Czym jest usługa Azure Virtual Desktop?

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Czym jest usługa Azure Virtual Desktop?

Pandemia COVID-19 i późniejsze lockdowny sprawiły, że firmy musiały szybko dostosować się i przejść z pracy w biurze do pracy zdalnej. Nagły mus cyfryzacji firmy wprowadził wiele wyzwań w organizacjach, które wiązały się niejednokrotnie z unowocześnieniem lub nawet z całkowitym stworzeniem nowych struktur IT. W takich przypadkach (i nie tylko) idealnym rozwiązaniem okazał się kolejny produkt firmy Microsoft – Azure Virtual Desktop. Czym jest usługa Azure Virtual Desktop? Co oferuje? Jakie możliwości może zyskać Twoja firma korzystając z AVD? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem wprowadzającym w którym odpowiadamy na poniższe pytania:  

 

Czym jest usługa Azure Virtual Desktop? 

Azure Virtual Desktop (AVD) to oparte na chmurze rozwiązanie firmy Microsoft. Umożliwia organizacjom szybkie wdrażanie i zabezpieczanie wirtualnych pulpitów do użytku przez ich użytkowników. Azure Virtual Desktop był wcześniej znany jako Windows Virtual Desktop (WVD) i został oficjalnie uruchomiony we wrześniu 2019 r. Do zmiany nazwy na Azure Virtual Desktop doszło w czerwcu 2021 roku. AVD może pomóc organizacjom w zwiększeniu wydajności, a także obniżeniu fizycznych kosztów infrastruktury potrzebnej do pracy zarówno tradycyjnej, jak i zdalnej. Aby korzystać z tej usługi nie trzeba jej specjalnie instalować – wystarczy nam już sama przeglądarka internetowa taka jak Microsoft Edge czy Google Chrome. Użytkownicy bez względu na urządzenie mogą uzyskać dostęp do swojego środowiska pracy z dowolnego miejsca. Zapewnia to nie tylko większą elastyczność, ale oznacza, że ​​wszyscy korzystają z tej samej platformy. 

Dostęp do pulpitu i aplikacji może być możliwy na dowolnym komputerze Windows, Mac, iOS lub Android. Wybierając odpowiednią maszynę wirtualną (virtual machine, VM) platformy Azure, możesz zoptymalizować wydajność, a także uruchomić jednocześnie wiele sesji interaktywnych, które były wcześniej możliwe tylko w systemie Windows Server. Jedną z wynikających z tego korzyści jest wspomniana wcześniej oszczędność kosztów. 

 

Jakie możliwości Ci oferuje

 

Azure Virtual Desktop umożliwia organizacjom wdrażanie maszyn wirtualnych, skonfigurowanych dokładnie tak, jak tego potrzebują w celu korzystania z aplikacji wewnętrznych oraz rozwiązań serwerowych różnego rodzaju. Poufne dane firmy przesyłane za pomocą AVD są bardzo dobrze chronione. Dzieje się tak dzięki możliwości konfiguracji połączenia VPN, a także opcji backupu danych. Czy bezpieczeństwo to jedyny profit Azure Virtual Desktop? Oczywiście jest ich więcej, a zaliczyć do nich można między innymi: 

  1. Oszczędności – dostosowując rozmiar platformy Azure można zmniejszyć związane z tym koszty ogólne, które mogłyby wynikać z zakupu dodatkowego sprzętu dla firmy. Dzięki temu skalowanie działalności jest bardzo proste: jeśli nasze dotychczasowe możliwości zostaną wykorzystanie to wystarczy zwiększyć wydajność maszyny wirtualnej zamiast dokupować dodatkowy sprzęt. Oprócz tego Azure Virtual Desktop pozwala na wyłączanie maszyn wirtualnych, gdy nie są używane co przekłada się na kolejną oszczędność.  
  1. Skalowalność – niezależnie od tego czy w związku z rozwojem firmy planowane jest dodatkowe zatrudnienie, czy może przez pandemię Twoja organizacja zmuszona jest zredukować etaty, AVD pozwoli ci szybko dostosować się do liczby użytkowników, ponieważ jest w pełni skalowalny. Ponadto w razie zmiany liczby stanowisk nie trzeba martwić się rekonfiguracją infrastruktury IT firmy lub zakupem dodatkowego sprzętu. Dzięki elastyczności składowych komponentów można dowolnie dostosowywać jej wydajność. 
  1. Zdalna praca zespołowa – pomimo nieobecności w biurze użytkownicy AVD mogą robić wszystko to, co do tej pory robili stacjonarnie. Z tą samą funkcjonalnością i efektywnością. Wystarczy, że będą mieć dostęp do Internetu, dzięki któremu uzyskają dostęp do swojego pulpitu służbowego. Niezależnie od tego, czy jest to na ich własnym urządzeniu, czy na współdzielonym komputerze służbowym, a nawet urządzeniu mobilnym jak smartfon czy tablet. 

 

Azure Virtual Desktop – czyli wszystko czego potrzebują Twoi pracownicy do pracy zdalnej 

 

W dzisiejszym szybko zmieniającym się środowisku pracy organizacje dysponujące przewagą technologiczną są również konkurencyjne na rynku. Umiejętność dostosowania się do zmieniających się trendów rynkowych to podstawa sukcesu organizacyjnego każdej firmy. AVD umożliwia dostarczanie bezpiecznego zdalnego pulpitu z praktycznie dowolnego miejsca, co jest istotną funkcją, jeśli niektórzy lub większość pracowników pracuje zdalnie. Pomaga również Twojej organizacji obniżyć koszty, dzięki zastosowaniu możliwości udostępniania pełnych wersji aplikacji dla konkretnych użytkowników. 

Jeśli wiesz, że wdrożenie tej usługi usprawniłoby pracę Twojej firmy, rozważ konfigurację Azure Virtual Desktop.  Jeśli nie wiesz od czego zacząć – zgłoś się do naszych profesjonalistów. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i energii.   

Powiązane artykuły
Azure Active Directory – czym jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Azure Active Directory – czym jest i w jaki sposób może pomóc Twojej firmie?
Azure Information Protection – poznaj usługę     
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Azure Information Protection – poznaj usługę    
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja