Azure Virtual Desktop (AVD) to produkt PaaS (ang. platform as a service, czyli platforma jako usługa) zarządzana przez firmę Microsoft, która umożliwia administratorom konfigurowanie, wdrażanie i zarządzanie skalowalnym i elastycznym rozwiązaniem pulpitu wirtualnego. Azure Virtual Desktop pozwala na łączenie się ze wskazanym pulpitem przez użytkowników korzystających z dowolnego urządzenia połączonego z internetem. Jest to połączenie w pełnie bezpieczne i pozwalające na pracę na odległość zupełnie jak na komputerze biurowym. W ostatnim tekście skupiliśmy się na omówieniu czym jest dokładnie AVD, więc teraz czas na przyjrzenie się bliżej z czego składa się ta usługa. Zapraszamy do zapoznania się z naszym kolejnym poradnikiem, w którym skupimy się na omówieniu z czego składa się Azure Virtual Desktop, a także jak wyglądają stawki za korzystanie z tego biznesowego rozwiązania.
Azure Virtual Desktop – co wchodzi w skład usługi?
Usługa firmy Microsoft składa się z czterech głównych komponentów. Są to:
1) Hosting – pule maszyn wirtualnych platformy Azure działające jako hosty sesji usług pulpitu zdalnego z uruchomionym agentem pulpitu wirtualnego platformy Azure. Dzielą się one na:
● Osobiste – każdy host przydzielany jest indywidualnemu użytkownikowi
● Pula hostów – hosty sesji, które mogą akceptować połączenia od dowolnego użytkownika autoryzowanego do grupy aplikacji.
2) Grupy aplikacji – logiczne grupowanie aplikacji zainstalowanych na hostach sesji w puli hostów. Istnieją dwa rodzaje grup aplikacji:
● RemoteApp — Azure Virtual Desktop umożliwia użytkownikowi dostęp do wybranych i opublikowanych w grupie aplikacji RemoteApps. Można utworzyć wiele grup aplikacji RemoteApp, aby dostosować je do różnych scenariuszy roboczych. Odrębne grupy aplikacji RemoteApp mogą również zawierać nakładające się aplikacje RemoteApps.
● Pulpit – umożliwia użytkownikowi dostęp do pełnego hosta sesji pulpitu. Domyślnie po wdrożeniu puli hostów automatycznie tworzona jest grupa aplikacji komputerowych (o nazwie „Grupa aplikacji komputerowych”).
3) Obszary robocze — obszar roboczy to logiczne grupowanie grup aplikacji w usłudze Azure Virtual Desktop. Każda grupa aplikacji AVD musi być powiązana z obszarem roboczym, aby użytkownicy mogli zobaczyć opublikowane dla nich aplikacje zdalne i pulpity.
4) Sesje użytkownika – są wymagane, aby pule hostów w puli zachowały stan użytkownika.
Rozwijając temat należy podkreślić, że konfiguracja puli hostów umożliwia ustawienie właściwości w celu zmiany zachowania równoważenia obciążenia, liczby sesji, które może wykonać każdy host sesji oraz tego, co użytkownik może zrobić z hostami sesji w puli hostów po zalogowaniu się do sesji AVD.
Ponadto każda grupa użytkowników będzie korzystać z pulpitu (host sesji) lub RemoteApp na podstawie obrazu bazowego. Większość organizacji stara się skonsolidować obrazy w jak najmniejszej liczbie, jednocześnie zapewniając środowisko graficzne, które nie jest przepełnione aplikacjami, z których większość użytkowników nie korzysta.
Hosty sesji Azure Virtual Desktop
Hosty sesji Azure Virtual Desktop składają się z natomiast z następujących komponentów:
● System operacyjny — prawidłowy system operacyjny ma kluczowe znaczenie dla sukcesu hostowanego środowiska graficznego.
● Aplikacje — aplikacje wdrożone w obrazie AVD i sposób ich wdrożenia mają wpływ na wrażenia użytkownika końcowego. Wybór odpowiednich aplikacji i ich konfiguracja ma kluczowe znaczenie dla powodzenia rozwiązania.
Azure Virtual Desktop a maszyny wirtualne
Jedną z innych nowo dodanych funkcji oferowanych przez AVD jest możliwość łączenia maszyn wirtualnych AVD z usługą Azure Active Directory, która umożliwia użytkownikom łączenie się z maszynami wirtualnymi z dowolnego urządzenia. Garstka wybranych użytkowników AVD będzie miała znacznie ulepszoną obsługę usługi Azure AD, która jest zwykle odpowiedzialna za obsługę dostępu użytkowników i kontroli zabezpieczeń do danych i aplikacji. W krótkim czasie użytkownicy będą mogli zarejestrować maszyny wirtualne w programie Microsoft Endpoint Manager, co w konsekwencji ułatwi wdrożenie i zminimalizuje potrzebę posiadania kontrolera domeny.
Plany cenowe
Przed pojawieniem się platformy Azure Information Desktop firmy musiały zapewnić wszystkim użytkownikom odpowiednie uprawnienia do systemu Windows 10 Enterprise przed połączeniem się ze zdalną aplikacją. AVD eliminuje to ograniczenie dla niezależnych dostawców oprogramowania. Zamiast tego co miesiąc należy płacić firmie Microsoft opłatę za każdego użytkownika połączonego za pośrednictwem Azure Virtual Desktop . Nadal jednak trzeba płacić osobno za centralną infrastrukturę platformy Azure.
Od 1 stycznia 2022 r. opłaty co miesiąc za użytkownika są następujące:
● 5,50 EUR miesięcznie za każdego użytkownika (tylko za aplikacje)
● 10 EUR miesięcznie za każdego użytkownika na komputer + aplikacje
Jeśli wiesz, że wdrożenie tej usługi usprawniłoby pracę Twojej firmy, rozważ konfigurację Azure Virtual Desktop. Jeśli nie wiesz od czego zacząć – zgłoś się do naszych profesjonalistów. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i energii.