Microsoft Intune – Zarządzanie urządzeniami mobilnymi i komputerami

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Microsoft Intune – Zarządzanie urządzeniami mobilnymi i komputerami

Zarządzanie urządzeniami mobilnymi i komputerami – jak Microsoft Intune daje Ci pełną kontrolę  

Od kiedy urządzenia przenośne zaczęły doganiać technologię komputerów stacjonarnych, programiści musieli dostosowywać swoje programy do kolejnych systemów operacyjnych. Efektem tego są platformy, z których można korzystać na komputerach PC i Mac, smartfonach czy tabletach. Powstanie dobrej aplikacji, która będzie zarządzać wieloma urządzeniami mobilnymi, było tylko kwestią czasu. 

 

Konfiguracja urządzeń pracowników i klientów 

Microsoft Intune – bo o nim mowa – to oparty na chmurze program, który służy do zarządzania urządzeniami przenośnymi. Za jego pomocą administratorzy mogą konfigurować, zabezpieczać, aktualizować i monitorować działanie aplikacji mobilnych, a przez to także lepiej zarządzać danymi organizacji. Intune jest wdrażany po to, by kontrolować działania pracowników lub klientów firmy. Użytkownicy muszą najpierw zarejestrować swoje urządzenia, by otrzymać reguły i ustawienia za pośrednictwem skonfigurowanych zasad. Następnie można np. ustawić wymagania dotyczące hasła i numeru PIN, utworzyć połączenie VPN, skonfigurować ochronę czy uniemożliwić wysyłanie e-maili do osób spoza określonej grupy (np. wiadomości prywatnych z firmowej skrzynki).

 

Zarządzanie aplikacjami w Microsoft Intune 

Poza kontrolą urządzeń Intune daje duże możliwości w obszarze gospodarowania zainstalowanymi programami. Administratorzy mogą skonfigurować je do uruchamiania z określonymi ustawieniami oraz dokonywać aktualizacji. Jest także opcja dodawania i przypisywania aplikacji mobilnych do grup użytkowników i urządzeń, w tym użytkowników i urządzeń w określonych grupach. Dodatkowo można przeprowadzać selektywne czyszczenie danych organizacji z aplikacji, śledzić używanie programów i sprawdzać raporty dotyczące aktywności. Intune zapewnia także bezpieczeństwo aplikacji mobilnych m.in. poprzez zabezpieczanie dostępu na urządzeniach osobistych (np. ograniczenie opcji kopiowania i wklejania, zapisywania i wyświetlania) czy za pomocą Azure Active Directory (odizolowanie danych organizacji od danych osobowych).

 

Możliwości programu na różnych platformach 

Działania Microsoft Intune zależą od tego, z jakimi systemami ma pracować ten program. Na Android, Android Enterprise, iOS, iPadOS, macOS oraz Windows 10 i 11 można dodawać oraz przypisywać aplikacje do urządzeń i użytkowników, a także je monitorować. Przypisywanie aplikacji do urządzeń, które nie zostały zarejestrowane przy użyciu Intune, możliwe jest tylko na systemach Android, iOS oraz iPadOS. Tak samo jest z używaniem zasad konfiguracji do kontrolowania uruchamiania aplikacji, odnawiania wygasłych programów przy użyciu zasad aprowizacji czy ochrony danych firmowych w aplikacjach (Microsoft Purview Information Protection). Samodzielne usuwanie informacji z zainstalowanych programów oraz dokonywanie aktualizacji możliwe jest na wszystkich wymienionych wyżej systemach z wyjątkiem macOS.


Jesteś ciekawy_a jak może wyglądać wdrożenie Microsoft Intune w Twojej firmie? Sprawdź naszą podstronę wdrożenia Microsoft Intune i umów się na bezpłatną konsultację.

 

Powiązane artykuły
Poznaj Microsoft Intune – spełnienie marzeń każdego administratora IT
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Poznaj Microsoft Intune – spełnienie marzeń każdego administratora IT
Azure Active Directory – czym jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Azure Active Directory – czym jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja