Wszystko co powinieneś wiedzieć o kopii zapasowej serwera

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Wszystko co powinieneś wiedzieć o kopii zapasowej serwera

Choć przesyłanie i przechowywanie elektronicznych informacji jest już na porządku dziennym, wciąż nie ma idealnego sposobu, który pozwoliłby uniknąć ich ewentualnej straty. Dostawcy usług hostingowych, firmy i wreszcie użytkownicy końcowi stosują różne sposoby na to, by w razie czego móc odzyskać swoje pliki. Jednak możliwych zagrożeń jest tak dużo, że trudno przed nimi całkowicie się zabezpieczyć.  Dowiedz się jak tworzenie kopii zapasowej serwera może Cię uratować.

 

Jakie miejsce jest najlepsze na backup? 

 

Kopie zapasowe tworzone przez użytkowników lub oprogramowanie to podstawowe zabezpieczenie przed utratą plików w wyniku błędu ludzkiego, szkodliwego działania wirusa czy ataku hakerskiego. Choć jest to prosty sposób na odzyskanie danych, nie daje poziomu bezpieczeństwa odpowiedniego dla wszelkich możliwych scenariuszy. Backup musi być wykonywany systematycznie. W przeciwnym wypadku informacje sprzed dłuższego okresu zginą bezpowrotnie. To samo tyczy się danych, które są często nadpisywane. Kolejną dobrą praktyką jest robienie backupu w miejscu innym niż to, które zawiera pierwotne pliki. Wyobraź sobie sytuację, że twój serwer zostaje skradziony lub zniszczony przez zdarzenie losowe, podobnie jak wszystkie inne sprzęty w danym pomieszczeniu. Dlatego właśnie kopia zapasowa wymaga odrębnej lokalizacji. 

 

Sposoby na tworzenie bezpiecznej kopii zapasowej serwera

 

Backupy mogą być wykonywane automatycznie. Programy do ich tworzenia dzielą się na działające w trybie online i offline. Ich niewątpliwą zaletą jest przeprowadzanie procesu kopiowania w tle według ustalonego podczas konfiguracji harmonogramu. Programy lokalne nie dają wystarczającej gwarancji w przypadku wystąpienia katastrof takich jak pożar czy zalanie. Zdecydowanie lepszą opcją są programy online. Do backupu może służyć dysk zewnętrzny, osobny serwer lub chmura. Choć ostatnie rozwiązanie zyskuje na popularności, jest ograniczone przez dostęp do Internetu. Użytkownik nie ma także wpływu na poziom bezpieczeństwa plików. Jednak wykonywanie kopii zapasowej serwera w chmurze można powierzyć profesjonalnej firmie, która zadba o różne formy zabezpieczeń na wysokim poziomie. Backupy nie powinny być nadpisywane. Należy je tworzyć równolegle. Jedna kopia zapasowa to minimalne zabezpieczenie, które często okazuje się niewystarczające. 

 

Rodzaje kopii zapasowych 

 

Ilość przechowywanych i przesyłanych informacji jest tak duża, że trudno przewidzieć, które z nich mogą być ważniejsze od innych. Dlatego też najbezpieczniej jest wykonywać kompletne kopie zapasowe. Nieuwzględnienie pewnych danych można uznać za równoznaczne z ich usunięciem. Równie istotne jest ponowne wdrożenie utraconych plików, ponieważ od tego zależy ciągłość działania całej infrastruktury (disaster recovery). Problemem pełnego backupu jest długi czas jego wykonywania i duża ilość miejsca potrzebna na przechowywanie kopii. Zaletą jest jednak szybkie odzyskanie danych. Inną formą jest backup dyferencjalny zwany także różnicowym lub kumulacyjnym. W tym przypadku kopie tworzy się tylko z plików, które zostały ostatnio zmodyfikowane. Istnieje także backup inkrementalny, czyli kopia danych, które zmieniły się od czasu wykonania całościowej kopii zapasowej.  

Powiązane artykuły
Obieg dokumentów w Microsoft SharePoint – dlaczego warto?
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Obieg dokumentów w Microsoft SharePoint – dlaczego warto?
OneDrive – Twój sejf na pliki i dokumenty
Aplikacje Microsoft 365
OneDrive – Twój sejf na pliki i dokumenty
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja