Microsoft Secure Score – jak chroni firmy przed cyberzagrożeniami?

Autor
Olaf Leśniak
Opublikowano
Microsoft Secure Score – jak chroni firmy przed cyberzagrożeniami?

Wraz z pojawieniem się internetu dostępnego na szeroką skalę pojawiło się również pojęcie cyberbezpieczeństwa. Obecnie, kiedy dostęp do internetu ma już niemal 90% Polaków słowo „cyberbezpieczeństwo” zostało odmienione przez wszystkie przypadki. Jednak o cyberzagrożeniach mówi się już dużo rzadziej. Czym w takim razie są i jak możesz ochronić przed nimi swoją firmę? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

 

 

Czym jest Microsoft Secure Score? 

 

Najprościej mówiąc Microsoft Secure Score jest to wskaźnik bezpieczeństwa, jaki posiada organizacja. To miernik jakości wprowadzonych zabezpieczeń danych Twojej firmy. Czytelne wykresy umożliwiają bieżące reagowanie na naruszenie bezpieczeństwa danych w firmie. Poprawnie skonfigurowana usługa pozwala na analizę zjawisk, incydentów i różnego rodzaju zdarzeń, które występują w obrębie środowiska Microsoft 365. Co to oznacz dla Ciebie? Jako administrator otrzymujesz możliwość sprawdzenia, jak wyglądały kwestie bezpieczeństwa tydzień, miesiąc czy nawet rok temu. Dzięki czemu widzisz wszystkie zmiany, jakie zaszły w zakresie bezpieczeństwa w Twojej firmie, co pozwala na szybką reakcję i poprawę stanu rzeczy. 

Microsoft Secure Score to usługa działająca w tle nieustannie, dzięki czemu co 48 godzin trafia do Ciebie aktualny raport. Na bieżąco jesteś zatem w stanie sprawdzać, co nie działa i wyciągać wnioski, dlaczego tak się dzieje.  

 

Secure Score – które usługi zbadasz przy jego pomocy? 

 

Zarządzanie Microsoft Secure jest możliwe dzięki panelowi Microsoft 365 Defender. Pełni on funkcję pulpitu przeznaczonego do administrowania bezpieczeństwem danych firmy. Usługi, których kondycję i stan możesz badać w ramach Secure Score to: 

● Microsoft 365 – pakiet biurowy działający w chmurze stworzony przez firmę Microsoft. 

Microsoft Teams – doskonale znana usługa dla wszystkich, którzy pracowali zdalnie lub mają dzieci w wieku szkolnym. Teams bowiem jest jednym z popularniejszych narzędzi do spotkań online i współpracy. 

Azure Active Directory – to nic innego, jak usługa, która pozwala na uzyskiwanie dostępów do zasobów firmowych przez potwierdzenie swojej tożsamości na przykład przez zalogowanie do usługi Microsoft 365. 

● Defender dla Chmury – jego głównym zadaniem jest kontrola bezpieczeństwa danych w chmurze oraz jej przeciążenia. 

Defender for Identity – to usługa, której głównym zadaniem jest ochrona tożsamości użytkowników, ich dostępów do zasobów firmy i ich danych. Innym ważnym zadaniem tej usługi jest rozpoznawanie i zwalczanie podejrzanych, czyli potencjalnie niebezpiecznych działań użytkowników. 

● Defender for Endpoint – ochrona tzw. „końcówek”, czyli urządzeń naszych pracowników. Zapobiega naruszeniom bezpieczeństwa danych w firmie. 

 

 

Co zawiera Secure Score? 

 

Usługa Microsoft Secure Score to zautomatyzowana pomoc w zarządzaniu bezpieczeństwem danych w organizacji. Dzięki dostępności raportów, rekomendacji poprawek czy informacji na temat obszarów bezpieczeństwa otrzymujesz pełne dane na temat jakości danych w firmie. 

Raporty generowane co 48 godzin dają Ci pełny obraz bezpieczeństwa danych w Twojej organizacji oraz możliwość ustalenia planu działań, jeśli coś jest nie tak. Dane archiwalne pozwolą Ci również na ustalenie konkretnych celów, do których należy dążyć. Co jest już prostą drogą do określenia KPI bezpieczeństwa, a później mierzenia skuteczności podjętych działań. Pełna automatyzacja sprawi, że raporty będziesz otrzymywał cyklicznie, bez konieczności samodzielnego generowania. Cały proces oczywiście możesz dopasować do siebie – podczas konfiguracji możesz poprosić o dodanie warunku generowania raportów co tydzień. Oczywiście jeśli uznasz, że tygodniowe raporty to wystarczająca częstotliwość. Usługę możesz również udostępnić innym osobom, więc niekoniecznie tylko Ty jako administrator musisz analizować dane. Możesz te obowiązki scedować na innego pracownika. Podczas konfiguracji nadasz mu potrzebne funkcje. W raportach cenną informacją są również mierniki porównawcze z innymi organizacjami. Co to oznacza? Secure Score generuje dane z Twojej firmy, jednak obok wyświetla informacje jak firmy, podobne do Twojej, wypadają w kwestii zabezpieczeń. Niezwykle cenna informacja, jeśli chcesz naprawdę dbać o dane organizacji 

Secure Score oprócz raportów generuje również rekomendacje do poprawy, co jest niezwykle przydatną cechą tego narzędzia. Często brakuje czasu na dokładną analizę raportów, a później pomysłów na nowe rozwiązania do wdrożenia. Sztuczna inteligencja może być w tym przypadku pomocna. Nie musisz oczywiście korzystać z tych rekomendacji, ale niejednokrotnie mogą się one okazać cenną podpowiedzią. 

Informacje na temat obszarów bezpieczeństwa są na bieżąco dostępne zarówno w Secure Score, jak również w cyklicznym raporcie. Pozwalają one na oszacowanie, które obszary wymagają poprawy przed cyberzagrożeniami. Tym samym Secure Score staje się nie tylko narzędziem do monitorowania bezpieczeństwa, ale również ważną częścią budowania zabezpieczeń. 

Powiązane artykuły
Jak Microsoft Defender podniesie bezpieczeństwo Twoich maili? 
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Jak Microsoft Defender podniesie bezpieczeństwo Twoich maili? 
Czym jest phising i dlaczego musisz na niego uważać?
Najnowsze artykuły
Czym jest phising i dlaczego musisz na niego uważać?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja