nie mógł znaleźć potrzebnych dokumentów, bo były porozrzucane w wielu folderach, wiadomościach itp.? Dość frustrujący widok. W Microsoft Teams można umieszczać pliki bez względu na to, jakiego formatu są to dane. Każda upoważniona osoba ma do nich dostęp, co także redukuje czas, który trzeba by było poświęcić na komunikację za pośrednictwem np. poczty elektronicznej. Wszystko jest w jednym miejscu. 


         Dodatkowo usługa integruje się z kalendarzem programu Outlook, który jest również produktem Microsoftu. Dzięki temu użytkownik szybko może sprawdzić kiedy ma zaplanowane rozmowy online. W natłoku obowiązków łatwo zapomnieć o kolejnym ważnym spotkaniu, a to tego nie można dopuścić, prawda? A co najważniejsze, Microsoft Teams jest bardzo intuicyjny. Gdy pierwszy raz miałem styczność z usługą, to z dużą swobodą zacząłem z niej korzystać. Chcę coś wyszukać? Żaden problem, wpisuję daną frazę w wyszukiwarkę i gotowe. Szukam jakiegoś kontaktu? Używam „małpy” i gotowe, zupełnie jak w social mediach. Wszystkie najpotrzebniejsze elementy zostały zawarte w usłudze i są bardzo łatwe w użytkowaniu.


      Jeśli miałbym do czegoś porównać Microsoft Teams to jest to taki prywatny gabinet, tylko że online. Wszystko łatwo dostępne, wiadomo co gdzie jest i w każdym momencie można z tego skorzystać. Jak powszechnie wiadomo - dobra organizacja przyczynia się do sukcesu firmy. Microsoft Teams może stać się mocnym fundamentem na którym powstanie piękny budynek sprawiający, że konkurencja będzie zazdrosna. Jednak usługa sama w sobie nie gwarantuje korzyści. Może posłużyć jako element, który ułatwi drogę na szczyt.


%}