Microsoft Power Apps – co to jest?

Autor
Sebastian Dybiec
Opublikowano
Microsoft Power Apps – co to jest?

Firma Microsoft znana jest z bardzo szerokiej gamy aplikacji dedykowanych nie tylko zwykłym użytkownikom, ale również lub przede wszystkim profesjonalnym instytucjom czy firmom. Od małych firm po duże korporacje, aplikacje i usługi firmy z Redmond pełnią główną rolę jako rozwiązania ułatwiające codzienną pracę. Do tych kompleksowych narzędzi dołączyła platforma Power Apps. Czym jest to oprogramowanie? Czemu służy? I kto może z niego korzystać? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

 

Microsoft Power Apps – co to jest?

Microsoft Power Apps to jedna z usług dostępnych na Power Platform, służąca do tworzenia niestandardowych aplikacji mobilnych i internetowych. Pozwala użytkownikom nie mającym lub mającym małą wiedzę o programowaniu osiągnąć to, co kiedyś było zarezerwowane tylko dla zaawansowanych narzędzi programistycznych i programistów. Używane aplikacje mogą szybko łączyć się z przechowywanymi danymi biznesowymi, które znajdują się na bazowej platformie danych, na przykład Microsoft Dataverse. Mogą też łączyć się z lokalnym lub sieciowym źródłem danych takim jak: Excel, SharePoint, Office 365 czy SQL Server. Największą zaletą Power Apps, która sprawia, że usługa zyskuje coraz bardziej na popularności jest to, że korzystanie z tej platformy do tworzenia aplikacji nie wymaga jakiejkolwiek umiejętności programowania. Jej wysoce intuicyjny interfejs został zaprojektowany tak, aby umożliwić jak największej liczbie osób tworzenie potrzebnych im aplikacji. Pozwala to zaoszczędzić zarówno czas, jak i zasoby na szkoleniach i programowaniu, jednocześnie spełniając potrzeby mniejszych firm dzięki najbardziej spersonalizowanemu rozwiązaniu.

 

Low-code – no-code

Rozwiązanie Microsoft Power Apps należy do narzędzi programistycznych z grupy low-code/no-code. Czym one są?

Programowanie low-code jest popularną alternatywą dla tradycyjnego tworzenia oprogramowania. Rozwiązania low-code potrafią znacznie obniżyć zarówno koszty, jak i ograniczyć czas, które zazwyczaj są niezbędne przy tworzeniu w pełni profesjonalnego i zaawansowanego oprogramowania. Dzięki temu firmy o mniejszym budżecie mogą sobie pozwolić na dostęp do potrzebnych im aplikacji. Te intuicyjne narzędzia pozwalają programistom z minimalną wiedzą o językach programowania na tworzenie szerokiej gamy aplikacji internetowych i mobilnych.

Z kolei programowanie no-code to rozwiązanie pozwalające osobom bez jakiejkolwiek znajomości programowania na tworzenie aplikacji mobilnych czy internetowych. Programowanie no-code oznacza w skrócie, że każdy pracownik organizacji może tworzyć aplikacje, które współpracują z obecną infrastrukturą firmy i pasują do istniejących schematów organizacyjnych. Mogą to robić bez względu na swoje umiejętności techniczne lub poziom wiedzy na temat kodowania wykorzystując interfejsy drag & drop (przeciągnij i upuść). Dzięki nim możliwe jest „przeciąganie” pożądanych składników aplikacji i „upuszczanie” w miejscu roboczym aplikacji.

Jedną z kluczowych zalet łączących oba podejścia jest to, że wdrożenie aplikacji jest znacznie szybsze i mniej kosztowne w porównaniu z tradycyjnymi metodami programowania. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla małych i średnich firm, które z reguły rozsądniej i oszczędniej zarządzają swoimi budżetami tak, aby wystarczyło im na inne realizowane przez nie projekty.

 

Plany licencyjne Microsoft Power Apps

Microsoft oferuje kilka planów licencyjnych usługi Power Apps o różnych cenach. Dostosowane one są do tego, czego aktualnie potrzebuje dany użytkownik lub firma. Jakie zatem plany mamy do wyboru?

Pierwszym kryterium wyboru planu dla siebie lub swojej organizacji jest to, czy chcemy płacić za subskrypcję czy za rzeczywiste użycie Power Apps. W tym pierwszym przypadku cena na użytkownika/aplikację/miesiąc wynosi 4,20€, jeśli chcemy uruchamiać jedną aplikację lub portal na użytkownika lub 16,90€ na użytkownika, jeśli chcemy uruchamiać nieograniczoną ilość aplikacji lub portali na użytkownika.

Jeśli natomiast chcemy wybrać opcję drugą, czyli płacenie za rzeczywiste zużycie Power Apps to musimy zapłacić 8,43€ za aktywnego użytkownika/aplikację/miesiąc. Aby móc wybrać to rozwiązanie musimy jednak posiadać aktywną subskrypcję platformy Azure.

Microsoft udostępnia dostęp do Power Apps również w formie 30 dniowego bezpłatnego okresu próbnego. Dzięki temu możesz korzystać tymczasowo z takich funkcji jak tworzenie i uruchamianie aplikacji kanwy czy tworzenie środowisk i baz danych Dataverse.

 

Microsoft Power Apps – czy warto?

Power Apps oferuje ogromne możliwości w tworzeniu prostych, a zarazem funkcjonalnych aplikacji internetowych bądź mobilnych. Biorąc pod uwagę, że w przyszłości zapotrzebowanie na aplikacje będzie nadal rosło to firmy będą szukać sposobów na usprawnienie swoich procesów. Będą także stawiać na identyfikowanie nowych sposobów obniżania kosztów oraz zwiększania produktywności i wydajności pracowników. Do tego typu zadań Power Apps jest idealnym rozwiązaniem.

Powiązane artykuły
Co zrobić, żeby zyskać więcej czasu?
Zastosowania Microsoft 365
Co zrobić, żeby zyskać więcej czasu?
Microsoft 365 dla dużych firm 
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Microsoft 365 dla dużych firm 
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja