Microsoft Windows Azure Active Directory to usługa w chmurze, która zapewnia administratorom możliwość zarządzania tożsamościami użytkowników końcowych i uprawnieniami dostępu. Jej usługi obejmują katalog główny, zarządzanie dostępem i ochronę tożsamości. Usługa daje administratorom swobodę wyboru, które informacje pozostaną w chmurze, kto może nimi zarządzać lub z nich korzystać, które usługi lub aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do informacji, a także którzy użytkownicy końcowi mogą mieć do nich dostęp. Usługa Azure AD może pomóc w zapewnieniu pojedynczego logowania (SSO ang. Single Sign-on), dzięki czemu użytkownicy końcowi nie muszą wielokrotnie wprowadzać haseł, aby uzyskać dostęp do aplikacji w chmurze, ale jakie korzyści daje Azure Active Directory?
Jak działa Azure Active Directory?
Usługa Azure AD zarządza dostępem za pośrednictwem kont użytkowników, które zawierają nazwę użytkownika i hasło. Użytkownicy mogą być zorganizowani w różne grupy, którym można nadawać różne uprawnienia dostępu do poszczególnych aplikacji. Tożsamości można również tworzyć dla aplikacji w chmurze, które mogą pochodzić od firmy Microsoft lub oprogramowania innych firm.
Usługa Azure AD używa pojedynczego logowania do łączenia użytkowników z aplikacjami SaaS. Dzięki temu każdy użytkownik ma dostęp do pełnego zestawu aplikacji, do których ma uprawnienia, bez konieczności wielokrotnego logowania się za każdym razem. Azure AD tworzy tokeny dostępu, które są przechowywane lokalnie na urządzeniach pracowników; te tokeny mogą być tworzone z datami wygaśnięcia. W przypadku ważnych zasobów biznesowych usługa Azure AD może wymagać uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA).
Jakie korzyści możesz uzyskać dzięki Azure Active Directory?
Azure Active Directory może przynieść szereg korzyści zarówno Twojej firmy jak i Twoim pracownikom. Wybraliśmy kilka, naszym zdaniem, istotnych zalet tego rozwiązania od Microsoftu.
● Pojedyncze logowanie (SSO) – funkcja pojedynczego logowania usługi Azure AD umożliwia użytkownikom logowanie się do wielu aplikacji za pośrednictwem jednego panelu, który obejmuje zarówno aplikacje SaaS, jak i aplikacje lokalne. Funkcja SSO ułatwia administratorom dodawanie nowych użytkowników i usług bez konieczności konfigurowania poświadczeń lub grup zabezpieczeń dla każdej aplikacji lub usługi.
● Lepsza współpraca – Azure AD ułatwia udostępnianie informacji partnerom i klientom spoza ich organizacji. Istnieją dwie główne funkcje współpracy zewnętrznej, które obejmują Azure AD B2B i Azure AD B2C. Funkcja B2B umożliwia zapraszanie współpracowników biznesowych do Twojej aplikacji lub usługi, gdzie mogą używać swojej istniejącej tożsamości platformy Azure do logowania. Funkcja B2C jest podobna, ale w tym przypadku Twoi klienci mogą wybrać własnego dostawcę tożsamości np. Google, aby zalogować się do Twojej aplikacji lub usługi.
● Ułatwione resetowanie haseł– usługa Azure Active Directory zapewnia użytkownikom większą kontrolę nad niektórymi funkcjami konta, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ponieważ nie wymaga angażowania administratora ani innych wyspecjalizowanych członków personelu. Najbardziej godną uwagi funkcją jest funkcja samodzielnego resetowania hasła (SSPR), które umożliwia użytkownikom resetowanie haseł w razie potrzeby. Aby zmienić hasło, użytkownik będzie musiał zareagować na wyzwania związane z bezpieczeństwem lub podać dodatkową metodę weryfikacji, jeśli MFA (wieloskładnikowe uwierzytelnianie) jest włączone.
● Łatwa integracja – Azure AD obsługuje dużą liczbę dostawców tożsamości, co oznacza, że użytkownicy mogą logować się do usługi Azure AD przy użyciu kont Microsoft, Google czy Facebook. Ponadto usługę Azure AD można zintegrować z szeroką gamą aplikacji, takich jak Microsoft 365.
● Ulepszony dostęp warunkowy – możesz skonfigurować zasady dostępu warunkowego, aby zapewnić użytkownikom dostęp tylko do danych, których potrzebują do wykonywania swojej roli. Te zasady to w zasadzie instrukcje „jeżeli-to”, które mogą sprawdzać szeroki zakres wartości, w tym członkostwo użytkownika lub grupy, lokalizację IP, używane urządzenia i aplikacje i wiele innych. Administratorzy mogą również założyć „Grupę dynamiczną”, w której członkowie grupy będą mogli się automatycznie zmieniać na podstawie określonych atrybutów, takich jak typ pracownika, lokalizacja, dział i inne.
Podsumowanie
W miarę jak praca zdalna staje się realną alternatywą dla pracy w biurze, firma Microsoft nadal zapewnia małym i średnim firmom opłacalne i oparte na chmurze rozwiązania, które zapewniają zespołom kontakt i produktywność. Po więcej informacji dotyczących Azure AD zapraszamy na naszą stronę na której znajdziesz między innymi jak wygląda licencjonowanie, a także jak przebiega wdrożenie tej usługi w firmie. Microsoft Azure Active Directory jest jedną z największych i najpopularniejszych usług w chmurze, a zdobycie w niej wiedzy z pewnością zapewni Tobie i Twojej firmie przewagę w swojej branży.