Workation, czyli jak połączyć pracę, rodzinę i wakacje

Autor
Mateusz Puchalski
Opublikowano
Workation, czyli jak połączyć pracę, rodzinę i wakacje

W 2022 niemal 60% Polaków wyjechało gdzieś na wakacje. Wielu z nich przywiozło ze sobą nie tylko piękne pamiątki, ale przede wszystkim niezapomniane wspomnienia. Odpoczynek z dala od domu to jedna z najlepszych form regeneracji po długim roku pracy. Dzięki temu pracownicy mogą powrócić do swojego miejsca pracy z nową energią i ekscytującymi pomysłami!

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy można połączyć wypoczynek pod palmą z obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi? Pomyśl tylko – po zakończeniu ostatniej rozmowy z ważnym klientem zamykasz komputer i idziesz pobiegać z partnerem wzdłuż słonecznej plaży gdzieś na drugim końcu Europy… Czy ta wizja nie jest fascynująca?

Dzięki wykorzystaniu narzędzi do pracy zdalnej możesz bez przeszkód podróżować niemal po całym świecie, nie rezygnując przy okazji z rozwijania swojej zawodowej kariery. To fantastyczne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie harmonię życia prywatnego z zawodowym. Workation pozwoli Ci zwiedzić wiele ciekawych i egzotycznych miejsc bez wykorzystywania dni urlopowych! Jak zatem połączyć wakacje z życiem rodzinnym i pracą?

Pojedź na wakacje

Gdy jesteś w swojej ulubionej nadmorskiej miejscowości, czas biegnie zawsze zdecydowanie zbyt szybko. W takiej sytuacji każdy z nas chciałby zatrzymać czas i przedłużyć swój urlop jeszcze o kilka długich dni. Trudno się temu dziwić – jeśli Twoje biuro nie znajduje się na samym wybrzeżu, szybko możesz zatęsknić nie tylko za pięknymi widokami, ale również za świeżym nadmorskim powietrzem czy smaczną rybą smażoną zaraz obok Twojej ulubionej plaży.

Workation, czyli połączenie wakacji z pracą zawodową, pozwoli Ci zatrzymać się na dłużej w ulubionym miejscu. Jeśli Twoja praca nie wymaga ciągłej obecności w biurze i wiesz już, że z powodzeniem możesz wykonywać ją zdalnie, warto rozważyć rozmowę z przełożonym o wykonywaniu obowiązków z piaszczystej plaży. Dzięki temu z pewnością wzrośnie Twoja produktywność i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków. W końcu kto z nas nie chce szybko i bezbłędnie wykonać swojej pracy, jeśli w perspektywie czeka na niego wycieczka po malowniczych wydmach? 

Przed podjęciem decyzji o pracy na wakacjach, warto pomyśleć o dobraniu najlepszych do tego narzędzi. Musisz być w końcu w stałym kontakcie ze swoim szefem i innymi współpracownikami! Świetnym rozwiązaniem w tej kwestii może okazać się Microsoft Teams. Dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnej, możesz mieć dostęp do historii czatów czy zespołów z poziomu swojego służbowego telefonu. To wygodne rozwiązanie, które pozwoli Ci być na bieżąco ze wszystkimi informacjami związanymi z Twoją pracą. Nie przegap żadnej wiadomości od swojego współpracownika – włącz powiadomienia w aplikacji Teams!

Gdzie na workation?

Jeśli wiesz już, że Twój szef nie widzi problemu w pracy na wakacjach, pora poświecić nieco uwagi na odnalezienie idealnego miejsca na workation. To kluczowy element tego procesu – nie chcesz przecież spędzić swoich wakacji w nieciekawym miejscu! Na rynku znaleźć można wiele ciekawych kierunków podróży, w których zapewniony jest stały dostęp do Internetu. Warto zwrócić na to uwagę – pracując poza biurem, powinieneś mieć swobodny dostęp do sieci. To pozwoli Ci pozostać w stałym kontakcie zarówno z Twoim szefem, jak i ze współpracownikami.

Oferty workation pojawiają się w coraz większej ilości biur podróży. Warto zainteresować się szeroką ofertą niektórych z nich. Swój kierunek podróży możesz wybrać dowolnie. Ogranicza Cię tu jedynie wyobraźnia (i może trochę budżet)! Niezależnie od tego, czy jesteś fanem gór, morza czy tysiąca jezior, poszukując swojego celu podróży zawsze znajdziesz coś dla siebie.

Nie umiesz zdecydować dokąd chcesz się udać? Możesz stworzyć w swoim Excelu tabelę, w której ocenisz każdy potencjalny kierunek podróży pod kilkoma względami. Dzięki zastosowaniu funkcji SUMA, automatycznie policzysz punkty przyznane każdej z miejscowości. To pozwoli Ci od razu dowiedzieć się, która z nich będzie idealnym miejscem na rozpoczęcie przygody podczas workation. Chcesz poznać więcej przydatnych funkcji w Excelu? Koniecznie przeczytaj jeden z naszych artykułów! 

Workation

Obowiązki rodzinne i zawodowe w idealnej harmonii

Jeśli jesteś rodzicem, to doskonale wiesz, że wakacje to magiczny czas. Podczas podróży i przebywania poza miejscem zamieszkania, możesz skupić się na rozwoju swoich dzieci. Warto już od najmłodszych lat zaszczepić w nich pasję i miłość do odkrywania nowych zakątków świata. To również świetna inwestycja w najbardziej naturalną naukę języków obcych. Wyjeżdżając za granicę pozwolisz im otoczyć się obcym językiem, co zdecydowanie sprzyja jego nauce. To jedna z najlepszych decyzji, jaką możesz podjąć! Dzięki technologii, nie musisz już na szczęście wybierać tego, co będzie dla Ciebie ważniejsze. Możesz połączyć swoją pracę zawodową z rozwijającymi Twoje dzieci wyjazdami. Praca zdalna daje w tej kwestii mnóstwo możliwości, a jedną z nich jest właśnie workation, na które możesz zabrać ze sobą swoje pociechy. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz zadbać o jak najlepszy rozwój najmłodszych członków swojej rodziny.

Wyjazdy z dziećmi rządza się jednak swoimi prawami. Żeby podołać logistyce tego wydarzenia, warto znaleźć sobie pomocnika. Idealny w tym wypadku może okazać się Planner – narzędzie od Microsoft, które pomoże Ci zaplanować wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z Waszym wyjazdem. Dzięki prostemu dodawaniu zadań do kolejnych projektów, możesz czuwać nad wykonaniem wszystkich niezbędnych zadań. Ta pomocna dłoń pozwoli Ci nie zapomnieć o wszystkich najważniejszych rzeczach, które powinny zostać załatwione jeszcze przed Waszym wyjazdem. 

Skorzystaj z okazji – wybierz workation!

Praca podczas wiecznych wakacji niesie za sobą wiele pozytywów. Dzięki niej możesz swobodnie rozwijać swoją pasję do podróży, bez obawy o to, czy uda Ci się pogodzić ją z pracą zawodową. Zmiana miejsca pozwoli też uniknąć pracowniczej rutyny, która wkrada się do życia osób wykonujących zdalnie swoje obowiązki. Warto rozważyć taki wyjazd ze względu na wiele różnych możliwości odpoczynku po pracy. Przebywając na workation możesz przecież od razu po pracy wskoczyć do ciepłego morza lub udać się na zwiedzanie lokalnych atrakcji. To świetne rozwiązanie dla osób, które lubią, gdy wokół nich dużo się dzieje!

Chcesz wyjechać na workation, ale nie do końca wiesz, jakie narzędzia przydadzą się podczas takiej pracy? Skontaktuj się z nami – chętnie Ci w tym pomożemy!

Powiązane artykuły
Copilot vs ChatGPT – który z nich wybrać?
Najnowsze artykuły Nowości Microsoft 365
Copilot vs ChatGPT – który z nich wybrać?
Biznesplan – czy wiesz jak go stworzyć?
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Biznesplan – czy wiesz jak go stworzyć?
Poprzedni artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja