Do czego służy Microsoft Project i jak ułatwi Twoją pracę? 

Autor
Olaf Leśniak
Opublikowano
Do czego służy Microsoft Project i jak ułatwi Twoją pracę? 

Zarządzanie projektami w firmie jest zadaniem bardzo trudnym ze względu na mnogość czynności prowadzących do realizacji, jak i ilości osób, które je wykonują. Każdy kolejny projekt poszerza pracę menadżera, a ten musi czuwać nad poszczególnymi efektami pracy. Dlatego właśnie Microsoft wypuścił Microsoft Project, który może zastąpić wiele innych aplikacji i tym samym pomóc przy pilnowaniu ustalonego wcześniej harmonogramu. Co musisz wiedzieć o tym programie?  

 

Jak Microsoft Project usprawnia zarządzanie projektami? 

Microsoft Project jest to proste w obsłudze narzędzie przeznaczone do monitorowania procesów, które prowadzą do realizacji założonego projektu. Głównym założeniem tego programu jest utrzymywanie porządku przy doprowadzaniu projektów do końca. Oznacza to, że można w nim planować, nadzorować i sprawdzać postępy pracy, a także tworzyć harmonogramy czy zarządzać zasobami. Menadżer ma możliwość przygotowywania planu i kontrolowania przebiegu zdarzeń, a także zarządzania budżetem. W tym celu używa się szablonów projektowych, które są na tyle intuicyjne, że nie powinny nikomu sprawiać trudności w obsłudze. Dodatkowo w projektach można uwzględnić wykresy, diagramy, tabele oraz załączyć dane z innych programów, np. Microsoft Visio czy Excel.  

 

Różnice między poszczególnymi planami Microsoft Project 

Program Microsoft Project można nabyć w wersji lokalnej za jednorazową opłatą (Standard 2021 za 3999 zł, Professional 2021 za 7099 zł) oraz w wersji chmurowej. W drugim przypadku Plan 1 kosztuje miesięcznie €9.40, Plan 3 €28.10, natomiast Plan 5 €51.50. W każdym z nich możesz tworzyć projekty, śledzić wizualizacje wykonywanych zadań, sprawdzać postępy na osi czasu, współpracować nad nimi przez Microsoft Teams czy śledzić postępy za pomocą raportów. Jednak tylko wersja 3 i 5 pozwala definiować zespół projektu i przypisywać zadania do zasobów. Można ich używać na maksymalnie 5 komputerach PC. Najwyższy pakiet ponadto pozwala na modelowanie różnych scenariuszy dotyczących portfeli, rejestrację i ocenę pomysłów dotyczących projektów z dowolnego miejsca organizacji oraz przeglądanie i porównywanie sposobów wykorzystania zasobów w różnych projektach w celu optymalizacji przydziałów.  

 

Porównanie wersji desktopowej i chmurowej  

W organizacjach oczywiście lepiej sprawdzą się wersje chmurowe niż desktopowe, ponieważ wraz z cykliczną opłatą otrzymasz nowe aktualizacje oraz zapisywanie i udostępnianie harmonogramów w Project Online oraz SharePoint Online. Dzięki wersji chmurowej możesz np. umożliwić sprawdzanie postępów prac w przeglądarce wybranym osobom. Opłaty subskrypcyjne płaci się miesięcznie lub rocznie. Z kolei wersje dostępne po jednorazowym zakupie są podobne do MS Excel – projekty zapisuje się w plikach, a komunikacja z innymi osobami opiera się na ręcznym  przesyłaniu tych plików. Brak tutaj obsługi sieciowej i łatwej współpracy kilku osób na jednym projekcie. W chmurze masz zawsze aktualne informacje dotyczące zasobów, dzięki czemu wygenerowane raporty będą pokazywały tylko aktualne informacje.  

 

Co wybrać?

Chcąc maksymalizować korzyści płynące z lepszego planowania i zarządzania, warto rozważyć wdrożenie Microsoft Project w swojej organizacji. Dostrzegalne korzyści, takie jak zwiększona produktywność, lepsze wykorzystanie zasobów, skrócenie czasu realizacji projektu oraz poprawa komunikacji między zespołami, sprawiają, że decyzja o wdrożeniu tego programu może okazać się kluczowa dla przyszłego sukcesu firmy.

Jeżeli nie jesteś pewien/pewna, czy Microsoft Project to narzędzie dla Ciebie, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji. Nasz zespół specjalistów chętnie pomoże Ci rozpoznać możliwości, jakie niesie ze sobą to oprogramowanie, oraz wskaże, jak najlepiej dostosować je do potrzeb Twojego biznesu.

Powiązane artykuły
Czym jest Power Automate?
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Czym jest Power Automate?
5 mobilnych aplikacji, których warto używać w pracy
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
5 mobilnych aplikacji, których warto używać w pracy
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja