Jak utworzyć listę rozwijaną w Microsoft Excel?

Autor
Olaf Leśniak
Opublikowano
Jak utworzyć listę rozwijaną w Microsoft Excel?

Jeżeli chcesz przyspieszyć swoją pracę w arkuszach Microsoft Excel – jest na to sposób! Zamiast wielokrotnego wpisywania w komórki tych samych danych, możesz utworzyć listę rozwijaną, dzięki której Ty lub Twoi współpracownicy za pomocą jednego kliknięcia, wybieracie jedną z dostępnych opcji. Skraca to czas pracy, a także ogranicza błędy i literówki. 

Sprawdź ten szybki trik w Microsoft Excel, który sprawi, że wypełnianie Twoich arkuszy i skoroszytów, wpisywanie powtarzalnych danych, stanie się szybsze i łatwiejsze. Nie musisz mozolnie, kilkukrotnie wprowadzać ręcznie tych samych wartości do swojej tabeli, nie musisz martwić się, że któryś z współpracowników czy klientów wpisze do niej niewłaściwe dane – wystarczy utworzyć listę rozwijaną złożoną z określonych opcji. 

 Uwaga! Ta opcja działa zarówno na komputerach PC, jak i Mac. 

 

Jak utworzyć listę rozwijaną w Microsoft Excel? 

     ●   Najpierw, dla ułatwienia, utwórz nowy arkusz (jako drugą zakładkę w pliku docelowym), w którym w jednej kolumnie wpiszesz wszystkie dane, które mają pojawić się na Twojej liście rozwijanej (np. poszczególne miesiące, nazwiska pracowników, odpowiedzi “Tak/Nie”). Będzie to przydatne za chwilę. 

     ●   Wróć do tabeli docelowej. Zaznacz wybraną kolumnę, w której ma pojawić się opcja rozwijanej listy. Zrobisz to, klikając na pierwszą komórkę (pierwszą, w której znajdą się wpisywane dane, pomijamy wiersz z nagłówkiem), a potem wybierając na klawiaturze SHIFT + CTRL + ↓. 

     ●   Z górnego paska narzędzi wybierz zakładkę „Dane -> Sprawdzanie poprawności danych”.

     ●   Z listy rozwijanej, która pojawia się w nowym oknie, jako „kryteria poprawności” wybierz „Listę”, a następnie naciśnij ikonę tabeli znajdującą się z prawej strony paska „Źródło”. Pozwoli nam to wybrać, jakie wartości czy informacje będą pojawiały się jako opcje wyboru rozwijanej listy. 

     ●   Wróć do zakładki z arkuszem, który stworzyłeś na początku. Zaznacz dane, które mają pojawić się na rozwijanej liście – wybierając pierwszą komórkę, przeciągnij kursorem w dół, trzymając wciśnięty lewy przycisk myszy. 

     ●   Na górze ekranu, na pasku „Sprawdzanie poprawności danych”, automatycznie zostanie wpisany zakres zaznaczonych komórek. Kliknij ikonkę znajdującą się po prawej stronie od tego zakresu i zatwierdź „OK”. 

     ●   Teraz, przy próbie wpisania w daną komórkę jakiejś wartości, z jej prawej strony pojawi się strzałka. Po jej kliknięciu możesz z listy rozwijanej wybrać jedną ze sformatowanych wcześniej opcji. 

 

W czym jeszcze możemy Ci pomóc? Skontaktuj się z ekspertem. 

________________________________________________________________________________________________ 

Wolisz wideo? Poniżej znajdziesz nasz tutorial.  

Powiązane artykuły
Jak automatycznie zapisywać załączniki dzięki Power Automate?
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Jak automatycznie zapisywać załączniki dzięki Power Automate?
Jak utworzyć szablon wiadomości w Outlook?
Najnowsze artykuły Tutoriale Microsoft 365
Jak utworzyć szablon wiadomości w Outlook?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja