Georg Bernard Shaw powiedział kiedyś, że największym błędem w komunikacji jest iluzja, że do niej doszło. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem – czasami wydaje nam się, że z powodzeniem porozumieliśmy się z drugim człowiekiem. Niestety, doświadczenie pokazuje, że często jesteśmy w błędzie. Przeszkody w komunikacji mogą mieć różne podłoże – od niejasnego przekazania informacji, po celowe ich zignorowanie przez odbiorcę. Każda z nich prowadzi do nieprzyjemnych i stresujących sytuacji.
W szkole dzieje się dużo. Proces komunikacji może być zatem mocno zaburzony i niezwykle utrudniony. Wystarczy przecież panujący na korytarzu huk, który może doprowadzić do niezrozumienia komunikatu. Właśnie w takiej sytuacji możesz doświadczyć niezamierzonej iluzji komunikacji – wydaje Ci się, że przekazałeś niezbędne informacje, a okazuje się, Twój odbiorca nic nie zrozumiał. Czy wiesz w jaki sposób możesz uniknąć takiego problemu?
Przenieś komunikację do sieci
Przyjrzyjmy się sytuacji Anny, nauczycielki z długoletnim stażem pracy w jednym z liceów. Od jakiegoś czasu szuka ona sposobu na skuteczne przekazywanie informacji swoim podopiecznym. Ostatnio zauważyła, że wypracowany przez nią wiele lat temu system przestał przynosić oczekiwane efekty. Anna od lat starała się podsumowywać najważniejsze informacje przekazane w trakcie zajęć na samym ich końcu. Doszła jednak do wniosku, że wielu uczniów odpuściło sobie notowanie przed samym dzwonkiem. Ta sytuacja prowadzi do dużych kłopotów – jej podopieczni nie mają dostępu do informacji, które zdaniem Anny mogą być kluczowe w kontekście jej zajęć. Choć nauczycielka myśli, że proces komunikacji się udał, ma do czynienia z jej iluzją.
Chcąc zmodyfikować nieco proces przekazywania informacji w klasie, Anna zaczęła poszukiwać rozwiązania swojego problemu. Po kilku godzinach intensywnego researchu doszła do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie cyfrowej komunikacji z uczniami. Dzięki temu każdy z jej podopiecznych będzie miał ciągły dostęp do wszystkich najważniejszych informacji związanych z kursem, który prowadzi.
Anna szybko podjęła decyzję o przeniesieniu komunikacji do cyfrowego świata. Nie zastanawiała się też zbyt długo nad tym, jakiego narzędzia do tego użyć. Zdecydowała, że najłatwiej będzie komunikować się poprzez Microsoft Teams. Szkoła od wielu lat posiada przecież licencje na ten produkt. Podczas kolejnych zajęć, nauczycielka pokazała swoim uczniom jak obsługiwać Teamsa i w jaki sposób mogą się oni z nią skontaktować. To był strzał w dziesiątkę! Anna zauważyła, że umieszczanie informacji na kanale zespołu przynosi świetne efekty. Uczniowie regularnie sprawdzali informacje udostępniane przez kobietę. Wdrożenie tego rozwiązania poprawiło nie tylko sam proces komunikacji, ale również poziom wykonywanych przez uczniów poleceń nauczycielki. Można powiedzieć, że dzięki temu jednemu prostemu pomysłowi, Anna odniosła niebywały sukces i przy okazji nauczyła się jeszcze lepiej komunikować ze swoimi podopiecznymi.
Jak komunikować się z innymi nauczycielami?
Aż za dobrze znasz tę sytuację – chcesz przekazać swoim kolegom z pracy ważne dokumenty, a nie możesz się z nimi skontaktować. Dotychczas używaliście do tego wiadomości mailowych. Obawiasz się jednak, że nie są one zbyt dobrze zabezpieczone i ktoś niepowołany może uzyskać do nich dostęp. Czy istnieje zatem sposób na to, by przekazać dokumenty z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa?
Rozwiązanie tej zagwozdki masz na wyciągnięcie ręki! Dzięki temu, że Twoja szkoła posiada licencję Microsoft 365 Business Premium, możesz swobodnie skorzystać z bezpiecznego przekazywania plików w SharePoincie. Przykładowo, poprzez nadanie uprawnień do witryny dla konkretnych osób, możesz łatwo kontrolować to, kto ma dostęp do udostępnianych przez Ciebie dokumentów. To prosty i skuteczny sposób na zapewnienie im bezpieczeństwa. Nie chcesz, żeby Twoi koledzy i koleżanki wprowadzali zmiany w udostępnionych im dokumentach? Skorzystaj z opcji „Tylko do odczytu”. Dzięki temu osoba, której wyślesz link do pliku, będzie mogła jedynie zapoznać się z jego treścią. To znacząco może ułatwić jego późniejszą edycję – gdy dostaniesz już informację na temat tego, co powinno zostać zmienione, z łatwością samodzielnie dokonasz edycji dokumentu.
Zaufaj sile cyfryzacji
Jak skutecznie komunikować się w erze cyfrowej rewolucji? Z pewnością warto robić to w sieci! Dobór odpowiednich narzędzi do tego celu jest kluczowym elementem, który może zaważyć na końcowym sukcesie aktu komunikacji. Warto już teraz zadbać o nie tylko o wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, ale również przeszkolenie grona pedagogicznego z ich obsługi. Dzięki temu Twoja szkoła zyska niezawodne rozwiązania znacząco podnoszące jakość przekazywania informacji pomiędzy nauczycielami oraz uczniami.
Nie wiesz, które narzędzia mogą naprawdę ułatwić pracę w Twojej placówce? Koniecznie skontaktuj się z naszymi ekspertami! Pomożemy dokonać wyboru odpowiednich rozwiązań Microsoft dla Twojej szkoły. Postaw pierwszy, najważniejszy krok na drodze do nowoczesnej szkoły na miarę XXI wieku!