Pierwsze kroki z Power Apps

Autor
Karolina Ossolińska
Opublikowano
Pierwsze kroki z Power Apps

Dzięki Power Apps twoi pracownicy będą mogli samodzielnie tworzyć aplikacje, które ułatwią im wykonywanie codziennych obowiązków. Jest to na tyle nieskomplikowany proces, że nie potrzeba do tego wykwalifikowanego programisty. Wystarczą podstawowe szkolenia dla personelu. Przeczytaj, na czym polega projektowanie aplikacji w tym programie. 

 

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz pracę z Power Apps? 

 

Stworzenie nowej aplikacji wymaga postawienia celów, które ma ona realizować. Przede wszystkim musisz wiedzieć: 

     ●    jakie zadania ma spełniać,  

     ●    na jakich platformach będzie działać, 

     ●    z jakich źródeł danych będzie pobierać informacje, 

     ●    jak ma się prezentować pod względem wizualnym. 

Istnieją dwa podstawowe sposoby projektowania w Power Apps. W aplikacjach kanwy poszczególne elementy dostosowujesz do swoich wymagań. Tworzysz prosty, czytelny interfejs bez budowania struktur danych. Tak powstają programy np. do śledzenia czasu pracy czy zasilania rejestrów. Aplikacje kanwy możesz budować z bazą danych Dataverse lub bez niej. 

Drugi sposób, by tworzyć aplikacje to oprzeć je na modelu, które utworzysz z gotowych komponentów. Elementy interfejsu możesz edytować i dostosowywać z pewnymi ograniczeniami. Tego typu programy powstają na podstawie danych modelowych w środowisku bazy danych. Jest to technika przeznaczona do projektowania złożonych aplikacji biznesowych takich jak np. system magazynowy czy zarządzanie relacjami z klientami.  

 

Podstawowe czynności przy tworzeniu aplikacji w Power Apps 

 

Nowe aplikacje tworzy się za pomocą strony internetowej, lecz jej projekt i adaptację przeprowadza się w Power Apps Studio. Projektowanie najlepiej zacząć od wybrania źródła danych, np. list SharePoint. W głównym menu kliknij „Utwórz aplikację”, aby przejść do PowerApps Studio. W ten sposób powstanie funkcjonalny program canvas stworzony przez system. Jest on jednak mocno ograniczony ze względu na ustawienia domyślne. Trzeba je skonfigurować pod swoje wymagania. Dodatkowo możesz skorzystać z Centrum Administracyjnego, które pozwala zarządzać środowiskami DLP oraz rolami użytkowników. Wybierz, czy aplikacja ma być kanwy, czy oparta na modelu. Następnie określ typ przechowywania danych. Istnieje ponad 200 możliwych połączeń, np.: 

     ●    SharePoint Online, 

     ●    Office 365, 

     ●    Dynamics 365 

     ●    Microsoft Azure, 

     ●    OneDrive, 

     ●    Excel, 

     ●    Dropbox, 

     ●    Salesforce, 

     ●    Data Gateway, 

     ●    SQL Server, 

     ●    Custom APIs, 

     ●    Slack. 

Dane będą przechowywane u źródła, a następnie przesyłane do nowego programu. Pamiętaj, że w zależności od wyboru danych może być potrzebna odpowiednia licencja niezbędna do uruchomienia aplikacji. Aby połączyć program ze środowiskiem on-premise, musisz skonfigurować on-premises data gateway. Jest on kompatybilny z SharePoint, Oracle, SQL Server, Filesystem, SB2, Informix. Także w tym przypadku może być potrzebna licencja Power Apps P1 lub P2.

Powiązane artykuły
5 przykładów aplikacji, które możesz samodzielnie stworzyć w Power Apps
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
5 przykładów aplikacji, które możesz samodzielnie stworzyć w Power Apps
Microsoft Power Apps – najważniejsze zalety wdrożenia rozwiązania
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Microsoft Power Apps – najważniejsze zalety wdrożenia rozwiązania
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja