Skuteczne budowanie zespołu – jak to zrobić?

Autor
Karolina Ossolińska
Opublikowano
Skuteczne budowanie zespołu – jak to zrobić?

Harry S. Truman powiedział kiedyś, że „to niesamowite, ile można osiągnąć, jeśli nie dba się o to, na kogo spłyną zaszczyty”. Ten cytat idealnie oddaje ideę skutecznie współpracującego zespołu. Nieważne, czy jesteś liderem działu, czy skupisz się bardziej na dobrym kontakcie z klientem – jeśli zależy Ci na dobru swojego zespołu, szybciej i łatwiej osiągniesz zamierzone cele.

Egoizm nie jest cechą pozytywną. Biznes jest jednym z obszarów, w którym ta myśl nabiera jeszcze większego znaczenia. Warto zatem poświęcić sporo uwagi na budowanie zespołu, który wspólnie będzie pracował na sukces Twojej firmy. Co zrobić, żeby skutecznie stworzyć niezawodny team?

 

Zadbaj o wprowadzenie do obowiązków

Każda współpraca ma swój początek. Od Ciebie jako lidera zależy, czy będzie on efektywny! Pomyśl o sytuacji, w której zatrudniasz nowego pracownika. Chociaż ma on już doświadczenie na podobnym stanowisku, nadal ma on sporo pytań związanych ze specyfiką działania właśnie w Twojej firmie. To całkowicie zrozumiałe – każde przedsiębiorstwo rządzi się swoimi prawami i wiele procesów przeprowadza w swój własny, indywidualny sposób. Nic więc dziwnego, że nowa osoba nie do końca jeszcze wie, w jaki sposób ma wykonywać swoje obowiązki. Dodatkowo, ma ona problem z obsługą niektórych narzędzi używanych w Twojej firmie. Ta sytuacja jest niestety niezwykle stresująca dla każdej ze stron. Co zrobić, żeby już od początku współpracy wszystko układało się dobrze?

Wiele firm wprowadza zwyczaj onboardingu w swoim zespole. To kluczowa kwestia, która pomaga im w pełni wdrożyć nowych pracowników na ich nowe stanowiska pracy. Onboarding jest świetnym rozwiązaniem również dla managerów czy osób pracujących w firmie nieco dłużej. Dzięki temu, masz możliwość szybszego i bardziej efektywnego przygotowania nowego pracownika do pełnienia obowiązków.

Onboarding z narzędziami Microsoft może stać się prostym sposobem na kompleksowe przygotowanie pracownika do pracy. Dzięki dedykowanej witrynie, w której możesz umieszczać materiały szkoleniowe, Twoi nowi współpracownicy mogą w dowolnym momencie przeglądać przygotowaną przez Ciebie dokumentację. Jeśli pozostawisz im dostęp do tego miejsca na czas trwania całej współpracy, zyskasz również niepowtarzaną bazę źródeł, które pomogą im uporać się z każdym napotkanym problemem. Skuteczne budowanie zespołu rozpocznij zatem od stworzenia miejsca, w którym zarówno nowi, jak i doświadczeni pracownicy będą mogli znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania!

 

Wspólne planowanie kluczem do sukcesu!

Budowanie zaangażowanego zespołu jest procesem, który trwa przez cały okres współpracy pracowników z firmą. Na skuteczne tworzenie zespołu nie wpływa zatem jedynie proces onboardingu (chociaż, jak zauważyłeś, jest on bardzo istotny!) Jeśli chcesz, by współpraca w Twoim teamie układała się wzorowo, musisz zatroszczyć się o dobór narzędzi, które pomogą Twoim współpracownikom w wykonywaniu codziennych obowiązków. 

Pomyśl o sytuacji, w której Twój zespół został wybrany do procesowania ważnego projektu. Każdy z jego członków bardzo przejmuje się tą kwestią – w końcu macie możliwość współpracy z kluczowym klientem firmy. Wśród współpracowników zaczynają pojawiać się wątpliwości. Co, jeśli sobie nie poradzimy? Czy jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkie obowiązujące nas deadline’y? I w końcu czy sam proces jest wystarczająco spójny, żeby doprowadzić go do końcowego sukcesu? Te pytania mogą spędzać sen z powiek członkom teamu, który nie ma cechy dobrego zespołu.

Nie musisz już jednak martwić się o to, czy Twój team poradzi sobie z tym wymagającym zadaniem. Skuteczne budowanie zespołu to nie tylko motywacja współpracowników, ale również dobór odpowiednich narzędzi do wykonywania nawet najtrudniejszych obowiązków. Idealnym rozwiązaniem, które ułatwia współpracę, może stać się zastosowanie narzędzia Microsoft Planner w Twojej organizacji. Dzięki niemu nie tylko planowanie czy rozdzielanie zadań stanie się bułką z masłem! Planner ma w sobie wiele funkcji, które skutecznie ułatwiają pracę nad dużymi projektami. Przykładowo, jeśli stworzysz plan pracy nad danym projektem, cały Twój zespół będzie mógł funkcjonować według jasnych i przejrzystych punktów. To pozwoli Ci na zapanowanie nad chaosem, który niezwykle często wkrada się do teamu w kluczowych momentach pracy nad projektem. Chcesz poznać więcej zastosowań tego niedocenionego ciągle narzędzia? Zajrzyj do nagrania jednego z naszych webinarów!

Pamiętaj, że w doborze odpowiednich narzędzi zawsze może pomóc Ci ekspert. Niezależnie od tego, w jak dużej organizacji pracujesz, warto poprosić go o poradę.

 

Jakie są cechy dobrego zespołu?

Zbudowanie zespołu, który będzie chętnie ze sobą współpracował, to nie lada wyzwanie. Prawdziwie zgrany team to ludzie, którzy dążą do wspólnego celu, niwelując po drodze różne przeszkody. Warto zastanowić się nad stworzeniem dla nich wyjątkowej przestrzeni, w której swobodnie będą mogli odnajdywać się podczas wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki temu łatwiej będzie im tworzyć prawdziwie zgraną drużynę. 

Skuteczne budowanie zespołu to trudna sztuka. Chętnie jednak pomożemy Ci jej sprostać! Zapewniamy eksperckie wsparcie na każdym etapie pracy nad doborem i wdrożeniem odpowiednich dla zespołu narzędzi do pracy. Napisz do nas – omówimy szczegóły najlepszych dla Ciebie rozwiązań!

Powiązane artykuły
Automatyzacja procesów biurowych – sposób na efektywność!
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Automatyzacja procesów biurowych – sposób na efektywność!
Efektywna praca biurowa? Wykorzystaj funkcje Outlook!
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Efektywna praca biurowa? Wykorzystaj funkcje Outlook!
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja