Modele licencjonowania – CSP, OEM 

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Modele licencjonowania – CSP, OEM 

Nieprawidłowe użytkowanie licencji może  zostać uznane za działanie nielegalne. Dla osób niezaznajomionych z tematem licencjonowania Windows Server skróty dodawane do sklepowych produktów przeważnie utrudniają identyfikację, zamiast ją ułatwiać. Z poniższego tekstu dowiesz się, co oznaczają modele CSP oraz OEM.   

 

Licencje typu OEM 

OEM to skrót od Original Equipment Manufacturer, co oznacza sprzedaż danego produktu przez inną firmę. Najprostszym tego przykładem jest oprogramowanie Windows otrzymywane przy zakupie komputera. Licencja OEM funkcjonuje w pojedynczym środowisku, co oznacza ograniczenia w przenoszeniu i sprzedaży klucza. Jeśli więc chcesz ją zbyć bez  sprzętu zakupionego w pakiecie, musisz dowiedzieć się u źródła, czy jest to zgodne z prawem. W przeciwnym wypadku licencja może utracić prawo do użytkowania. Popularność produktów OEM wynika z ich niskich cen. To jednak zazwyczaj wiąże się z brakiem wsparcia technicznego. Przeciwieństwem OEM jest BOX – rodzaj licencji w formie pudełkowej. Takie produkty są sprzedawane samodzielnie, więc mogą być uruchamiane na różnych sprzętach.  

 

CSP – co to znaczy? 

Do końca 2021 roku Microsoft oferował License Open (MOLP), czyli program, który ułatwiał organizacjom i instytucjom komercyjnym zakup licencji oprogramowania w formie grupowej na korzystnych warunkach. Przestał on działać na rzecz programu CSP (Cloud Solution Provider). Jest to nowy model dostarczania produktów firmy Microsoft, który pozwala na  ich zakup i zarządzanie w chmurze oraz płatność w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. Dzierżawa oprogramowania jest bardzo elastyczna, ponieważ w dowolnym momencie można zmniejszyć ilość licencji. Nie ma potrzeby nabywania serwerów i programów antywirusowych.  

 

CSP czy licencjonowanie wieczyste – co się bardziej opłaca? 

Licencje wieczyste są nabywane w użytkowanie wieczyste za płatność z góry lub w ratach rocznych. Nie ma możliwości zmniejszania lub zwiększania ich ilości oraz aktualizacji oprogramowania. CSP to model licencji chmurowej oparty na płatności subskrypcyjnej w umowie podpisywanej na rok. Doskonale sprawdza się w małych i średnich firmach, ponieważ minimalne zamówienie uwzględnia tylko 1 klucz. W licencji wieczystej wymagane jest co najmniej 5 produktów przy pierwszym zamówieniu, a umowa podpisywana jest na 3 lata. Płatności dokonuje się z góry. W modelu CSP subskrypcja zastępuje wysokie, jednorazowe koszty. 

 

Podsumowanie

W wyborze odpowiedniej licencji, jak również w poprawnym jej użytkowaniu, kluczowa jest znajomość wszystkich niuansów i regulacji prawnych. Na niewłaściwe zarządzanie licencjami czy ich nielegalne wykorzystywanie mogą nałożyć się surowe sankcje. O ile licencje OEM są związane z konkretnym sprzętem i najczęściej są tańsze, nie oferują wsparcia technicznego, a ich przeniesienie jest ograniczone. Z kolei licencje CSP dają dużą elastyczność w zarządzaniu, możliwość płatności w różnych okresach, a także dostęp do najnowszych aktualizacji oprogramowania. Co jednak wybrać: CSP czy OEM? To zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości każdej firmy.

Jeżeli ciągle masz wątpliwości, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z naszych darmowych konsultacji. Nasi specjaliści pomogą Ci zrozumieć wszystkie zawiłości licencjonowania Windows Server i wybrać najbardziej optymalne dla Ciebie rozwiązanie. Nie ryzykuj, zapytaj eksperta!

 

Powiązane artykuły
Wszystko co powinieneś wiedzieć o kopii zapasowej serwera
Najnowsze artykuły
Wszystko co powinieneś wiedzieć o kopii zapasowej serwera
Czy kopia zapasowa to wystarczające rozwiązanie? Disaster Recovery w praktyce
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Czy kopia zapasowa to wystarczające rozwiązanie? Disaster Recovery w praktyce
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja