Biznesplan – czy wiesz jak go stworzyć?

Autor
Karolina Ossolińska
Opublikowano
Biznesplan – czy wiesz jak go stworzyć?

„Wierzę, że musisz rozumieć ekonomię i biznes, zanim stworzysz strategię oraz że musisz rozumieć strategię, zanim stworzysz strukturę. Jeśli zrobisz to w niewłaściwej kolejności, zapewne poniesiesz porażkę” – te słowa Michaela Della, założyciela marki Dell Inc., pokazują jak ważna na początku prowadzenia firmy staje się strategia oraz plan działania. Bez tego nawet najlepszy pomysł na biznes może nie przynieść oczekiwanego sukcesu.  

Gdy planujesz założyć własną firmę, biznesplan pomoże Ci w podejmowaniu pierwszych najważniejszych decyzji związanych z Twoim przedsiębiorstwem. Dobrze wykonany może stać się Twoim najlepszym przewodnikiem po świecie biznesu. Warto poświęcić czas na dopracowanie go niemal do perfekcji.  

 

Wybierz formę biznesplanu  

Jednym z najważniejszych elementów, od których musisz rozpocząć tworzenie biznesplanu, jest decyzja o jego formie. Jeśli nie starasz się o dodatkowe środki na rozwój przedsiębiorstwa na przykład z Urzędu Pracy, Twój plan może przybrać dowolną formę. Od dokumentu stworzonego w ulubionym notesie, po profesjonalnie wyglądający plik Word – tu nic Cię nie ogranicza! Przed przystąpieniem do pracy, warto spojrzeć nieco szerzej na dostępne formy, w jakich możesz stworzyć swój biznesplan.  

Pomyśl o sytuacji, w której chcesz rozpocząć działalność wraz ze swoim najlepszym przyjacielem. Każdy z Was jest zwolennikiem ręcznie przygotowywanych notatek – dotychczas właśnie taka forma sprawdzała się u Was najlepiej. Gdy po kilku dniach ponownie spotykacie się, żeby omówić przygotowane samodzielnie projekty, zauważacie, że prawie w ogóle nie mają one punktów wspólnych. Ty rozplanowałeś strategię dotyczącą tylko kilkunastu najbliższych tygodni, za to Twój przyjaciel z detalami zaplanował działalność Waszego przedsiębiorstwa na kilkanaście lat do przodu. To nieco niezręczna i bardzo stresująca sytuacja. Czy można było jednak jej uniknąć?  

Jeśli do przygotowania Waszego biznesplanu wykorzystalibyście narzędzie Microsoft Word, taka sytuacja nie miałaby miejsca. Dzięki możliwości współpracy w dokumencie w czasie rzeczywistym, nie musisz martwić się o to, czy Wasz biznesplan będzie spójny. To rozwiązanie pomoże Wam już od samego początku uniknąć błędów w komunikacji i niezręcznych sytuacji z tym związanych. Jest to również znacznie szybsze rozwiązanie – nie musicie szukać wspólnych terminów na spotkanie i podzielenie się swoimi przemyśleniami. Jeśli każdy z Was zapisze je we współdzielonym dokumencie, takie zmiany zostaną natychmiast zaktualizowane u drugiej osoby.

Pamiętaj, że w przypadku ubiegania się o dotację z Urzędu Pracy, musisz stworzyć swój biznesplan w formie przejrzystego dokumentu przygotowanego przy pomocy edytora tekstu. Do tego zadania również możesz użyć Worda!

 

Efektywne planowanie sprzedaży  

Twoja firma będzie dystrybutorem unikalnych produktów? A może planujesz zajmować się szkoleniami z wąskiej dziedziny lub usługami remontowymi? W każdym z tych wypadków warto już w biznesplanie rozważyć kwestię zarobków.  

Najłatwiejszym sposobem na podliczanie planowanych przychodów i kosztów jest zamieszczenie wszystkich kwot w przygotowanym wcześniej arkuszu Microsoft Excel. Niezależnie od tego, czy chcesz zsumować wszystkie liczby, czy też obliczyć procent planowanego zysku, Excel pomoże Ci zrobić to szybko i bezbłędnie. To niezwykle istotna kwestia – dzięki wykorzystaniu odpowiedniego narzędzia, masz pewność, że Twoje plany finansowe będą prawidłowo podsumowane.  

Tworzenie zestawień finansowych w biznesplanie może wydawać się nieco skomplikowane. To przecież nie tylko rozróżnianie kwot brutto od netto, ale przede wszystkim kalkulacja potencjalnych zysków i strat, które mogą spotkać Twoją nowopowstałą firmę. Warto w tym wypadku zadbać nie tylko poprawność obliczeń, ale również o ich przejrzystość. Pomyśl o sytuacji, w której zapisujesz na kartce papieru kolejne przewidywane przez Ciebie sumy potencjalnego przychodu. W natłoku myśli i kolejnych pomysłów nie zadbałeś wystarczająco o precyzyjny zapis wszystkich pomysłów. To sprawiło, że szybko pogubiłeś się w swoich notatkach i w konsekwencji nie potrafiłeś precyzyjnie określić przychodów i wydatków swojej firmy.  

Tej sytuacji można jednak uniknąć. Jeśli od początku zdecydujesz się na stworzenie zestawień finansowych niezbędnych dla Twojego biznesu w narzędziu Microsoft Excel, będziesz miał pewność, że Twoje plany będą zapisane w przejrzysty sposób nawet przy szybkim zapisywaniu kolejnych cyfr. Dzięki różnego rodzaju tabelom czy nawet zapisywaniu danych w kolejnych komórkach, wszystkie informacje zawsze pozostaną należycie uporządkowane.  

Nie lubisz pracy w Excelu? Nic straconego – cały biznesplan możesz stworzyć przy pomocy narzędzia Copilot!

 

Pomyśl o partnerach biznesowych! 

W świecie biznesu bardzo ważnym jest, żeby już od samego początku rozważyć współpracę z kluczowymi dostawcami czy kontrahentami. W dużej mierze to właśnie od nich zależy sukces Twojej firmy. Warto jeszcze przed rozpoczęciem działalności zatroszczyć się o kontakt z potencjalnymi partnerami. Według ekspertów, jest to jeden z najważniejszych punktów, który musisz wpisać do swojego biznesplanu.  

Poszukiwanie kontrahentów potrafi być niezwykle czasochłonne. Gdy poświęcisz już wiele cennych godzin na odnalezienie partnerów biznesowych, możesz ułatwić sobie proces komunikacji z nimi. Rewolucyjne narzędzie Microsoft Copilot pomoże Ci w zredagowaniu perfekcyjnych maili biznesowych w krótkim czasie. Dzięki temu, możesz zacząć komunikację z przyszłymi kontrahentami znacznie szybciej. Copilot stworzy dopasowane do odbiorcy komunikaty, w których zawarte zostaną najważniejsze informacje związane z potencjalną współpracą. To świetny sposób na to, by już od pierwszej wysłanej wiadomości pokazać swój profesjonalizm. 

To jednak nie koniec korzyści, jakie płyną z wykorzystania narzędzi Microsoft już od momentu tworzenia biznesplanu! Pomyśl o sytuacji, w której wysyłasz swoje biznesowe wiadomości z adresu e-mail, który założyłeś kilkanaście lat temu. Do tego, znajduje się on na darmowej domenie takiej jak na przykład Gmail czy WP. Wiadomość wysłana z takiego adresu, choć profesjonalnie zredagowana przez Copilota, nie zachęci Twojego potencjalnego kontrahenta do współpracy. Jednak dzięki zastosowaniu Microsoft Exchange Online masz możliwość wysyłania wiadomości z profesjonalnej domeny od samego początku istnienia Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki temu staniesz się prawdziwie profesjonalnym graczem na trudnym terenie biznesu.

 

Biznesplan – klucz do sukcesu!  

Microsoft oferuje wiele przydatnych narzędzi, które możesz wykorzystać podczas tworzenia swojego biznesplanu. Przykładowo, Power BI oferuje swoim użytkownikom zaawansowane techniki analizy danych. Może przydać Ci się, jeśli w swoim biznesplanie zawierasz nieco bardziej skomplikowane zestawienia lub większą ilość informacji. Dzięki temu narzędziu, Twój biznesplan może przybrać formę raportu. To może stać się bardzo przydatne, jeśli chcesz ubiegać się o dofinansowanie do otwarcia Twojej działalności.  

Pamiętaj jednak, że biznesplan to dopiero początek Twojej działalności. Jeśli chcesz rozkręcić swoje przedsiębiorstwo, musisz poświęcić temu nieco więcej uwagi. Warto zapoznać się z naszymi praktycznymi poradami, które pomogą Ci rozwinąć skrzydła na trudnym biznesowym rynku.  

Potrzebujesz pomocy w dobraniu narzędzi do stworzenia swojego biznesplanu? Skontaktuj się z nami! Chętnie pokażemy Ci, w jaki sposób możesz stworzyć swój plan wykorzystując do tego zadania narzędzia Microsoft.  

Powiązane artykuły
Automatyzacja procesów biurowych – sposób na efektywność!
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Automatyzacja procesów biurowych – sposób na efektywność!
Excel – niezbędnik w Twoim małym biznesie
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Excel – niezbędnik w Twoim małym biznesie
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja