Zarządzanie urządzeniami mobilnymi w firmie – jak zadbać o bezpieczeństwo?  

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Zarządzanie urządzeniami mobilnymi w firmie – jak zadbać o bezpieczeństwo?  

Zgubienie smartfona, wirusy, programy szpiegujące, wyłudzanie danych – współczesne firmy muszą mierzyć się z mnóstwem cyfrowych niebezpieczeństw. Niektóre z nich zapewne wydają się mało istotne, lecz tak naprawdę mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Chcesz skutecznie zabezpieczyć urządzenia mobilne w swojej firmie? Te zasady bezpieczeństwa nie mogą być Ci obce. 

 

Nie lekceważ podstawowych zabezpieczeń 

 

Poprawne użytkowanie firmowego sprzętu zależy nie tylko od antywirusów i systemów bezpieczeństwa, ale przede wszystkim od samego użytkownika. Cykliczna zmiana hasła, przymus zatwierdzania operacji przez administratora czy dwuetapowe logowanie do poczty choć mogą wydawać się uciążliwe, zaliczają się do podstaw dobrych praktyk.  Wszystko to ma na celu utrzymanie bezpieczeństwa Twojego urządzenia na wysokim poziomie. Lepiej poświęcić kilka dodatkowych minut dziennie na zadbanie o to, co możesz stracić, jeśli przez zaniedbanie lub przypadek ściągniesz programy szpiegujące, ułatwisz kradzież lub wyłudzenie danych, lub po prostu nie dasz rady uruchomić swego laptopa.

 

Od polityki bezpieczeństwa do czujności pracowników 

 

Wprowadzenie RODO nakazało pracodawcom stosowanie określonych środków do zabezpieczania danych osobowych. W Twojej firmie musi istnieć powszechnie znana polityka bezpiecznego użytkowania urządzeń mobilnych i komputerów. Uwzględnia ona m.in. wykorzystywanie sprzętu tylko do celów pracowniczych oraz przymus zabezpieczania urządzeń poprzez szyfrowanie. W ten sposób komputer będzie zawsze zabezpieczony, a zgubienie telefonu nie zacznie grozić wyciekiem danych. Podstawą polityki bezpieczeństwa jest stosowanie hasła zmienianego czasowo lub kodu PIN. Niezbędne jest też korzystanie z programu antywirusowego i pozwalanie mu na dokonywanie aktualizacji. W niektórych zakładach pracy na służbowych urządzeniach można instalować tylko programy zaakceptowane przez firmę, co znacznie ogranicza możliwość wycieku danych. 

 

Utrata lub kradzież telefonu – co wtedy? 

 

Jeśli masz podejrzenie, że twój smartfon przepadł na zawsze, przede wszystkim skontaktuj się ze swoim operatorem sieci w celu blokady karty SIM. W ten sposób unikniesz kosztów wynikłych z połączeń oraz innych nieprzyjemnych konsekwencji. Blokada karty uniemożliwi także obsługę bankowości mobilnej. Na poszczególnych urządzeniach nie powinieneś korzystać z opcji zapamiętywania haseł. Jeśli jednak nie stosujesz się do tej zasady, możliwie szybko zmień je we wszystkich kontach – na mailu, w banku oraz w pozostałych programach, z których korzystasz przez komputer i smartfon. Kradzież telefonu musisz oczywiście zgłosić na policję. Aby go zablokować, potrzebny jest numer IMEI składający się z 15 cyfr oraz dowód własności urządzenia. Najczęściej jest nim paragon lub faktura, lecz dopuszcza się też gwarancję czy pudełko. Następnie możesz ponownie skontaktować się z operatorem po to, by zablokować numer IMEI. Wtedy złodziej nie będzie już mógł korzystać z telefonu niezależnie od sieci.  

 

Usunięcie danych ze smartfonów w systemach Android i iOS 

 

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed utratą swoich plików, powinieneś cyklicznie wykonywać backup – najlepiej za pomocą programu, który będzie to robił samodzielnie. Jednak w przypadku kradzieży telefonu skasowanie wrażliwych danych staje się problematyczne. Możesz to zrobić przez Menedżer Urządzeń Android od Google, który ma opcję „Wymaż”. Telefon musi być podłączony do sieci, więc trudno ocenić, czy zadziała to na ukradzionym sprzęcie. W smartfonach opartych na iOS jest opcja „Znajdź mój iPhone”, która z pomocą GPS lokalizuje telefon. Możesz też usunąć urządzenie poprzez „Wymaż iPhone” i odzyskać dane w iCloud. Istnieje również „Trybu utraty”, który blokuje telefon. 

 

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak zabezpieczyć urządzenia firmowe przed takimi problemami? Microsoft Intune to usługa pozwalająca na zarządzanie urządzeniami: telefonami, laptopami oraz tabletami, jak i również aplikacjami w Twojej firmie. Pozwala na uzyskanie większej kontroli nad urządzeniami przy jednoczesnym podniesieniu bezpieczeństwa zasobów Twojej firmy chroniąc informacje, użytkowników oraz sprzęt firmowy. Microsoft Intune daje Ci możliwość zdalnego usunięcia danych, plików i informacji w przypadku utraty urządzenia przez użytkownika. Bez względu na to czy telefon został skradziony czy też zagubiony, możesz zadbać, aby niepowołane osoby nie uzyskały dostępu do poufnych informacji. Twojej uwadze polecamy stronę poświęconą wdrożeniom Microsoft Intune.

 

Powiązane artykuły
Poznaj Microsoft Intune – spełnienie marzeń każdego administratora IT
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Poznaj Microsoft Intune – spełnienie marzeń każdego administratora IT
Microsoft Intune – Zarządzanie urządzeniami mobilnymi i komputerami
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Microsoft Intune – Zarządzanie urządzeniami mobilnymi i komputerami
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja