Dlaczego warto wdrożyć Azure Information Protection w Twojej firmie? 

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Dlaczego warto wdrożyć Azure Information Protection w Twojej firmie? 

Cyberbezpieczeństwo stało się w ostatnich latach powracającym i priorytetowym tematem we wszystkich organizacjach na całym świecie. Główną przyczyną tego było przejście większości firm z sektora IT, a także wszystkich tych, w których było to możliwe, na pracę zdalną.  

Właściwa ochrona plików, wiadomości e-mail czy dokumentów to jednak kwestia równie ważna zarówna dla pracowników zdalnych, jak i tych pracujących w biurze. Właściwa kategoryzacja zasobów i zapewnienie ich bezpieczeństwa to istotne wyzwania stojące przed współczesnymi administratorami IT, zwłaszcza w sytuacjach, w których wszelkie naruszenia bezpieczeństwa danych mogą prowadzić do nałożenia kar na organizację. Właśnie to ma rozwiązać usługa Azure Information Protection. 

 Jak zapewnić sobie spokojny sen dzięki AIP? Dlaczego warto wprowadzić AIP w Twojej firmie?  

 

Zarządzanie prawami dostępu, czyli czym jest Azure Rights Management? 

 

Azure Rights Management lub Azure RMS to jedna z technologii wchodzących w skład usługi Azure Information Protection, która pomaga chronić pliki lub wiadomości e-mail za pomocą różnych zaawansowanych algorytmów szyfrowania, zasad autoryzacji czy weryfikacji tożsamości. Usługa Azure Rights Management zapewnia, że ​​tylko upoważnione osoby i usługi mogą odczytywać chronione dane. Usługa ta oferuje między innymi takie funkcje jak: 

     ●   Otrzymanie natychmiastowego powiadomienia, jeśli jakaś osoba spróbuje wydrukować lub przesłać dokument chroniony przez usługę Azure Rights Management 

     ●   Możliwość zarejestrowania się w bezpłatnym planie usługi Azure Rights Management w ramach subskrypcji indywidualnej 

     ●   Możliwość chronienia dowolnego typu pliku 

Usługa Azure Rights Management bezproblemowo integruje się z usługą Azure Information Protection. Dzięki usłudze Azure Information Protection możesz skonfigurować etykiety i klasyfikację dla różnych typów plików lub wiadomości e-mail. Integrując się z tym systemem, usługa Azure RMS zapewnia prawidłowe szyfrowanie plików lub blokowanie ich do określonych autoryzacji lub tożsamości. 

 

Łatwe przeszukiwanie zasobów w poszukiwaniu plików 

 

Jedną z ciekawszych funkcji Azure Information Protection jest łatwe przeszukiwanie zasobów w poszukiwaniu konkretnych plików lub śledzenie dokumentów. O czym dokładnie mowa? Jest to sposób na sprawdzenie, kto uzyskał dostęp do dokumentu, który udostępniono na zewnątrz, kiedy uzyskano do niego dostęp, a także lokalizację geograficzną, z której uzyskano dostęp. Korzystając z tych informacji, można monitorować dostęp i cofać go, jeśli zauważy się nieoczekiwaną aktywność. Jak łatwo przeszukiwać i śledzić te zasoby?  

     ●   Można to zrobić za pomocą strony track.azurerms.com. Wystarczy posiadać odpowiednie uprawnienia, aby przeglądać na niej wszystkie dokumenty udostępnione w organizacji. 

     ●   Jeśli masz zainstalowanego klienta AIP to w aplikacjach typu Word czy Excel możesz rozwinąć dedykowane menu i wybrać opcję „Śledź i Odwołaj”. Umożliwia ono śledzenie dokumentu i odwołanie do niego dostępu. 

     ●   Trzeci sposób polega na tym, że po zainstalowaniu klienta usługi Azure Information Protection będzie widoczne menu kontekstowe obok plików w samym Eksploratorze plików, z którego należy wybrać opcję „Klasyfikuj i chroń”. Spowoduje to uruchomienie klienta usługi Azure Information Protection i umożliwi sklasyfikowanie dokumentu za pomocą etykiety AIP, a także opcjonalnie ochronę dokumentu przy użyciu uprawnień niestandardowych. 

 

Zabezpieczanie wiadomości e-mail dzięki Azure Information Protection

 

Dzięki integracji z Microsoft Outlook, AIP daje użytkownikom możliwość ręcznego ograniczania wiadomości e-mail za pomocą funkcji „Nie Przesyłaj Dalej”, która blokuje możliwość przekazywania, kopiowania lub drukowania wiadomości e-mail przez adresata. Inną funkcją jest funkcja „Szyfrowania”, która umożliwia nadawcom szyfrowanie wiadomości e-mail. Te funkcje pojawiają się w menu „Opcje” i po zaznaczeniu ikony „Uprawnienia”. 

Po otrzymaniu zaszyfrowanej wiadomości e-mail odbiorcy są przenoszeni do strony docelowej, na której są proszeni o zalogowanie się za pomocą jednorazowego kodu, aby wyświetlić otrzymaną wiadomość. 

 

Dlaczego warto wprowadzić Azure Information Protection w Twojej firmie? 

 

Organizacje na całym świecie częściej niż kiedykolwiek korzystają z usług opartych na chmurze, a udostępnianie plików to natychmiastowy proces, który zwiększa produktywność. Jednak niezwykle ważne jest, aby jednocześnie chronić swoją firmę i udostępniane dane. Gdyby ważne dokumenty trafiły w niepowołane ręce, mogłoby to poważnie zagrozić Twojej firmie. Korzystanie z Azure Information Protection zapewnia szyfrowanie plików, co utrudnia cyberprzestępcom dostęp do nich. 

 

Nie czekaj do momentu w którym będzie już za późno na skorzystanie z usługi Azure Information Protection i zabezpiecz swoją firmę już dziś. Wdróż AIP lub za darmo skontaktuj się z naszymi ekspertami w celu indywidualnego dobrania do Twojej firmy systemów zabezpieczeń.

Powiązane artykuły
Azure Information Protection – poznaj usługę     
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Azure Information Protection – poznaj usługę    
Azure Active Directory – czym jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Azure Active Directory – czym jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja