Poznaj Microsoft Intune – spełnienie marzeń każdego administratora IT

Autor
Olaf Leśniak
Opublikowano
Poznaj Microsoft Intune – spełnienie marzeń każdego administratora IT

Czym jest usługa Microsoft Intune? 

Chmura to dziś tak popularne słowo, że nikomu nie trzeba go tłumaczyć. Niemal każdy przechowuje w niej swoje dokumenty czy dane – zarówno prywatne, jak i służbowe. Czy istnieje zatem możliwość zdalnego zarządzania urządzeniami podłączonymi do chmury? Oczywiście, że tak! Takie rozwiązanie umożliwia usługa Microsoft Intune. Daje ona możliwość zarządzania urządzeniami przenośnymi takimi jak: telefon, tablet czy laptop. Dodatkowo umożliwia zarządzanie aplikacjami mobilnymi podpiętymi do chmury. Jak to wygląda w praktyce? Jakie korzyści daje wprowadzenie do firmy oprogramowania Microsoft Intune? O tym wszystkim przeczytasz poniżej. 

 

Microsoft Intune – co to właściwie jest?  

Najprościej mówiąc to usługa chmurowa umożliwiająca zdalne zarządzanie urządzeniami typu telefon, laptop, tablet. Zatem w jaki sposób można nimi zarządzać? Przede wszystkim przez zdalne instalowanie aplikacji oraz udostępnianie puli konkretnych plików czy dostępów w ramach urządzenia. Odpowiednio skonfigurowana aplikacja daje możliwość bezpiecznego wykonywania obowiązków służbowych na urządzeniach prywatnych pracowników. Zdarza się bowiem, że pracownik chce pracować wyłącznie na swoim sprzęcie. Dzięki Microsoft Intune możesz sprawić, że dane firmowe na urządzeniach pracownika będą w stu procentach bezpieczne. A dodatkowo będziesz miał nad nimi kontrolę w przypadku zakończenia współpracy z tą osobą. To bardzo wygodne rozwiązanie z korzyścią dla obu stron. Jak widzisz, poprawnie skonfigurowana usługa daje dużo różnych możliwości. Przykład ten pokazuje, że bezpieczeństwo plików i danych Twojej firmy, może iść w parze z interesami pracownika. Zyskując kontrolę nad częścią urządzenia, możesz w łatwy sposób zdalnie usunąć jego zawartość, a pracownik może w swobodny sposób korzystać z zasobów firmowych na ulubionym urządzeniu. Work-life balance na smartfonie – chyba zgodzisz się, że trudno o nowocześniejsze podejście do pracy hybrydowej?  

Całość pakietu Microsoft 365 można połączyć ze sobą, co pozwoli na swobodną pracę osób zatrudnionych w Twojej firmie. Pracownicy będą mogli pracować w aplikacji Teams czy SharePoint, a Ty będziesz mógł wygodnie zarządzać dostępami i mieć poczucie, że dane firmy są bezpieczne. Aplikacja Intune daje Ci możliwość bezpiecznego zarządzania danymi firmy, ponieważ: 

 – to Ty kontrolujesz komu i co udostępniasz. Do tego celu możesz użyć profilów konfiguracji, czyli konkretnych zasobów czy aplikacji jakie udostępniasz pracownikowi na urządzeniu

– masz możliwość ograniczenia uprawnień do udostępniania danych przez pracowników. Możesz na przykład zablokować możliwość korzystania z pewnych funkcji telefonu (np. aparatu)

– możesz skonfigurować dostęp do danych firmowy na prywatnym komputerze pracownika tak, jak tylko chcesz

 

Microsoft Intune – zarządzanie urządzeniami 

W przypadku zarządzania urządzeniami należy wspomnieć, że usługa daje możliwość udostępniania plików firmowych zarówno na urządzeniach należących do organizacji, jak i na prywatnych urządzeniach. Jednak przed rozpoczęciem zarządzania jakimikolwiek urządzeniami należy je w pierwszej kolejności zarejestrować w usłudze Intune. Rejestracja jest konieczna, ponieważ dzięki niej masz pewność, że dane firmy są bezpieczne. Powoduje ona, że zabezpieczone urządzenie jest zgodne z polityką bezpieczeństwa w firmie. Usługę obsługują takie systemy jak: 

– Android,

 – iOS, 

– Windows, 

– macOS 

Intune często automatycznie przypisuje urządzenia jako należące do firmy, co umożliwia pełne zarządzanie nimi. W przypadku urządzeń osobistych konieczna jest konfiguracja zasad bezpieczeństwa bezpośrednio w Intune – proces jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku urządzeń firmowych, ale również da się to zrobić.   

 

Microsoft Intune - zarządzanie aplikacjami 

Zarządzanie aplikacjami w Microsoft Intune jest możliwe na kilka sposobów: 

– przez wymuszanie instalacji aplikacji publicznych (np. dostępnych w Google Play lub App Store), 

– dzięki wymuszaniu instalacji aplikacji prywatnych lub webowych, 

– przez uniemożliwienie instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. 

Microsoft Intune pozwala na pełną kontrolę nad danymi firmowymi, które są przechowywane i przesyłane przez urządzenia mobilne. To niezwykle ważny krok do bezpiecznego zarządzania danymi firmy. Poprawnie skonfigurowana usługa daje Ci gwarancję bezpieczeństwa danych, za które jesteś odpowiedzialny. To duże ułatwienie, które pozwala na skupienie się na innych obowiązkach bez konieczności myślenia o zabezpieczeniu danych. 

Intune umożliwia również definiowanie zawartości komputerów PC, ale także, co jest jednym największych wyróżników – zdalną instalację aplikacji na komputerach. 

 

Microsoft Intune - czy warto? 

Podsumowując – Microsoft Intune to usługa zarządzania aplikacjami, która jest szczególnie ceniona w zespołach rozproszonych i tych pracujących w trybie hybrydowym. Działa na systemach takich, jak: Windows, Android, iOS czy macOS, co oznacza, że najpopularniejsze systemy operacyjne są z nią kompatybilne. Jej dużym wyróżnikiem jest to, że umożliwia zdalne instalowanie aplikacji i zarządzanie nimi. Pracodawca ma możliwość udostępniania pracownikom nie tylko sprzętu firmowego do wykonywania pracy, ale również może dostosować urządzenia osobiste do wymogów bezpieczeństwa firmy.  

Powiązane artykuły
Dlaczego warto pracować z partnerem przy wdrożeniach produktów Microsoft?  
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Dlaczego warto pracować z partnerem przy wdrożeniach produktów Microsoft?  
Azure Active Directory – czym jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Azure Active Directory – czym jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja