Windows Defender – co to i czy ochroni mój komputer przed cyberzagrożeniami?

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Windows Defender – co to i czy ochroni mój komputer przed cyberzagrożeniami?

Twój komputer narażony jest na ataki hakerów, wirusów i próby phishingu, a Twoje prywatne dane, jak i również dane klientów i partnerów Twojej firmy, mogą zostać wyłudzone i wykorzystane bez Twojej wiedzy. Jak działają programy antywirusowe, których celem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa, możesz przeczytać w tym artykule. Tam znajdziesz także rekomendacje antywirusów, które najlepiej ochronią Twój biznes. Dziś przyjrzymy się dokładniej jednemu z podstawowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia komputerów prywatnych i firmowych przed szeregiem cyberzagrożeń, czyli Windows Defender.

 

Co to jest Windows Defender? 

Windows Defender to darmowa aplikacja opracowana przez firmę Microsoft jako część systemu operacyjnego Windows. Początkowo funkcjonował jako odrębny program do opcjonalnego pobrania; na ten moment jest to podstawowa funkcja bezpieczeństwa automatycznie dodawana do sprzętów z systemem Windows. Oferuje ochronę w czasie rzeczywistym przed różnymi formami złośliwego oprogramowania, wirusami, czy programami szpiegującymi. 

 

Co oferuje Windows Defender? 

     ●   ochrona w czasie rzeczywistym – Windows Defender aktywnie skanuje pliki i aplikacje w czasie rzeczywistym, zapewniając natychmiastowe wykrywanie i usuwanie potencjalnych zagrożeń. Pracuje w tle systemu operacyjnego, skanuje nie tylko pliki i strony internetowe, ale także urządzenia podłączane do komputera, np. pamięć USB. Korzysta ze sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, dzięki czemu może odnajdywać i blokować nowe rodzaje zagrożeń. 

     ●   Microsoft Defender Smart Screen dla Microsoft Edge – otrzymasz ostrzeżenie, jeśli witryna internetowa, którą przeglądasz, jest potencjalnie złośliwa i istnieje ryzyko uszkodzenia Twojego komputera. Podczas korzystania z przeglądarki Microsoft Edge funkcja SmartScreen pozwala chronić Twój komputer: analizuje przeglądane strony internetowe i wyświetla alerty, jeśli uzna którąś z nich za niebezpieczną, porównuje witrynę z listą stron zgłoszonych jako wyłudzające informacje i zawierających złośliwe oprogramowanie, weryfikuje pliki, które próbujesz pobrać i informuje, jeśli uzna je za niebezpieczne. 

     ●   ochrona Bluetooth – jeżeli posiadasz dowolny sprzęt bezprzewodowy, który chcesz podłączyć do komputera za pomocą Bluetooth (zestaw słuchawkowy, mysz, klawiatura), Windows Defender zapewni bezpieczne połączenie. Jeśli uzna, że do komputera podłączono niebezpieczne oprogramowanie, łączność zostanie zablokowana. 

     ●   bezpieczna sieć Wi-Fi – Windows stosuje najnowocześniejsze metody uwierzytelniania i szyfrowania sieci Wi-Fi, dzięki czemu masz pewność, że nawiązujesz bezpieczne połączenie, również w sieciach publicznych. 

     ●   aktualizacje – Windows Defender jest regularnie aktualizowany przez firmę Microsoft, dzięki czemu Twoje oprogramowanie zawsze posiada najnowsze sygnatury wirusów i zapewnia Ci większe bezpieczeństwo. Hakerzy wciąż pracują nad nowymi rodzajami złośliwego oprogramowania, zmieniają ich drobne elementy, by programy antywirusowe nie rozpoznały ich jako niebezpieczne. Częste aktualizacje sprawiają, że w bazie Windows Defender znajdują się również nowoodkryte sygnatury wirusów i ich potencjalnie niebezpieczne rodzaje. 

     ●   niskie zużycie zasobów – Windows Defender jest zoptymalizowany pod kątem minimalnego zużycia zasobów systemowych, zapewniając dobrą wydajność nawet słabszych urządzeń. Działa w tle systemu operacyjnego, więc nie wymaga od użytkownika aktywnego działania, jednocześnie dając gwarancję ciągłej ochrony komputera podczas pracy i zabezpieczenia przed wirusami w czasie rzeczywistym. Warto jednak zaznaczyć, że po nowych aktualizacjach coraz więcej osób zgłaszało widoczne obciążenie komputerów PC w trakcie skanowania, dotyczyło to głównie sprzętu z procesorami Intel. 

     ●   w Microsoft Defender na Windows 11 wprowadzono funkcję Controlled Folder Access, dzięki której możesz ustalić listę zaufanych aplikacji mających dostęp do poszczególnych folderów na Twoim komputerze oraz zablokować je dla innych, niezaufanych aplikacji. Dzięki temu możesz uchronić się przed próbą otwarcia istotnych dokumentów przez złośliwe oprogramowanie i zaszyfrowania plików (ransomware). Funkcja ta dostępna jest także na Windows 10, ale jako dodatkowa opcja. 

     ●   Dla Windows 11 Microsoft Defender został także urozmaicony o możliwość zarządzania urządzeniami zewnętrznymi, np. myszami, klawiaturami, kartami sieciowymi (dzięki tej kontroli możemy lepiej panować nad bezpieczeństwem sprzętu, aplikacji mających do nich dostęp i ustrzec się przed złośliwym oprogramowaniem). 

Dodatkowym zabezpieczeniem może być Microsoft Authenticator – to darmowa aplikacja, która za pomocą uwierzytelniania wieloskładnikowego pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa podczas logowania do różnych stron czy aplikacji tak, by Twoje konto nie dostało się w niepowołane ręce. Logowanie dwuetapowe polega na uzyskaniu dostępu do swojego konta po wpisaniu e-maila, hasła oraz dodatkowego kodu. Do każdego dodanego w aplikacji Microsoft Authenticator konta generowane są więc ograniczone czasowo i jednorazowe kody, których można użyć do logowania na nowym urządzeniu. 

 

Przydatne funkcje, których (niestety) brakuje: 

     ●   Brak ochrony bankowości elektronicznej; 

     ●   Brak kontroli rodzicielskiej; 

     ●   Brak ochrony kamery internetowej; 

     ●   Brak menadżera haseł. 

Można więc uznać, że Windows Defender zapewnia ochronę, ale jedynie podstawową, co może być niewystarczającym zabezpieczeniem dla komputerów do celów zawodowych czy dla pracowników w firmie. 

 

Jak włączyć/wyłączyć usługę Windows Defender? 

     ●   Kliknij menu Start systemu Windows i wybierz ikonę koła zębatego (ustawienia). 

     ●   W oknie ustawień wybierz “Aktualizacja i zabezpieczenia”. 

     ●   Z lewego panelu wybierz “Zabezpieczenia Windows” -> “Ochrona przed wirusami i zagrożeniami”. 

     ●   W nowo otwartym oknie Zarządzaj Ustawieniami, wybierz “Opcje Programu Antywirusowego Microsoft Defender” i przesuń przełącznik, aby włączyć/wyłączyć ochronę w czasie rzeczywistym. 

Pamiętaj, że Windows Defender zapewnia ochronę Twojego sprzętu. Nie wyłączaj go, jeśli nie masz na komputerze zainstalowanego innego oprogramowania antywirusowego. 

 

Czy Windows Defender wystarczy do ochrony komputerów prywatnych i firmowych? 

Windows Defender to oprogramowanie, które wciąż ewoluuje i jest poddawane coraz to nowym aktualizacjom, by jak najlepiej chronić Twoje dane. Dla przeciętnego użytkownika, który wykonuje typowe czynności online, odbiera pocztę elektroniczną czy korzysta z platform streamingowych, Windows Defender zapewnia wystarczającą ochronę. Szczególnie przypadnie do gustu osobom, których priorytetem jest łatwe użytkowanie i brak spowolnienia systemu. 

Jednak w przypadku firm i organizacji zajmujących się wrażliwymi danymi, posiadających w swojej bazie dane wielu klientów czy kontrahentów, zalecane jest wielopoziomowe podejście do bezpieczeństwa. Podczas gdy Windows Defender może stanowić solidną podstawę i kluczową część strategii ochrony dokumentacji, wskazane byłoby uzupełnić działania o dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak płatne programy antywirusowe zapewniające kompleksową ochronę systemu. 

 

Nie ważne też, jakie programy antywirusowe wybierzesz dla celów prywatnych czy swojej firmy – zawsze należy zachować ostrożność podczas przeglądania internetu, otwierania załączników czy klikania w nieznanie linki. Znaczna większość cyberataków spowodowana jest przez błąd ludzki – nieuważność czy podatność na manipulacje hakerów. Wystarczy wejście na stronę internetową przypominającą oryginalną czy podanie konkretnych danych/kliknięcie w link zgodnie z fałszywym komunikatem wyświetlanym na ekranie, by stać się ofiarą phishingu. Możliwe, że sprytny cyberprzestępca zmanipuluje nas nawet do wyłączenia zapory i wszelkich programów antywirusowych. Poza zakupem odpowiedniego oprogramowania warto więc przeszkolić pracowników Twojej firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

 

Więcej na temat bezpieczeństwa w usługach Microsoft przeczytasz tutaj. Możesz także zadać nam pytanie. 

Powiązane artykuły
Jaki program antywirusowy wybrać dla firmy?
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Jaki program antywirusowy wybrać dla firmy?
3 zagrożenia, przed którymi może Cię ochronić Azure Information Protection
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
3 zagrożenia, przed którymi może Cię ochronić Azure Information Protection
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja