Jaki program antywirusowy wybrać dla firmy?

Autor
Mateusz Puchalski
Opublikowano
Jaki program antywirusowy wybrać dla firmy?

Jaki program antywirusowy wybrać dla firmy? Czy antywirus jest Ci potrzebny potrzebny? A może szukasz jakie programy antywirusowe są najlepsze dla małych i średnich firm.

W XXI wieku technologia rozwija się w niezwykle szybkim tempie, co niesie za sobą mnóstwo udogodnień i pozytywnych zmian dla człowieka, ale zwielokrotnia również czyhające na niego zagrożenia. Prowadząc firmę i pracując w środowisku cyfrowym, musisz przygotować się na potencjalne ataki cybernetyczne na Twoje dane i zapobiec niebezpieczeństwom, które czekają na Ciebie i Twoich klientów. Programy antywirusowe pełnią kluczową rolę w utrzymaniu bezpiecznego środowiska biznesowego – jednak czy posiadanie takiej zapory jest konieczne? Jakie są rodzaje programów antywirusowych? Które sprawdzą się najlepiej w małej lub średniej firmie i na konkretnym systemie operacyjnym? Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze i zakupie najlepszego programu antywirusowego zarówno dla Twojej firmy, jak i do zainstalowania na komputerze prywatnym. A by wybór stał się jeszcze prostszy, przeczytaj poniższy artykuł.

 

Czym są programy antywirusowe i jak działają? 

Program antywirusowy jest aplikacją przeznaczoną do wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania z komputera oraz zapobiegania potencjalnym próbom naruszenia danych. Podczas pracy na dowolnym urządzeniu, korzystając z sieci, przeglądając strony internetowe czy odbierając e-maile, jesteś narażony na ataki wirusów, tak zwanych robaków, trojanów, ransomware (blokujące dostęp do systemu) czy spyware (oprogramowanie szpiegujące, monitorujące aktywność na urządzeniu i kradnące poufne informacje). 

Program antywirusowy skanuje komputer czy stronę internetową i poszukuje unikalnych ciągów kodu, które odpowiadają znajdującym się w bazie sygnaturom wirusów. Antywirus może działać w czasie rzeczywistym, sprawdzając każdą stronę i pobierany załącznik lub skanować konkretne pliki na żądanie użytkownika. Kiedy już odnajdzie jakieś nieprawidłowości, stara się nie dopuścić wirusa lub hakera do Twojego urządzenia, lub usunąć je, jeśli już przeniknęły do systemu. 

W zależności od używanego antywirusa będziesz mieć także dostęp to zapory (firewall), która ma monitorować ruch sieciowy, modułu antyspamowego czy opcji chroniących Twoje urządzenie przed oprogramowanie szyfrującym. Niektóre programy antywirusowe oferują również funkcję backupu danych do chmury, ochronę płatności bankowych czy kontrolę rodzicielską. 

 

Rodzaje programów antywirusowych 

W zależności od sposobu funkcjonowania i wykrywania zagrożeń przez program antywirusowy wyróżniamy: 

     ●   tradycyjne programy antywirusowe oparte na sygnaturach wirusów – oprogramowanie zawiera bazę kodów złośliwego oprogramowania, do których porównuje kody skanowanych plików. Jest skuteczny, ale tylko przeciwko znanym zagrożeniom; jeżeli hakerzy wprowadzą w kodach wirusów drobne zmiany, antywirus może ich nie rozpoznać i nie uznać za niebezpieczne. 

     ●   programy antywirusowe oparte na heurystyce – program taki nie tylko korzysta z bazy sygnatur wirusów, ale także stara się wykryć anomalie, nietypowe aktywności systemu bądź użytkownika i zakamuflowane, nieznane w bazie, ale podejrzane oprogramowanie. 

     ●   programy antywirusowe w chmurze – rozwiązania, które wykorzystują zasoby chmury do analizy potencjalnych zagrożeń. 

     ●   programy antywirusowe oparte na uczeniu maszynowym – to oprogramowanie, które może dostosowywać się do zmieniających się zagrożeń i poprawiać swoją wydajność w związku z algorytmami tzw. Machine Learning i korzystając ze sztucznej inteligencji. 

 

Czy w mojej firmie potrzebny jest program antywirusowy? 

Wdrożenie solidnego rozwiązania antywirusowego do Twojej firmy może przynieść tylko pozytywne skutki przy jednoczesnym pozbyciu się zagrożeń i uniknięciu stresu, nerwów, czy ewentualnej utraty reputacji, kiedy na wskutek ataku hakerów utracisz poufne dane klientów. 

 

Jakie są korzyści biznesowe wynikające z posiadania antywirusa? 

     ●   ochrona danych – programy antywirusowe zapewniają ochronę przed kradzieżą wrażliwych danych Twojej firmy oraz zapewniają poufność Twojego klienta zgodnie z przepisami o ochronie danych i RODO 

     ●   stabilność systemu – zapobiegając atakom i infekcjom złośliwego oprogramowania (które zawsze naruszają Twoje urządzenie od wewnątrz), programy antywirusowe pomagają zachować integralność systemu, pozbywają się problemów z aplikacjami, zmniejszają przestoje i potencjalne straty finansowe wynikające ze spowolnień i awarii 

     ●   ochrona przed ransomware – ransomware to ataki na system, które całkowicie blokują komputer i “żądają okupu”, to znaczy haker wymaga od użytkownika wpłacenia kwoty w zamian za odblokowanie systemu. Dobre programy antywirusowe udaremnią ten atak 

     ●   ochrona wizerunku – pamiętaj, że naruszenie bezpieczeństwa danych Twoich klientów i partnerów może nadszarpnąć reputację firmy. Utrata danych klienta, haseł czy dokumentów, może spowodować niechęć do kontynuowania współpracy czy utratę pozycji na rynku. Programy antywirusowe ograniczają takie zagrożenia. 

 

Najlepsze programy antywirusowe na Windows 

Systemy oparte na Windows są powszechne w środowiskach korporacyjnych, co czyni je głównymi celami cyberzagrożeń. Jeżeli Twoja firma korzysta z systemu operacyjnego Windows, koniecznie sprawdź te programy antywirusowe: 

     ●   Microsoft Defender – program antywirusowy nowej generacji, dostarczany w pakiecie z systemem Windows 11, by Twoje urządzenie było zawsze chronione. To zabezpieczenie strzegące przed wirusami w czasie rzeczywistym, oferujące Microsoft Defender SmartScreen, zaporę Microsoft, ochronę Bluetooth, bezpieczną sieć Wi-Fi i wirtualne sieci prywatne (VPN). Więcej na temat Microsoft Defender przeczytasz tutaj. 

     ●   Avast Antivirus – czeski program antywirusowy blokujący wirusy i inne złośliwe oprogramowanie, wyszukujący luki w zabezpieczeniach sieci Wi-Fi, uniemożliwiający hakerom zaszyfrowanie Twoich plików i dokumentów. W wersji płatnej oferuje także zabezpieczenie płatności internetowych, uruchamianie podejrzanych aplikacji w środowisku testowym czy powstrzymanie nieznajomych przed podglądaniem użytkownika przez kamerę internetową. Uwaga! Firma Avast została ostatnio oskarżona o naruszenie prywatności i odsprzedawanie danych osobowych użytkowników. 

     ●   Norton AntiVirus – program antywirusowy oparty na uczeniu maszynowym, który używa emulacji do testowania podejrzanego oprogramowania. Zapobiega włamaniom, skanuje komputer w czasie rzeczywistym oraz korzysta ze sztucznej inteligencji do klasyfikowania aplikacji i plików na podstawie ich atrybutów, automatycznie blokując te podejrzane. Pomaga także wykrywać i usuwać z komputera aplikacje o wysokim stopniu ryzyka. 

     ●   ESET Security – program antywirusowy, który w wersji Advanced oferuje bezpieczną bankowość internetową, ochronę urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi i ochronę przed ransomware i phishingiem, a w wersji Premium także szyfrowanie plików i dysków zewnętrznych, przechowywanie i generowanie bezpiecznych haseł oraz ochronę przed nowymi zagrożeniami w oparciu o sztuczną inteligencję. Dla firm przygotowano także odrębne wersje programu ESET z dedykowaną platformą do zarządzania bezpieczeństwem firmy: Protect Entry ze zdalnym zarządzaniem w chmurze i na lokalnych serwerach, Protect Advanced z dodatkowym szyfrowaniem dysków oraz sanboxem w chmurze (analiza podejrzanych plików w odizolowanym środowisku), a w wersji Protect Complete z dodatkową ochrona poczty elektronicznej i aplikacji Microsoft 365 w chmurze. 

     ●   McAfee – program antywirusowy oferujący plan indywidualny, dla rodziny lub na wiele urządzeń. Zapewnia bezpieczne przeglądanie internetu, menadżer haseł, niszczarkę plików i szyfrowanie pamięci masowej. 

     ●   Bitdefender GravityZone Business Security – program antywirusowy dedykowany firmom, który, korzystając z heurystyk i uczenia maszynowego, zapewnia ochronę przed różnymi rodzajami złośliwego oprogramowania, np. ransomware, phishing czy zero-day. Oferuje kontrolę użytkownika i aplikacji, zdalne zarządzenie kwarantanną, kontrolę urządzeń i skanowanie USB, model użytkownika oparty na rolach, a także kontrolę zdalnych użytkowników w czasie rzeczywistym i powiadomienia e-mailowe. 

 

Najlepsze programy antywirusowe na Apple i MacOS 

Chociaż wydaje się, że dzięki rygorystycznemu podejściu Apple do aplikacji zostaje zmniejszone ryzyko zawirusowania sprzętu tej firmy, urządzenia z systemem MacOS wcale nie są na nie całkowicie odporne. Dodatkowe zabezpieczenie nie zaszkodzi, a może wręcz uratować Twoją firmę. Jaki program antywirusowy warto zainstalować na komputerze Apple? 

     ●   Norton 360 – program antywirusowy zapobiegający włamaniom i skanujący komputer w czasie rzeczywistym. Pomaga także wykrywać i usuwać z komputera aplikacje o wysokim stopniu ryzyka. Zapewnia inteligentną zaporę dla komputerów Mac, menadżera haseł i VPN. Kompatybilny z MacOS 10.10 lub nowszymi. 

     ●   TotalAV – program antywirusowy zapewniający ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, a także przed oprogramowaniem szpiegującym, szantażującym (Ransomware) i reklamowym (Adware). Kompatybilny z MacOS 10.9 lub nowszymi. 

     ●   Bitdefender Antivirus – program antywirusowy oferujący ochronę komputera Mac w czasie rzeczywistym, a także blokowanie Adware czy Ransomware. Posiada także opcję ultra szybkiego skanowania. Kompatybilny z MacOS 10.10 lub nowszymi. 

     ●   Panda Security – program antywirusowy ochraniający komputer przed różnymi typami zagrożeń, np. Blokujący podejrzane strony internetowe. W zależności od wybranej wersji oferuje VPN dla kilku urządzeń czy pomoc techniczną 24/7. Nie obciąża komputera, ponieważ wszystkie działania odbywają się w chmurze. Kompatybilny z MacOS 10.10 i nowszymi. 

     ●   Intego – kilka wersji programów antywirusowych dedykowanych komputerom Mac. Zapewnia ochronę przed wirusami, ale także możliwość dokładnego czyszczenia (usuwanie śmieci i duplikatów), a tym samym przyspieszenia Twojego sprzętu. Kompatybilny z MacOS 10.12 i nowszymi. 

 

Najlepsze programy antywirusowe na iOS i Android 

Jeżeli część swoich obowiązków w firmie wykonujesz zdalnie, za pomocą urządzeń mobilnych z systemem iOS lub Android na smartfonie czy iPadzie, je również warto zabezpieczyć przed wirusami i atakami. Koniecznie sprawdź te programy antywirusowe dedykowane urządzeniom przenośnym: 

     ●   Norton Mobile Security – program antywirusowy z zabezpieczeniami sieci Wi-Fi, z wbudowaną usługą VPN i funkcją monitorowania sieci dark web dla utrzymania bezpieczeństwa Twoich danych. Kompatybilny z iOS 12 i nowszymi oraz Android w wersji 8.0 lub nowszej. 

     ●   McAfee Mobile Security – program antywirusowy oferujący ochronę przeglądarek internetowych i sieci Wi-Fi. Zawiera SafeWeb, narzędzia ochrony prywatności i zabezpieczenia przeciwkradzieżowe. Pozwala na tworzenie kopii zapasowych kontaktów. Jest kompatybilny z iOS 13 oraz Android 5.0 i nowszymi. 

     ●   TotalAV Mobile Security – program antywirusowy kompatybilny z iOS 9.0 oraz Androidem 5.0 i nowszymi, zapewniający ochronę przed atakami w internecie dzięki narzędziu WebShield. Skanuje system, weryfikuje naruszenia danych. Oferuje ochronę antykradzieżową i menadżera zdjęć. 

     ●   Bitdefender Mobile Security – program antywirusowy zapewniający ochronę przeglądarek internetowych i sieć VPN bez limitów transferu (szyfruje połączenia we wszystkich sieciach, także w publicznych, niezabezpieczonych Wi-Fi). Część opcji dostępna po zakupie dodatkowego modułu Web Protection. Program kompatybilny z iOS 12 oraz Android 5.0 i nowszymi. 

     ●   Avira Mobile Security – program antywirusowy kompatybilny z iOS 12 i Android 5.0 lub nowszymi. Oferuje zabezpieczenia przeciwkradzieżowe (monitorowanie lokalizacji urządzenia) i skanowanie zabezpieczeń systemu, a w wersji płatnej funkcję ochrony przeglądarek. Dodatkowo dostępny jest menadżer ochrony prywatności (zapobiega np. przesyłaniu komend do Siri), wbudowana sieć VPN i funkcja blokowania połączeń. 

 

Czy antywirus płatny jest lepszy od darmowego? 

Z pewnością już darmowy program antywirusowy zapewnia Twojemu komputerowi podstawową ochronę i zmniejsza zagrożenie ataku. Często jednak darmowe oprogramowanie antywirusowe nie jest na bieżąco aktualizowane przez twórców, a ich baza sygnatur okazuje się być uboga – kiedy więc program znajdzie na komputerze konkretny kod, może nie mieć z czym go porównać; mówiąc prościej: nie zorientuje się, że właśnie przeskanowana sygnatura uznawana jest za nowy rodzaj złośliwego oprogramowania. Płatne antywirusy zazwyczaj są bardziej czułe, wykrywają zmiany i modyfikacje w kodach robaków i trojanów, które wprowadzane są w celu uniknięcia ich rozpoznania. Dobry program antywirusowy będzie umiał wykryć wirusa  i stworzyć odpowiednią ochronę, jeszcze zanim ten dostanie się do komputera – bo lepiej przeciwdziałać, niż leczyć. 

Darmowe programy antywirusowe mogą zapewnić podstawową ochronę indywidualnym użytkownikom. Jednak dla firm wysoce zalecane jest zainwestowane w płatne, bogate w funkcje oprogramowanie kompleksowo chroniące Twój biznes i klientów przed atakami hakerów. 

 

Programy antywirusowe bezsprzecznie odgrywają ogromną rolę w ochronie zasobów cyfrowych Twojej firmy, zapewniają bezpieczeństwo danych Twoich, Twojego klienta i partnera biznesowego, a tym samym pozwalają na zachowanie reputacji. Warto zapoznać się z rodzajami i ofertą różnych programów antywirusowych, by wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie. 

 

Wciąż zastanawiasz się, jaki program antywirusowy najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Pomożemy Ci dokonać wyboru! Napisz do nas korzystając z bezpłatnej konsultacji.  

 

 

Powiązane artykuły
Cyberbezpieczna kancelaria – czy to możliwe? 
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Cyberbezpieczna kancelaria – czy to możliwe? 
3 zagrożenia, przed którymi może Cię ochronić Azure Information Protection
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
3 zagrożenia, przed którymi może Cię ochronić Azure Information Protection
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja