Istnieje wiele sytuacji, które mogą doprowadzić do utraty danych. Dlatego też kopia zapasowa jest obowiązkową formą zabezpieczenia dla wielu firm. Planowanie ciągłości działania (Business Continuity Plan) przeprowadza się ze względu na kataklizmy o niskim prawdopodobieństwie, które trudno jest przewidzieć. Są to przede wszystkim klęski żywiołowe oraz błędy ludzkie. To część Business Continuity Management, czyli koncepcji dążącej do przywrócenia wszystkich obszarów firmy po katastrofie.
Parametry wpływające na plan odtwarzania awaryjnego
Utrzymywanie poprawnego działania systemów i wznowienie ich w przypadku zaistnienia zdarzeń krytycznych wymaga opracowania stosownych procedur i procesów. Wdrożone rozwiązanie będzie zależne od kilku podstawowych czynników:
• czasu, w jakim firma może działać bez dostępu do danych (Recovery Point Objective );
• maksymalnego czasu do przywrócenia danych (Recovery Time Objective);
• okresu liczonego od utraty danych do uzyskania awaryjnych połączeń (Network Recovery Objective );
• maksymalnej utraty danych (Maximum Data Loss).
Na podstawie powyższych czynników ustala się Disaster Recovery Plan, czyli zbiór działań zapobiegający nieodwracalnej utracie danych. Nie jest on w formie stałej – należy go na bieżąco aktualizować wraz ze zmianami wprowadzanymi w przedsiębiorstwie. Opłacalność stworzenia takiego zabezpieczenia zależy od kosztów wdrożenia oraz strat, które mogą pojawić się w przypadku zaistnienia katastrofy.
Zabezpieczanie danych w awaryjnych serwerowniach
Kopia zapasowa jest kluczowym elementem procedur disaster recovery. Do niedawna były realizowane tylko przez banki, instytucje finansowe oraz duże jednostki telekomunikacyjne i informatyczne. Zabezpieczenia przed katastrofami stosuje się także w dużych i średnich firmach wielooddziałowych. Dzięki temu docelowy czas odzyskiwania danych jest znacznie skrócony, a przerwy w przesyle sygnałów mogą pozostać niezauważalne. Tradycyjne odtwarzanie awaryjne na każdą serwerownię objętą ochroną uwzględnia jedno centrum zapasowe (Disaster Recovery Center). Kopia zapasowa to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i praktyczne niż budowa dodatkowego centrum zapasowego, a także umożliwia szybsze przywrócenie systemów.
Odzyskiwanie strat za pomocą chmury
Obecnie coraz więcej firm korzysta z rozwiązań dostępnych w chmurze (disaster recovery as a service). Podczas katastrofy to usługodawca ma za zadanie wdrożyć procedury odtwarzania połączeń, co może być zaletą, jak i wadą. Z jednej strony odciąża to pracowników przedsiębiorstwa, a z drugiej wymaga pełnego zaufania firmie outsourcingowej. Duże znaczenie mają szczegóły zawarte w podpisanej umowie, czyli przede wszystkim rodzaj przesyłania danych oraz zachowanie ciągłości sygnału. Firma zajmująca się odtwarzaniem awaryjnym może być lepiej do tego przygotowana niż pracownicy przedsiębiorstwa. Plusem takiego rozwiązania jest również cena. Nie trzeba tworzyć drugiej serwerowni i zatrudniać do niej dodatkowych ludzi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak najlepiej zabezpieczyć swoje dane – umów się na bezpłatną konsultację. Jestem do Twojej dyspozycji!