Jak możesz zadbać o bezpieczeństwo urządzeń w Twojej firmie?

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Jak możesz zadbać o bezpieczeństwo urządzeń w Twojej firmie?

Niemal każda dziedzina naszego życia jest zdominowana przez technologię. Informacje przechowywane w formie cyfrowej stały się równie cenne, co gotówka w banku. Zabezpieczanie urządzeń oraz informacji nie jest już tylko wyborem, ale koniecznością. Żeby zminimalizować ryzyko ataku na swoje urządzenia, zadbaj o ich właściwą ochronę.

Jak zrobić to skutecznie? W jaki sposób chronić swoje urządzenia, żeby nikt nieupoważniony nie mógł z nich skorzystać? W odpowiedzi na te wyzwania może przyjść szereg metod i narzędzi, które mogą Ci pomóc w ochronie Twoich cyfrowych zasobów. Od zaawansowanych rozwiązań technologicznych, po proste kroki, które możesz podjąć niemal natychmiast – klucz tkwi w zrozumieniu, że bezpieczeństwo w cyfrowym świecie to proces ciągły i wielowymiarowy, wymagający Twojej uwagi i zaangażowania. 

 

Zadbaj o aktualizacje  

Czy zdarzyło Ci się kiedyś włączyć komputer o poranku i natychmiast spotkać z wiadomością o aktualizacji systemu? Ja znam to doskonale – często doświadczam tego, czekając przez długie minuty na zakończenie aktualizacji. W tych chwilach, choć czas bardzo mi się dłuży, jestem świadomy, że to bardzo ważna kwestia dla bezpieczeństwa urządzeń, z których korzystam. Każda aktualizacja sprawia, że dane przechowywane na moim urządzeniu są bezpieczniejsze, a ryzyko ataków cybernetycznych maleje. Chociaż oczekiwanie może być męczące, przynosi ono wielkie korzyści w postaci lepszej ochrony. 

Aktualizacje zawierają nie tylko nowe funkcje, ale przede wszystkim poprawki do zabezpieczeń. Eliminują luki, które mogą być wykorzystane przez złośliwe oprogramowania do przeniknięcia do Twojego systemu. Dlatego tak ważne jest, byś regularnie aktualizował oprogramowanie swoich urządzeń, utrzymując je na bieżąco z najnowszymi standardami bezpieczeństwa. 

Dla ułatwienia zarządzania aktualizacjami w Twojej organizacji, możesz skorzystać z narzędzia jakim jest Microsoft Intune. Dzięki Microsoft Update dla firm, proces zarządzania i zatwierdzania aktualizacji na wielu urządzeniach staje się znacznie prostszy. Microsoft Intune umożliwia konfigurowanie ustawień aktualizacji na poszczególnych urządzeniach, co daje Ci kontrolę nad tym, kiedy i jakie aktualizacje są instalowane. Jest to bardzo istotne narzędzie w utrzymaniu bezpieczeństwa urządzeń w Twojej organizacji. 

Posiadając kontrolę nad procesem aktualizacji dzięki narzędziu jak Microsoft Intune, możesz znacząco zwiększyć bezpieczeństwo urządzeń w Twojej firmie. Możesz zaplanować aktualizacje poza godzinami pracy, minimalizując tym samym przerwy w dostępie do urządzeń. Dzięki temu, znacznie zmniejszysz ryzyko cyberzagrożeń. 

 

Zwiększ bezpieczeństwo urządzeń dzięki zabezpieczeniu zasobów

Jeśli chcesz w prosty sposób podnieść poziom bezpieczeństwa cyfrowych zasobów w Twojej firmie, postaraj się przypisywać uprawnienia dostępu zgodnie z zasadą najmniejszego uprzywilejowania. Zgodnie z nią, każdy pracownik powinien mieć dostęp jedynie do tych zasobów, które są mu absolutnie niezbędne do wykonywania obowiązków.

Microsoft SharePoint jest narzędziem, które, odpowiednio dostosowane, zagwarantuje bezpieczeństwo Twoich zasobów. Może jednak zdarzyć się, że nie zdążysz na czas zabezpieczyć wszystkich swoich zasobów. To zrozumiałe – jesteśmy przecież tylko ludźmi i czasami popełniamy błędy. Pomyśl o sytuacji w której udostępniłeś już ważny dokument w swoim firmowym SharePoint, jednak zapomniałeś włączyć w nim ograniczenia dostępu. Pech chciał, że odkrył to ktoś spoza Twojej organizacji. Szybko zamienił umowę z klientem na plik o tej samej nazwie, jednak w rozszerzeniu .exe. Twój współpracownik, nieświadomy zagrożenia, pobrał ten plik i tym samym wpuścił złośliwe oprogramowanie na swój komputer. Skutkowało to zainfekowaniem jego urządzenia i niekontrolowanym wyciekiem danych w nim przechowywanych. To przykry incydent, któremu możesz zapobiec poprzez przyznawanie uprawnień do dodawania lub edycji plików w Twoim SharePoint.  Wystarczy, że ograniczysz ilość osób, które będą miały możliwość tworzenia lub edycji plików i folderów. To zapewni wzrost poziomu bezpieczeństwa Twoich urządzeń. Pamiętaj, że nadmiar uprawnień nie tylko utrudnia zarządzanie, ale też zwiększa potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Twoich urządzeń i danych. 

Nie zapominaj też o regularnym przeglądzie i aktualizacji uprawnień dostępu do SharePoint oraz innych używanych przez Ciebie systemów. Bezpieczeństwo urządzeń i danych to proces ciągły, wymagający Twojej uwagi i odpowiedzialności. Dobre praktyki w zarządzaniu dostępem pomogą Ci utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa w Twojej cyfrowej przestrzeni pracy, chroniąc cenne zasoby przed nieuprawnionym dostępem i potencjalnymi zagrożeniami. 

 

Chroń urządzenia dzięki ich szyfrowaniu  

Nasze urządzenia nigdy nie będą bezpieczne, jeśli nie będziemy szyfrować naszych danych. Zainfekowane łącza, grafiki w mailach ze szkodliwymi oprogramowaniami, czy nawet niebezpieczne łącza wi-fi. Przez ilość niebezpieczeństw polujących na Twoje urządzenia, brak zabezpieczeń może skutkować różnymi negatywnymi konsekwencjami. Microsoft zapewnia jednak swoim klientom rozwiązania zwiększające komfort z korzystania z danych, ograniczając ryzyko zainfekowania urządzenia. 

Transport Layer Security (TLS) i Secure Sockets Layer (SSL), działające m.in. w usłudze Microsoft Exchange, to protokoły kryptograficzne używane do zabezpieczania komunikacji przez sieć. Szyfrując przepływ, a nie same dane, nasze urządzenia są ciągle chronione przed atakami, ale również błędem ludzkim. 

W ataku typu „Man-in-the-Middle”, atakujący umieszcza się pomiędzy urządzeniem użytkownika a serwerem pocztowym. Gdy użytkownik wysyła email, atakujący może przechwycić te dane, jeśli połączenie nie jest szyfrowane. Atakujący może modyfikować przechwycone dane, dodając złośliwe oprogramowanie lub linki, które mogą zainfekować urządzenie użytkownika, gdy na nie kliknie. Exchange Online zabezpiecza połączenia za pomocą TLS, szyfrując dane w trakcie transmisji, co uniemożliwia przechwycenie lub modyfikację przez atakującego. Szyfrowanie przepływów w większości rozwiązań Microsoftu, takich jak SharePoint czy Exchange Online (Outlook), pozwala Ci być gotowym na to, co niespodziewane. 

 

Postaw na bezpieczeństwo urządzeń! 

Znaczący wzrost zależności od technologii wiąże się z podwyższonym ryzykiem ataków ze strony niepożądanych osób oraz złośliwego oprogramowania. Zatroszczenie się o odpowiednie zabezpieczenia urządzeń w Twojej organizacji to nie tylko kwestia techniczna, ale przede wszystkim strategiczna. Zapewnienie ochrony urządzeń i danych powinno jednym z najważniejszych priorytetów w Twojej firmie. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w narzędziach Microsoft 365 i innych rozwiązaniach, które mogą pomóc w ochronie Twojej firmy w cyfrowym świecie, nie wahaj się skontaktować z nami. Pamiętaj, że odpowiednie zabezpieczenia to klucz do sukcesu w każdej nowoczesnej firmie! 

Powiązane artykuły
3 zagrożenia, przed którymi może Cię ochronić Azure Information Protection
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
3 zagrożenia, przed którymi może Cię ochronić Azure Information Protection
Jak uchronić swoją firmę przed wyciekiem danych?
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Jak uchronić swoją firmę przed wyciekiem danych?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja