Hosting poczty elektronicznej: najważniejsze informacje i wskazówki

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Hosting poczty elektronicznej: najważniejsze informacje i wskazówki

Hosting jest usługą, która polega na udostępnianiu zasobów serwera. Wykupuje się ją dla stron internetowych, aplikacji, streamingu czy właśnie poczty elektronicznej. W ten sposób adres e-mail jest tworzony na własnej domenie, a wiadomości są przechowywane na serwerze wykupionego hostingu. Ceny tej usługi są różne, podobnie jak i zakres oferowanych możliwości. W tym artykule przeczytasz, jak znaleźć hosting odpowiedni dla swojej firmowej poczty. 

 

Podstawowe parametry hostingu pocztowego 

Hosting poczty często jest oferowany wraz z hostingiem strony Internetowej. Choć takie oferty wydają się bardzo kuszące, tańsze pakiety mogą ograniczać codzienne działanie poczty. Zwróć uwagę na pojemność – dla wielu firmowych skrzynek 1 GB miejsca to zdecydowanie za mało. Dotyczy to szczególnie przesyłania maili z multimediami w załącznikach. Hostingi mają także ograniczenia dotyczące ilośc adresów pocztowych. Najpierw policz, ile pracowników/działów ma otrzymać swoją skrzynkę e-mailową, a następnie sprawdź, czy dany hosting nie ma ograniczeń na taką ilość. Limity mogą dotyczyć także liczby wysyłanych wiadomości elektronicznych, wielkości załączników czy liczby odbiorców wiadomości jednego e-maila.  

 

Jaki hosting poczty będzie bezpieczny? 

Firmowe skrzynki e-mailowe często są adresatami masowo wysyłanych wiadomości, dlatego pamiętaj o tym, by uwzględnić filtr antyspamowy. Dzięki niemu możesz ustawić, co będzie uznawane za spam oraz jakie adresy mają zostać zablokowane. Poczta elektroniczna powinna mieć regularnie wykonywane kopie zapasowe danych (backupy), które będą przywracane wtedy, gdy z jakiegoś powodu wiadomości zostaną usunięte. Zwróć też uwagę na protokoły zabezpieczające przed wysyłaniem nieautoryzowanych wiadomości. Najważniejsze z nich to: 

     ●   SPF – sprawdza, czy adres IP ma pozwolenie na wysyłanie wiadomości z wybranego adresu e-mail; 

     ●   DKIM – sprawdza podpis cyfrowy w wiadomościach według klucza publicznego z serwera DNS; 

     ●   DMARC – kieruje nieautoryzowane wiadomości do usunięcia lub na kwarantannę.  

Podczas wybierania hostingu poczty uwzględnij także wsparcie techniczne, które w wielu sytuacjach może okazać się bardzo istotne. Czasem pomoc jest niezbędna przy konfiguracji lub ustawianiu przekierowań, innym razem wymagane są dodatkowe kroki związane z bezpieczeństwem skrzynki. 

 

Wybór najlepszego hostingu pocztowego 

W Internecie możesz znaleźć mnóstwo ofert, które różnią się cenami, parametrami i zakresem usług. Wielu przedsiębiorców subskrybuje hosting poczty wraz z hostingiem strony internetowej. Jeśli szukasz bezpiecznego i sprawdzonego hostingu, trudno o lepszy wybór niż produkt Microsoft, czyli Exchange Online. W zależności od wybranego planu otrzymasz 50 lub 150 GB. Do tego masz opcję współdzielonych kalendarzy oraz zabezpieczenia, które uwzględniają filtry antyspamowe, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i konsolę administracyjną umożliwiającą wprowadzanie zaawansowanych polityk bezpieczeństwa wiadomości. Exchange Online plan 1 kosztuje €3.70, natomiast w planie 2 €7.50 miesięcznie. Główną zaletą, która przemawia za tym hostingiem pocztowym, jest znana i sprawdzona marka Microsoft. W żadnej innej firmie nie masz takiej pewności co do tego, że koszty będą współmierne co do jakości oferty. 

Powiązane artykuły
Exchange Online – nowoczesny hosting poczty elektronicznej  
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Exchange Online – nowoczesny hosting poczty elektronicznej  
6 powodów dla których wybrałem Microsoft Exchange Online  
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
6 powodów dla których wybrałem Microsoft Exchange Online  
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja