Kiedy pracujesz kreatywnie, w zespole albo po prostu chcesz lepiej zorganizować myśli w swojej głowie, narzędzia do notowania stają się niezbędne. Są one przecież fundamentem dobrej organizacji pracy. Dają przestrzeń, żeby złapać myśl, zapisać plan, ułożyć dzień albo nawet cały projekt. Microsoft dobrze o tym wie, dlatego daje nam aż dwa świetne rozwiązania – OneNote i Loop. Chociaż obydwie aplikacje teoretycznie służą do zapisywania myśli, to w praktyce różnią się bardziej niż mogłoby się wydawać.
Nie wiesz, które z nich lepiej sprawdzi się w Twojej organizacji? Nic nie szkodzi! Sprawdź nasze porównanie OneNote i Loopa i dowiedz się jak odpowiednio dobrać te rozwiązania do swojej organizacji.
Twój elektroniczny zeszyt
Już od najmłodszych lat każdy z nas korzysta z różnego rodzaju zeszytów. Przypomnij sobie sytuację, w której w pierwszych latach szkoły podstawowej niemal każde dziecko miało swój własny notatnik. Zapisywało w nim nie tylko najważniejsze informacje ze szkoły, ale również swoje pomysły na nowe zabawy. To kreatywne rozwiązanie, które przetrwało z wieloma z nas do dziś. Wraz z postępem technologii nie musimy jednak nadal być skazani na stare, papierowe notatniki. Dzięki wykorzystaniu OneNote możesz zamienić stertę fizycznych notatek w zgrabne elektroniczne zapiski. Ale to nie wszystko! OneNote pozwala Ci również współpracować z innymi ludźmi w Twoim notatniku. To sprawia, że rozwiązanie od Microsoftu staje się świetną alternatywą dla znanych i niekoniecznie lubianych analogowych rozwiązań.
Możesz tworzyć dzienniki, plany lekcji, dokumentację projektów albo zbierać notatki ze spotkań. OneNote świetnie sprawdza się też w pracy asynchronicznej – kiedy nie musisz działać z innymi „na żywo”, ale chcesz dzielić się wiedzą, która zostanie z zespołem na dłużej. Zaletą tego narzędzia jest też elastyczność. Możesz pracować z komputera, telefonu czy przeglądarki. Wszystko zapisuje się w chmurze i synchronizuje między urządzeniami. A jeśli chcesz – możesz udostępnić notes innym, dodać tagi, przypomnienia, a nawet… hasło, które ochroni wszystkie Twoje notatki!
Współpraca w czasie rzeczywistym
Lubisz pracę zespołową? Świetnie się składa! Loop to zupełnie nowe podejście do pracy z notatkami. Tutaj nie chodzi tylko o zapisywanie myśli, a o wspólne ich podsumowanie. To idealne narzędzie dla osób, które cenią sobie pracę zespołową. Dzięki temu narzędziu możesz bez przeszkód nie tylko spisać najważniejsze informacje dotyczące najnowszych projektów, ale także efektywnie rozdzielisz zadania z nim związane.
Loop działa na zupełnie innym poziomie. Możesz tworzyć w nim komponenty, czyli listy zadań, tabele, notatki czy pomysły. Co najlepsze, możesz je wkleić do maila lub Teamsa, na którym kontaktujesz się ze swoimi współpracownikami. Zawartość będzie się aktualizować wszędzie jednocześnie. To narzędzie do pracy zespołowej. Do burzy mózgów, sprintów projektowych, planowania zadań. Loop nie zastępuje klasycznych dokumentów – on je uzupełnia. Sprawia, że wszystko jest bardziej płynne, elastyczne i współdzielone.
Czym jest podobieństwo?
Na pierwszy rzut oka OneNote i Loop mają kilka wspólnych cech. Oba są częścią wielkiej rodziny narzędzi Microsoft 365. Oba pozwalają również notować, organizować i dzielić się wiedzą. Działają na różnych urządzeniach i integrują się z pozostałymi aplikacjami Microsoftu.
Kiedy spojrzysz jednak nieco głębiej, znajdziesz pomiędzy nimi kilka różnić. OneNote to cyfrowy zeszyt – bardziej prywatny, uporządkowany, nastawiony na długoterminowe przechowywanie treści. Loop to dynamiczna tablica do wspólnego działania, szybka, lekka, nastawiona na zmiany i współtworzenie. Każde z tych narzędzi ma jednak jedno kluczowe zadanie – ma pomóc Twojemu zespołowi w jeszcze bardziej efektywnej pracy zespołowej!
Jak skorzystać?
Nie musisz wybierać tylko jednego rozwiązania dla swojej organizacji. Zarówno OneNote, jak i Loop świetnie ze sobą współpracują. Przykładowo, możesz planować projekt w Loop, współdzielić zadania i burzę mózgów, a potem uporządkować całość w OneNote, żeby zachować ślad i mieć do czego wrócić. Pamiętaj, że te narzędzia nie konkurują ze sobą, a jedynie mogą się uzupełniać. Jeśli chcesz poznać więcej ich zastosowań, zapraszamy do bezpłatnego kontaktu z naszym ekspertem. Razem możemy pomóc Twojej firmie w walce o lepszą efektywność!