Efektywne planowanie zadań z Microsoft 365

Autor
Mateusz Puchalski
Opublikowano
Efektywne planowanie zadań z Microsoft 365

Czy planowanie zadań może stać się kluczem do późniejszego sukcesu? Według Briana Tracy, kanadyjskiego psychologa i mówcy motywacyjnego, jedna minuta poświęcona na planowanie oszczędza 10 minut przeznaczonych na działanie. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem – jeśli działamy według ustalonego scenariusza, znacznie łatwiej możemy wyznaczać swoje codzienne priorytety i określać, które zadania powinny być zrealizowane w pierwszej kolejności. To z kolei pomaga nam w osiąganiu kolejnych kamieni milowych i każdego dnia przybliża nas do upragnionego sukcesu.  

Narzędzia do zarządzania zadaniami, odpowiednio dobrane do Twoich potrzeb, pomogą Ci w perfekcyjnej organizacji Twojego dnia pracy. Wykorzystanie ich potencjału przy codziennym planowaniu priorytetów to również świetny sposób na podniesienie swojej produktywności przy wykonywaniu obowiązków. Na rynku możesz odnaleźć wiele interesujących narzędzi, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu sukcesu. Na które z nich warto zwrócić uwagę?  

 

Skuteczne zarządzanie czasem 

Pomyśl o sytuacji, w której z samego rana zacząłeś już wykonywać swoje codzienne, najważniejsze czynności. Jesteś skupiony na tym, żeby zrealizować swoje obowiązki zgodnie ze standardami obowiązującymi w Twojej firmie. Gdy w skupieniu przeglądasz kolejne wiersze Excela, nagle dzwoni do Ciebie Adam, który chce porozmawiać o zbliżającym się wyjeździe integracyjnym. Stajesz się przez to nieco zdenerwowany – chciałeś przecież skupić się na jak najlepszym wykonaniu swoich najważniejszych obowiązków, żeby później mieć czas na dokończenie mniej priorytetowych projektów.  

Dzięki wykorzystaniu kalendarza Outlook, który możesz zsynchronizować z Teamsem, takie sytuacje nie będą miały już miejsca. Jeśli w ciągu dnia chcesz zarezerwować sobie czas na maksymalne skupienie, możesz zablokować dany okres w swoim kalendarzu. Dzięki ustawieniu statusu „nie przeszkadzać” lub „zajęty”, Twoi współpracownicy będą doskonale wiedzieli, kiedy nie powinni się z Tobą kontaktować. To proste a zarazem znakomite rozwiązanie znacznie ułatwi komunikację w Twoim zespole. Nie musisz już indywidualnie informować każdego ze swoich współpracowników o tym, że jesteś zajęty – narzędzia Microsoft zrobią to za Ciebie! 

Jeśli każdego dnia chcesz zarezerwować sobie kilka chwil na maksymalne skupienie się, możesz stworzyć w swoim kalendarzu powtarzające się wydarzenie. Takie rozwiązanie może również pozwolić Ci również na lepsze zaplanowanie swojego dnia. Sytuacja, w której codziennie o określonych godzinach zajmujesz się podobnym zadaniem będzie sprzyjać efektywności w Twojej pracy. Właśnie do takich zadań świetnie sprawdzi się ustawienie cyklicznych wydarzeń w kalendarzu. Dzięki zastosowaniu powtarzalnych eventów, pojawią się one w Twoim terminarzu każdego wybranego przez Ciebie dnia o określonej godzinie. To pozwoli Ci lepiej panować nad organizacją czasu, ale również sprawi, że każdy współpracownik, któremu udostępnisz kalendarz, będzie wiedział, kiedy jesteś zajęty i kiedy nie należy Ci przeszkadzać. Takie rozwiązanie zwiększy Twoją produktywność i sprawi, że najważniejsze zadania w ciągu dnia będziesz mógł wykonać bez rozproszenia.  

 

Plany i notatki w jednym miejscu   

Sytuacja, w której spotykasz się ze swoim przełożonym i podczas meetingu otrzymujesz informacje na temat przypisanych Ci zadań, zdarza się bardzo często. Niektórzy managerowie cenią sobie bezpośredni kontakt podczas przekazywania różnych wiadomości związanych z nadchodzącymi obowiązkami. W taki wypadu warto zadbać o stworzenie kompletnych notatek, które pomogą Ci w sprostaniu wszystkim zadaniom w ciągu dnia! Doskonałym narzędziem do tego typu zadań jest Microsoft OneNote – elektroniczny notatnik, który możesz mieć zawsze pod ręką. Dzięki niemu możesz być pewien, że żadna ważna informacja nie umknie Ci w trakcie spotkania.  

Microsoft OneNote jest również świetnym narzędziem, które pomoże Ci w planowaniu codziennych zadań. Pomyśl o tym, że masz zapisanych wiele informacji i musisz stworzyć z nich plan działania na kolejnych kilka dni. To zadanie może wydawać się nieco skomplikowane – zwłaszcza, jeśli z notatek wynika, że w najbliższym czasie będziesz miał mnóstwo obowiązków. Jeśli chcesz stworzyć listę kontrolną, na której umieścisz wszystkie otrzymane informacje, wystarczy, że użyjesz w swoim notatniku składnika Loop. Zastosowanie tej niedocenianej często funkcji sprawi, że będziesz mógł korzystać ze swojego notatnika jak z listy zadań do wykonania. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na jakość Twojej pracy – jeśli odznaczysz na liście wykonane już zadanie, będziesz wiedział, jakie zadania zostały Ci jeszcze do zrobienia. Dzięki temu nie ominie Cię już żadne ważne zadanie, a realizacja projektów stanie się nieco prostsza.  

 

Łatwiejsza organizacja pracy  

Jeśli jesteś managerem, doskonale wiesz, jak ważna jest dobra organizacja Twojej pracy. To na niej opiera się sukces Twojego zespołu. Będąc liderem, często możesz zastanawiać się nad tym, w jaki sposób zorganizować swoje zadania, by znaleźć jeszcze czas na pomoc dla swoich współpracowników. To prawdziwe wyzwanie – musisz nie tylko perfekcyjnie zaplanować swój dzień, ale także przewidzieć w nim miejsce na niespodziewane wydarzenia.  

Do tak złożonego i wymagającego planu potrzebujesz niezawodnego pomocnika. Microsoft Planner może stać się Twoją prawą ręką w walce o idealne rozplanowanie wszystkich zadań w ciągu dnia. Dzięki wspólnemu tworzeniu planów na dany dzień, możesz podglądnąć, które zadania Twoich współpracowników będą wymagać Twojej pomocy. To z kolei pomoże Ci wybrać priorytety, które znajdą się na Twojej prywatnej liście zadań do zrobienia. Dzięki zastosowaniu narzędzia Microsoft Planner, możesz przypisywać zadania do konkretnych osób, co pomoże w lepszym i bardziej przejrzystym ułożeniu Waszych planów.  

Nie chcesz dzielić się swoim plannerem z innymi? Nic trudnego! W Microsoft Planner możesz stworzyć plan działania, który nie będzie musiał być udostępniony innym osobom. Dzięki wykorzystaniu tego narzędzia możesz w przejrzysty sposób ułożyć swój dzień, nadać zadaniom właściwy priorytet lub też stworzyć listy zadań przypisane do konkretnych projektów. Takie planowanie może okazać się kluczowe w walce o wykonanie wszystkich najważniejszych zadań. Planner nie tylko zbierze wszystkie Twoje obowiązki w jednym miejscu, ale również wyśle Ci przypomnienie, jeśli będzie zbliżał się termin wykonania któregoś z nich. To pomoże Ci w wykonaniu wszystkich niezbędnych kroków. Nie będziesz też już zapominał o małych (albo nieco większych) zadaniach, które muszą zostać zrobione przed zamknięciem projektu.  

 

Zaplanuj swoje zadania! 

Planowanie własnych zadań bywa trudnym wyzwaniem. Musisz przecież nadać każdemu z nich właściwy priorytet oraz zdecydować o kolejności ich wykonywania. W okiełznaniu Twojego terminarza pomogą Ci narzędzia Microsoft, które dostosowane są do pomocy przy planowaniu zadań. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz poprawić efektywność w pracy i skupić się na swojej produktywności podczas wykonywania służbowych obowiązków.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się, które narzędzia sprawdzą się u Ciebie najlepiej, napisz do nas. Nasi eksperci pomogą Ci dopasować rozwiązania Microsoft do Twoich indywidualnych potrzeb. Pozwól sobie pomóc już dziś! 

Powiązane artykuły
Jak planowanie zadań wpływa na organizację pracy?
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Jak planowanie zadań wpływa na organizację pracy?
Jak udostępnić kalendarz w Microsoft Outlook?
Najnowsze artykuły Tutoriale Microsoft 365
Jak udostępnić kalendarz w Microsoft Outlook?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja