Microsoft Visio – przydatny program do twoich prezentacji

Autor
Karolina Ossolińska
Opublikowano
Microsoft Visio – przydatny program do twoich prezentacji

Jeśli w swojej organizacji tworzysz prezentacje, a statystyki przedstawiasz z pomocą schematów i diagramów, to z pewnością szybko polubisz program Microsoft Visio. Dzięki niemu możesz w prosty sposób graficznie przedstawiać swoje dane liczbowe, co szczególnie doceni twoja widownia. W poniższym artykule przeczytasz, co dokładnie oferuje ten program. 

 

Zakres zadań programu Microsoft Visio 

Visio to proste narzędzie, za pomocą którego zwizualizujesz wszelkie dane. Masz do wyboru różne rodzaje gotowych schematów i diagramów, które możesz dowolnie edytować, a następnie uzupełniać. Wybór spośród 250 tys. kształtów z pewnością pomoże przedstawić wszelkie dane. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w prostych formach, jak i przy skomplikowanych diagramach. Za pomocą dodatku Visio Data Visualizer stworzysz podstawowe schematy blokowe, schematy blokowe współzależności funkcjonalnych i schematy organizacyjne w programie Excel.  

Dodatkowo możesz poszerzyć swoje środowiska Visio o przeglądarkę do tworzenia, edytowania i wyświetlania wykresów przechowywanych w chmurze. Zapisuj istniejące diagramy w usłudze Teams i dodawaj je na kanale lub na czasie. W ten sposób możesz na nich pracować razem z innymi członkami zespołu. Eksportuj diagramy lub ich części w formie plików JPEG lub PNG z możliwością dostosowywania rozdzielczości, przezroczystości i rozmiaru, aby następnie włączać je do innych plików pakietu Office.  

 

Główne funkcje programu Microsoft Visio 

Na platformie Microsoft 365 dzięki aplikacji Visio możesz stworzyć: 

     ●   schematy blokowe z podstawowych kształtów, wzorników i szablonów; 

     ●   podstawowe diagramy sieciowe do wizualizacji zależności między urządzeniami; 

     ●   diagramy Venna do ilustrowania relacji logicznych, podobieństw i różnic między zestawami; 

     ●   diagramy blokowe 2D i 3D oraz linie kierunkowe do wizualizacji systemów, procesów i pętli zwrotnych; 

     ●   macierze biznesowe: 2 x 2 lub 3 x 3, analizę SWOT, macierz Ansoffa, macierz BGC lub diagramy analizy kwadratowej.  

Visio umożliwia także graficzne przedstawianie poszczególnych działów i struktur służbowych, co przydaje się głównie we współpracy z partnerami biznesowymi. Jest także funkcja tworzenia planów przestrzeni roboczej czy rozmieszczania poszczególnych elementów w biurze, domu czy innym lokalu. 

 

Tworzenie map procesów 

Jedną z istotnych możliwości Microsoft Visio jest mapowanie procesów, czyli forma wizualizacji pomagająca w opracowaniu sekwencji zdarzeń przed rozpoczęciem właściwej pracy. Takie mapy z jednej strony ułatwiają menadżerom zarządzanie zespołami, a z drugiej przedstawiają pracownikom ich miejsce w procesie powstawania projektu. Stworzone mapy możesz udostępniać, edytować i wyświetlać w dowolnej przeglądarce na każdym urządzeniu, dzięki czemu każdy z uczestników może dodawać swoje opinie. 

Mapowanie procesów pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy wykonywanych zadań niezależnie od tego, czy dotyczą one pracy biurowej, magazynowej czy np. placówki opieki medycznej. Ze względu na różnice między poszczególnymi przedsiębiorstwami powstały różne typy mapowania, od ogólnego zarysu aż po szczegółowe mapy z widokiem technicznym obejmującym dane wejściowe, wyniki, wskaźniki oraz ludzi niezbędnych do ukończenia procesu. 

 

Microsoft Visio plany i ceny* 

Visio w planie 1 kosztuje € 4.70 miesięcznie za użytkownika. Jest to aplikacja internetowa, która pozwala pracować z dowolnego miejsca, a także korzystać z wielu szablonów i kształtów oraz specjalistycznych diagramów, w tym produktów Azure, AWS, ERD i UML. W usłudze OneDrive dla Firm zyskasz 2 GB w chmurze. Visio plan 2 kosztuje € 14.00 co miesiąc i uwzględnia dodatkowe szablony i kształty, umożliwia łączenie diagramów z danymi dynamicznymi ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych, a także pozwala integrować się z produktami: 

     ●   Power Automate, 

     ●   Power BI, 

     ●   Word, 

     ●   Excel, 

     ●   PowerPoint. 

Microsoft Visio można także zakupić jednorazowo, jako lokalne rozwiązanie do tworzenia diagramów na 1 komputerze. Wersja Standard 2021 kosztuje 2099 zł, natomiast wersja Professional 3799 zł. Została ona rozszerzona o nowe szablony, kształty, funkcje współpracy oraz diagramy spełniające standardy branżowe BPMN 2.0, IEEE i UML 2.5.

 

*Ceny mogą ulec zmianie.  
Powiązane artykuły
Power BI – dowiedz się, co to za usługa
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Power BI – dowiedz się, co to za usługa
Microsoft 365 w małych i średnich przedsiębiorstwach
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Microsoft 365 w małych i średnich przedsiębiorstwach
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja