Jak motywować pracowników?

Autor
Karolina Ossolińska
Opublikowano
Jak motywować pracowników?

Wielu pracodawców zadaje sobie pytanie o to, jak motywować pracowników. Zgodnie z badaniami firmy Gallup, jedynie 29% zatrudnionych osób jest zaangażowanych w swoją pracę. To bardzo niepokojący sygnał – przy wykonywaniu służbowych obowiązków spędzamy przecież dużą część swojego dnia. Warto zastanowić się, w jaki sposób podnieść wskaźnik zadowolenia pracowników i pomóc im w czerpaniu większej satysfakcji z życia zawodowego.

Jako lider, możesz zastanawiać się w jaki sposób zmotywować swoich współpracowników do działania i czerpania przyjemności z wykonywanej pracy. Nie jest to proste zadanie – szczególnie, jeśli Twój zespół pracuje w formie hybrydowej lub zdalnej. Istnieją jednak niezawodne sposoby na to, by zmotywować pracownika i pomóc mu w pozytywnym podejściu do codziennych obowiązków.

 

Wyróżnij swój zespół

Pomyśl o sytuacji, w której wraz ze swoim zespołem ciężko pracujecie nad ważnym projektem dla kluczowego klienta. Spędzacie długie godziny nad tym, by każdy szczegół tego zadania został perfekcyjnie opracowany. Po wielu tygodniach podejmowania kolejnych wyzwań, kończycie przygodę z tym projektem z wielkim sukcesem. Zadowolony klient obiecuje, że poleci Waszą firmę swoim znajomym.

To wspaniałe osiągnięcie nie może przejść w Twoim przedsiębiorstwie bez echa. Długo zastanawiasz się, w jaki sposób pochwalić swoich współpracowników i zmotywować ich do dalszego działania i rozwoju. Jesteś naprawdę dumny – w końcu nie zawsze zdarza się, że cały zespół tak mocno pracuje na wspólny sukces! By nie dopuścić do demotywacji po dość długim okresie intensywnego wysiłku, szukasz sposobu na pokazanie swojemu zespołowi, że ich praca przyniosła naprawdę fantastyczne rezultaty. Tylko jak motywować pracowników, gdy pracujecie zdalnie?

Jednym z najlepszych rozwiązań tej sytuacji jest skorzystanie z funkcji pochwały, którą kryje w sobie Microsoft Teams. Dzięki niej możesz wyrazić wdzięczność i uznanie dla swojego współpracownika, nawet jeśli pracujecie zdalnie. Taka forma pochwały sprzyja dobrym relacjom oraz podniesieniu motywacji do wykonywania kolejnych zadań. Wyróżnienie za dobrze wykonaną pracę podnosi samoocenę Twoich pracowników i sprawia, że chętniej podejmują kolejne wyzwania w swojej codziennej pracy. Dzięki temu, Twoja firma może zyskać zespół mocno zaangażowanych pracowników, którzy z entuzjazmem podchodzą do każdego powierzonego im zadania.

 

Określ cele i terminy

Nic tak nie motywuje jak deadline’y! Ta złota myśl przyświeca wielu pracownikom, gdy wykonują żmudne i powtarzające się czynności. W natłoku obowiązków nie trudno jednak o to, by zapomnieć o ważnym spotkaniu czy terminie wysyłki maila do klienta. Jeśli zauważyłeś, że w Twoim zespole brakuje motywacji do wykonywania zadań, spróbuj wdrożyć wśród swoich pracowników terminarz, który będzie przypominał im o konieczności wykonania danego zadania.

Chcesz spróbować zmotywować do pracy swoich współpracowników? Spróbuj wykorzystać do tego narzędzie Microsoft Planner. Dzięki stworzeniu jasnego i przejrzystego planu zadań, możesz pomóc swojemu zespołowi w realizacji kolejnych kroków w każdym z powierzonych Wam projektów. To również znakomity sposób, by ułożyć wszystkie priorytety w odpowiedniej hierarchii. Tak stworzony plan pomoże w uporaniu się nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Pomoże Ci również sprostać trudnemu wyzwaniu, jakim jest motywacja pracowników Przykłady zastosowania tego narzędzia są naprawdę różnorodne! Od stworzenia prostego kalendarium z oznaczeniem dat realizacji najważniejszych zagadnień, po wysyłanie przypomnień o zbliżającym się terminie realizacji projektu – wszystko to możesz osiągnąć dzięki wdrożeniu Plannera do swojej organizacji.

Spadek motywacji pracowników najczęściej związany jest z przedłużającą się pracą nad kolejnymi zadaniami wchodzącymi w skład projektu. Pokaż swojemu zespołowi, jak niewiele dzieli Was od końcowego sukcesu! To znakomita dawka motywacji, którą możesz osiągnąć wykorzystując narzędzie Microsoft Planner. Podczas kolejnego spotkania przypisz konkretne zadania do konkretnych osób, dodaj do nich orientacyjne deadlie’y i zobacz jak Twój zespół osiąga kolejne kamienie milowe! 

 

Motywacja pracowników – klucz do sukcesu Twojej firmy!

Nie od dziś wiadomo, że zmotywowany zespół znacznie lepiej będzie wykonywał powierzone mu zadania. O tym, jak motywować pracowników ostatecznie zadecyduje skład Twojego zespołu. Robisz to przecież dla nich! Warto zadbać o to, by sposób, w jaki zdecydujesz się motywować ich do działania, był dostosowany do temperamentu Twojego zespołu oraz ich podejścia do powierzonych obowiązków. Pamiętaj, że nie każdy sposób będzie dobry. Być może minie trochę czasu, zanim poznasz najlepszy sposób motywacji swoich pracowników. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat narzędzi, które mogą pomóc Ci w motywacji ludzi do pracy? Skontaktuj się z nami już dziś i pozwól nam sobie pomóc!

Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja