Mity na temat pracy zdalnej   

Autor
Mateusz Puchalski
Opublikowano
Mity na temat pracy zdalnej    

Pandemia podzieliła pracowników  na dwie podstawowe grupy. W pierwszej znajdują się osoby, które mają odpowiednie warunki do pracy zdalnej i wykonywania swoich obowiązków w domu i są zadowoleni z takiej formy pracy. Do drugiej należą ci, którym brakuje bezpośredniego kontaktu, przypadkowych rozmów na korytarzu czy stołówce i źle się czują z tym, że w jednym miejscu muszą dzielić życie prywatne i zawodowe. Przez to wszystko powstało wiele mitów na temat pracy zdalnej. Kilka z nich postanowiliśmy obalić. 

 

Mit 1: Praca zdalna jest nudna 

 

Klasyczne spotkania w Microsoft Teams można ciekawie urozmaicić. Wiele osób używa opcji rozmycia obrazu na swojej kamerce, aby ograniczyć widok mało profesjonalnego wnętrza. Inny sposób to dodanie zupełnie nowego tła. Najczęściej wybiera się takie, które nie będzie rozpraszało uczestników. Niektórzy organizatorzy spotkań dla rozluźnienia atmosfery dobierają coś nietypowego. Dobry kawał na początek lub śmieszne nawiązanie do tematu szkolenia jest pierwszym krokiem do tego, by zostało ono pozytywnie ocenione. 

Lubisz wysyłać memy do swoich przyjaciół? To również możesz robić w aplikacji Teams, co znacznie umila komunikację wewnątrz firmy. Po wejściu w czat odszukaj na liście opcji przycisk „Naklejka”. Znajdziesz tam popularne memy oraz obrazy, które tylko czekają, aż nadasz im odpowiednie teksty. Procedura tworzenia memów jest na tyle prosta, że trwa tylko chwilę. Nie musisz więc obawiać się, że jest to strata czasu, tym bardziej, jak w domu mocno się nudzisz. 

 

Mit 2: Domowy komputer to za mało  

 

Jeśli Twoje stanowisko nie wymaga bezpośredniej współpracy z serwerem, drukarką czy innymi zaawansowanymi sprzętami, to prawdopodobnie nie potrzebujesz superszybkiego komputera. Oczywiście trudno jest komfortowo projektować grafikę 3D czy montować filmy 4K na domowym laptopie, lecz wiele biznesowych programów wymaga jedynie podstawowego sprzętu. Tak naprawdę dużo zależy od tego, z jakich programów korzysta twoja firma. Jeśli licencja przypisana jest do komputera, najlepiej byś zabrał służbowy sprzęt do domu. Dlatego właśnie tak popularne stały się konta chmurowe. Dzięki nim możesz wygodnie pracować zarówno w biurze, jak i na prywatnym komputerze. Niektórzy pracodawcy krytycznie oceniają tego typu mobilność ze względu na mniejsze bezpieczeństwo przechowywania danych. Czy słusznie? 

 

Mit 3: Praca zdalna jest niebezpieczna 

 

Podatność na zagrożenia w dużej mierze zależy od świadomości użytkownika. Na domowym laptopie, tak samo, jak na sprzęcie służbowym, musisz mieć odpowiednie zabezpieczenia i różne hasła do kont. Jeśli odchodzisz od komputera, blokuj go, by Twoje dzieci (lub kot) czegoś nie kliknęły. Zawsze wyloguj się ze swoich kont i wyłączaj wszystko tak samo, jak w miejscu pracy. Nie wykorzystuj firmowych narzędzi (np. maile, komunikatory) do załatwiania prywatnych spraw. W wielu przedsiębiorstwach aktualizacją programów zajmują się administratorzy sieci. W swoim domu musisz robić to sam, ponieważ to również wpływa na bezpieczeństwo danych. Na koniec dodajmy, że komputery w domach przeważnie są obarczone mniejszym ryzykiem kradzieży niż wysokiej klasy sprzęt w firmie, której lokalizacja jest powszechnie znana. 

 

Mit 4: Szef nie wie, co robią jego pracownicy  

 

Nie trzeba komuś stać nad głową, by widzieć jego efekty. Jest wiele sposobów na to, by skutecznie zarządzać pracą zdalną. Podczas pandemii mnóstwo przedsiębiorstw korzystało z Microsoft Teams, aby przeprowadzać wewnątrzzakładowe spotkania oraz rozmowy z kontrahentami. Każdy z pracowników może ustawić status, który informuje o tym, że jest dostępny, przebywa z dala od biurka lub znajduje się na spotkaniu. Status zmienia się także samoczynnie, gdy komputer przez dłuższy czas nie odnotuje żadnego ruchu. W aplikacji Microsoft To Do możesz dodawać dzienne lub tygodniowe listy zadań do wykonania. Jest ona zintegrowana z pocztą Outlook i do tego działa także na smartfonach.  Z kolei  Microsoft Planner znacznie ułatwia pracę zespołową poprzez filtrowanie i grupowanie zadań,  sprawdzanie dostępności członków zespołu oraz badanie postępu i stanu wykonywanych projektów. 

 

Mit 5: Spadek efektywności

W tym przypadku rozbieżność danych jest bardzo duża. Większość osób uważa, że efektywność pracy zdalnej pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie, co w pracy stacjonarnej. Inaczej twierdzą pracodawcy. Oni częściej zauważają spadek skuteczności swoich pracowników, czego efektem może być brak bezpośredniego nadzoru. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że przedsiębiorcy byli różnie przygotowani na pracę zdalną. Tylko część z nich zadbała o to, by komfort i bezpieczeństwo wykonywanych zadań były takie same w prywatnych domach jak w firmie. O realnym spadku efektywności można by było mówić wtedy, gdyby każdy pracownik komputerowy miał taki sam dostęp do swoich, kont, narzędzi i danych w domu, jak i w zakładzie pracy.  

Powiązane artykuły
7 powodów dla których warto używać Microsoft Teams
Aplikacje Microsoft 365
7 powodów dla których warto używać Microsoft Teams
Sprawdź, czy SharePoint sprawdzi się w Twojej firmie
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Sprawdź, czy SharePoint sprawdzi się w Twojej firmie
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja