Microsoft 365 na sprzęcie Apple  

Autor
Karolina Ossolińska
Opublikowano
Microsoft 365 na sprzęcie Apple  

Firma Microsoft daje swoim użytkownikom możliwość korzystania z pełnego pakietu funkcji na różnych urządzeniach. Aplikacje z pakietu Office teoretycznie powinny działać niezależnie od zainstalowanego systemu operacyjnego na danym sprzęcie. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie różnic i funkcji, które mogą występować w programach Microsoft 365 na urządzeniach marki Apple. Sprawdź, czy istnieją jakieś ograniczenia i rozbieżności związane z pracą w tych aplikacjach w porównaniu z użytkownikami systemu Windows. 

 

Spis treści: 

1. Microsoft 365 na sprzęcie Apple – licencja 

2. Microsoft 365 na sprzęcie Apple – funkcje 

3. Microsoft 365 na sprzęcie Apple – różnice 

 

Microsoft 365 na sprzęcie Apple licencja 

W przypadku posiadania rozwiązania Microsoft 365 pakiet programów Office można zainstalować zarówno na urządzeniach z systemem Windows, jak i macOS. Licencje dostępne w ramach subskrypcji nie są klasyfikowane ze względu na system operacyjny, dlatego też można wykorzystywać je wymiennie. Dostępne są również wersje mobilne aplikacji, tutaj także użytkowników nie ogranicza korzystanie z telefonu na Androidzie, czy używanie iPhona lub iPada. Nie tylko te najbardziej popularne programy jak Word, Excel, PowerPoint czy Outlook można zainstalować na tych urządzeniach.

Każdy pakiet Microsoft 365 na sprzęcie Apple będzie działał poprawnie. Natomiast, aby mieć stuprocentową pewność bezproblemowego funkcjonowania programów, należy zapoznać się z wymaganiami systemowymi. Najważniejsze parametry, jakie powinien spełniać Mac to: procesor firmy Intel, 4 GB pamięci RAM oraz jedna z trzech najnowszych wersji systemu operacyjnego macOS. Ważne, aby urządzenie miało dostępne 10 GB na dysku w formacie HFS+ lub APFS, przy czym producent zastrzega możliwość zwiększenia wymagań pod tym względem. Aplikacje webowe będą dobrze działały w przeglądarce Safari, więc nie ma konieczności instalowania innej. Pracujesz na urządzeniach Apple i planujesz wprowadzić rozwiązanie od MS do swojego biznesu? Jeśli interesują Cię wdrożenia Microsoft 365 lub szkolenia Microsoft 365 to chętnie Ci w tym pomożemy. Napisz do nas już teraz i umów się na bezpłatną konsultację. 

 

Microsoft 365 na sprzęcie Apple funkcje 

Subskrypcja usługi Microsoft 365 na sprzęcie Apple zapewnia dostęp do standardowych aplikacji biurowych oraz przestrzeni do przechowywania plików w chmurze. Aktualne wersje programów należy pobrać z App Store, gdzie znajdują się dedykowane aplikacje dla systemu macOS i iOS. Aktualizacje pojawiają się średnio raz w miesiącu, dlatego warto zainstalować na urządzeniu program Microsoft AutoUpdate, który zadba o wprowadzenie nowych udogodnień do programów. Dzięki temu użytkownik będzie miał gwarancję dostępu do najnowszych funkcji wprowadzanych przez producenta.

Należy pamiętać, że różnice pomiędzy aplikacjami dostępnymi na system Windows a tymi na MacOS występują i potrafią być znaczne zwłaszcza w przypadku niektórych aplikacji. Outlook na MacOS nie tylko wygląda zupełnie inaczej niż ten na system Windows 11, jest również znacznie uboższy w możliwości personalizacji czy niektóre funkcje. Wszystkie aplikacje są kompatybilne z systemem macOS oraz iOS i bez problemu można korzystać z większości funkcji, które dostępne są w danym programie. Tworzenie i formatowanie dokumentów w aplikacjach desktopowych i webowych odbywa się tak samo prosto, jak na innym sprzęcie. Natomiast pliki są generowane i zapisywane w popularnych rozszerzeniach jak .docx, .xlsx, .pptx. To bardzo ułatwia pracę, zwłaszcza jeśli w firmie występuje także sprzęt z systemem operacyjnym Windows.

W przypadku korzystania z rozwiązania Microsoft 365 na urządzeniach Apple dostępna jest również funkcja pracy na dokumentach w czasie rzeczywistym wspólnie z innymi. Dzięki temu użytkownicy Maca lub iPhona nie będą wykluczeni z tworzenia wspólnych projektów i zawsze będą na bieżąco. Podsumowując, dostęp do podstawowych i części nieco bardziej zaawansowanych funkcji aplikacji, jest jedynie kwestią wyboru konkretnego pakietu Microsoft 365, a nie systemu operacyjnego urządzenia. 

 

Microsoft 365 na sprzęcie Apple różnice 

Skoro większość funkcji w aplikacjach od Microsoftu działają zarówno na urządzeniach z Windowsem, jak i macOS i iOS, to czy występują jakieś inne, znaczące różnice korzystania z tej usługi? Użytkownicy mogą zauważyć wspomniane już zmiany w interfejsie programów biurowych na urządzeniach Apple. Wszystkie najważniejsze funkcje powinny być dostępne, jednak możliwe, że zlokalizowane będą w innym miejscu, w porównaniu do urządzeń z systemem Windows.

Microsoft 365 na sprzęcie Apple to tak naprawdę alternatywa dla bezpłatnego i systemowo dostępnego pakietu biurowego na Macu, iPhonie czy iPadzie. Dostępne w iWork aplikacje jak Keynote, Pages i Numbers to odpowiedniki PowerPointa, Worda i Excela. Główne założenia tych wszystkich aplikacji są podobne. Jednak użytkownicy, którzy mieli wcześniej do czynienia ze środowiskiem Windows i pracy na produktach od Microsoftu mogą mieć trudność w przestawieniu się na aplikacje od Apple. Szczególnie że już na etapie edukacji w szkole, a później także w pracy, w większości wykorzystuje się właśnie rozwiązania od producenta z Redmond.

To, co stanowi najważniejszą korzyść to fakt, iż kupując subskrypcje Microsoft 365, dostajemy możliwość korzystania z Office niezależnie od platformy, której używamy. Jeśli w jakimś momencie zdecydujemy się na „przesiadkę” z Windows na MacOS, to nadal bez problemu będziemy mogli wykorzystać naszą licencję. W przypadku „klasycznych”, czyli wieczystych licencji nie mamy takiej możliwości i konieczny jest zakup oprogramowania na inny system operacyjny.


Jeśli masz pytania dotyczące wykorzystania Office’a na komputerach z MacOS lub Windows – skontaktuj się z nami lub skorzystaj z jednego z wielu bezpłatnych tutoriali na naszym kanale YouTube. 

Powiązane artykuły
Jak uporządkować notatki w OneNote na Ipadzie?
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Jak uporządkować notatki w OneNote na Ipadzie?
5 mobilnych aplikacji, których warto używać w pracy
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
5 mobilnych aplikacji, których warto używać w pracy
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja