Wakacje – co warto zrobić w pracy przed wyjazdem?

Autor
Mateusz Puchalski
Opublikowano
Wakacje – co warto zrobić w pracy przed wyjazdem?

Walizki spakowane? No to w drogę! Wakacje zbliżają się do Ciebie wielkimi krokami. Odpoczynek od codziennych obowiązków przydaje się przecież każdemu z nas. W natłoku spraw, które musisz załatwić przed swoim urlopem, warto pamiętać o zamknięciu wszystkich najważniejszych procesów w Twoim miejscu pracy. Dzięki temu Twój odpoczynek będzie jeszcze bardziej efektywny. Odpowiednia organizacja miejsca pracy na czas nieobecności pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu.

Żebyś mógł cieszyć się swobodą podczas urlopu, warto zadbać o kilka kluczowych aspektów. Wprowadzenie drobnych zmian czy automatyzacji komunikacji w trakcie Twojej nieobecności pozwoli na jeszcze pełniejsze wykorzystanie wolnego czasu. Co musisz zrobić przed wakacjami?

Nie zostawiaj klientów bez odpowiedzi

Daj ponieść się swojej wyobraźni – pomyśl o sytuacji, w której już za kilka godzin rozpoczniesz długo wyczekiwany urlop. Nie możesz wręcz doczekać się tego, żeby zamknąć za sobą drzwi swojego samochodu i odjechać w stronę zasłużonego odpoczynku. W domu czeka na Ciebie już skrzętnie zapakowana walizka, w której trzymasz wszystko, co pomoże Ci bez żadnego stresu spędzić kolejne wolne dni. Skupienie na pracy przychodzi już z trudem – w końcu w głowie masz tylko wizję wygrzewania się na piaszczystej plaży czy pieszych wędrówek na najwyższe szczyty gór. 

Jeśli w poprzednich dniach zakończyłeś już najważniejsze zadania, ostatnie godziny pracy przed urlopem możesz poświęcić na przygotowanie swojego stanowiska pracy na Twój wyjazd. Zbliżające się wakacje mają być przecież czasem Twojego błogiego odpoczynku. Nikt z nas nie chciałby odpisywać na służbowe maile podczas planowania kolejnej z wypraw. W takiej sytuacji warto zatroszczyć się o ustawienie w swojej skrzynce Outlook autorespondera, czyli automatycznej odpowiedzi na otrzymywane wiadomości. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, klienci czy współpracownicy kontaktujący się z Tobą podczas Twojej nieobecności otrzymają automatyczną wiadomość zwrotną. Możesz poinformować w niej o terminach swojej nieobecności, czy wskazać osobę, która Cię zastępuje. Ta prosta sztuczka pomoże Ci nie tylko w zachowaniu ciągłości korespondencji z najważniejszymi kontrahentami, ale przede wszystkim pozwoli na odpoczynek od codziennych, służbowych obowiązków.

Nie wiesz w jaki sposób ustawić autoresponder w swojej skrzynce? Zajrzyj do naszego poradnika na ten temat! Chcesz ustawić automatyczne odpowiedzi na otrzymane wiadomości również w Twoim Teamsie? Zobacz jak to zrobić!

Zaktualizuj swoje plany

Podczas Twojej nieobecności w firmie może dziać się dużo. Od zakupu nowego ekspresu do kawy, po zakontraktowanie ważnego klienta – wszystko to może mieć miejsce podczas gdy ładujesz swoje baterie na drugim końcu kraju (albo świata). Jeśli wybierasz się na dłuższe wakacje, warto zatroszczyć się o aktualizację kalendarza pourlopowego. Dzięki temu Twoi współpracownicy będą wiedzieć, kiedy dokładnie wracasz i na ten czas zaplanują spotkania, podczas których dowiesz się o wszystkich zmianach, jakie zaszły w firmie.

Zaktualizowany i udostępniony kalendarz to spore ułatwienie dla członków Twojej organizacji. Dzięki wykorzystaniu tego niepozornego narzędzia, możesz panować nad organizacją pracy w Twoim zespole nawet wtedy, gdy przebywasz na zasłużonym urlopie. Zawsze aktualny kalendarz pozwala również na szybkie odnalezienie wspólnych wolnych terminów. Pomyśl o sytuacji, w której próbujesz „złapać się” ze swoimi współpracownikami na ważne spotkanie. Wymieniacie ze sobą setki wiadomości, z których wynika tylko, że żaden zaproponowany przez Was termin nie jest odpowiedni na wspólną rozmowę. Dzięki zawsze zaktualizowanemu kalendarzowi Outlook, możesz swobodnie szukać wspólnych dla całego zespołu wolnych terminów. Dzięki temu unikniesz nic niewnoszącej wymiany mailowej. Wybierz dogodny termin, wybierz wszystkich uczestników i wyślij zaproszenie – to niezwykle proste!

Przygotuj się na wakacje z Microsoft!

Planowanie urlopu jest dla pracowników niezwykle ważne. Trudno się temu dziwić – żeby utrzymać swoją pracę na odpowiednim poziomie, trzeba znaleźć czas na odpoczynek. Ładowanie baterii przekłada się zwykle na osiąganie znacznie lepszych wyników w pracy. To świetny sposób na to, by odnaleźć w sobie nowe pokłady zaangażowania!

Nie wiesz jak w pełni wykorzystać posiadane w firmie narzędzia do organizacji Twojego urlopu? A może masz inne pytanie związane z usprawnieniem pracy w Twojej firmie? Napisz do nas – postaramy się pomóc!

Powiązane artykuły
Przygotowanie firmy na urlop – czy wiesz, jak to zrobić?
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Przygotowanie firmy na urlop – czy wiesz, jak to zrobić?
Workation a prawo pracy
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Workation a prawo pracy
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja