Pewnego dnia Piotr, jak co dzień, przyszedł do pracy gotowy do pełnienia swoich obowiązków. Wchodząc do biura, zauważył na ścianie duże logo firmy, które z dumą prezentowało ich nazwę oraz slogan. Jednakże, coś tam w nim nie pasowało. Coś, co denerwowało Piotra. Aż w końcu udało mu się zidentyfikować problem. Otóż, nazwa firmy zawierała logo, slogan i zamiast adresu www podany był adres e-mail kontakt.firma@buziaczek.pl. I to wzbudziło w nim podejrzenia, że coś tu jest nie tak. Piotr postanowił coś z tym zrobić. Zebrał kilka informacji i poszedł z nimi do szefa Janusza.
Czym jest domena?
Domena to unikalna nazwa, pod którą można odnaleźć stronę internetową w sieci. Domena składa się z dwóch elementów – nazwy i rozszerzenia, oddzielonych kropką. Na przykład, dla strony internetowej Google, domena to „google.com”, gdzie „google” to nazwa, a „com” to rozszerzenie (sufiks). Domena jest niezbędna, aby strona internetowa mogła być dostępna dla użytkowników w sieci.
Istnieją różne typy sufiksów domen, które odpowiadają różnym typom organizacji lub krajom. Najpopularniejsze sufiksy to między innymi:
● .com – dla organizacji komercyjnych
● .org – dla organizacji non-profit
● .net – dla organizacji zajmujących się działalnością internetową
● .edu – dla instytucji edukacyjnych
● .gov – dla rządowych instytucji
Domeny internetowe są wykorzystywane do celów komercyjnych, prywatnych, społecznych oraz edukacyjnych. Sufiksy podane wyżej są specyficzne dla poszczególnych krajów. Od pewnego czasu są stosowane również w celu rozszerzenia wizerunku marki, jak na przykład thenewventure.vc. W tym przypadku sufiks vc jest wykorzystany jako element firmy inwestycyjnej, aby cała nazwa była bardziej spójna i lepiej przemawiała do klienta.
Dlaczego firmowa domena jest niezbędna dla Twojej firmy?
Firmy bez własnej domeny to jak ludzie bez imienia i nazwiska. Ciężko jest się z nimi skontaktować, trudno znaleźć informacje o ich działalności, a co najważniejsze – trudno je zapamiętać. W dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi korzysta z Internetu, posiadanie własnej domeny to podstawa. To podstawa profesjonalizmu i wiarygodności.
Niektórzy właściciele firm uważają, że nie potrzebują własnej domeny, bo nie prowadzą sprzedaży przez Internet. Jednakże, posiadanie domeny to nie tylko kwestia sprzedaży online. To także podstawa pozycjonowania firmy w sieci, co może przekładać się na większą widoczność i popularność wśród klientów. Posiadanie własnej domeny to także ochrona przed nieuczciwymi konkurentami, którzy mogą próbować podszywać się pod naszą firmę.
Brak własnej domeny to także brak spójności wizerunkowej. Często zdarza się, że firmy korzystają z darmowych serwisów hostingowych, gdzie ich adresy e-mail wyglądają mało profesjonalnie i odstają od całości wizerunku firmy. Taka sytuacja może zniechęcać klientów do korzystania z usług danej firmy i wprowadzać zamieszanie w odbiorze marki.
Co więcej, brak własnej domeny to także utrudnienie w komunikacji z klientami. Kiedy ktoś chce skontaktować się z firmą, najczęściej szuka informacji na jej stronie internetowej. Jeśli jej nie ma, to klient może czuć się zdezorientowany i zniechęcony. Dodatkowo, jeśli firmy decydują się na korzystanie z darmowych serwisów hostingowych, na przykład z popularnym rozszerzeniem gmail.com, narażają się na trudności w identyfikacji marki i mogą utrudniać zdobycie jej popularności w sieci. Jak temu zapobiec?
Jakie korzyści może przynieść firmie podpięcie domeny internetowej do Microsoft 365?
Aby w pełni wykorzystać potencjał swoje domeny, świetnym wyjściem jest podpięcie jej do Microsoft 365. Jakie korzyści przynosi takie połączenie?
Po przypięciu domeny do Microsoft 365, użytkownicy mogą zalogować się na swoje konto, używając adresu e-mail związanej z domeną, np. nazwa@twojadomena.com. Dzięki temu można korzystać z różnych usług związanych z Microsoft 365, takich jak aplikacje biurowe, usługi pocztowe, współpraca i komunikacja oraz wiele innych, używając adresu e-mail związanej z własną firmą lub organizacją.
Podpięcie domeny internetowej pod Microsoft 365 umożliwia przeniesienie usług pocztowych do Exchange Online, czyli usługi pocztowej w ramach Microsoft 365. Exchange Online jest częścią pakietu Microsoft 365, który zapewnia pełne funkcjonalności pocztowe, takie jak zaawansowane funkcje filtrowania antyspamowego, antywirusowego, obsługę protokołu ActiveSync, zaawansowane funkcje administracyjne i wiele innych.
Podsumowanie
Ważne jest, aby firma była spójna i profesjonalna w każdym elemencie swojego działania, a posiadanie własnej domeny e-mail może pomóc w poprawie wizerunku firmy. Oprócz poprawy wizerunku własna domena chroni przedsiębiorstwo przed różnymi fałszerstwami. Bez własnej domeny, oszuści mogą udawać pracowników firmy i wykorzystać ją do różnych oszustw. Dlatego, jeśli jeszcze nie posiadasz własnej domeny, warto zainwestować w nią jak najszybciej. Nie bądź jak firma Janusza – zadbaj o własną domenę już na starcie działalności, aby od początku budować jej trwały i profesjonalny wizerunek.