Microsoft Power Automate a Zapier – podobieństwa i różnice

Autor
Olaf Leśniak
Opublikowano
Microsoft Power Automate a Zapier – podobieństwa i różnice

Automatyzacja procesów biznesowych w firmach to ważna kwestia. Przede wszystkim ze względu na to, że nie wymaga ona działu programistów i specjalistów IT. Ustalone reguły codziennie pomagają oszczędzać cenny czas pracowników i odciążać ich od wykonywania powtarzalnych zadań. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi firma zwiększa produktywność swojego personelu i osiąga jeszcze większy zysk. Dwa najpopularniejsze rozwiązania w tej kategorii to Microsoft Power Automate i Zapier. Przyjrzymy się im bliżej i porównamy oba te narzędzia.

 

Microsoft Power Automate a Zapier – co to za narzędzia? 

Nie bez powodu zestawiamy ze sobą Microsoft Power Automate a Zapier. Te dwa narzędzia umożliwiają tworzenie automatyzacji pomiędzy różnymi programami. Korzystanie z obu aplikacji nie wymaga znajomości programowania, dzięki temu każdy może tworzyć nawet bardzo skomplikowane i wielopoziomowe procesy biznesowe. Oba rozwiązania mają bardzo prostą zasadę działania. Nawet jeśli pracownik nie miał wcześniej styczności z tworzeniem przepływów, będzie w stanie sam je zbudować. Wystarczy skorzystać z dostępnych szablonów w aplikacji oraz dodać zależności, jakie mają zachodzić między wybranymi programami. Sprawdź porównanie tych dwóch rozwiązań i zdecyduj, które najlepiej odpowiada na potrzeby i wyzwania Twojej firmy. 

 

power automate

 

Microsoft Power Automate a Zapier podobieństwa 

Postaramy się pomóc Ci dokonać wyboru między Microsoft Power Automate a Zapier. Podobieństwa, jakie występują w tych dwóch rozwiązaniach, podzieliliśmy na dwie główne kategorie. 

●     Bezpłatna wersja programu 

Wspólnym mianownikiem obu narzędzi jest możliwość bezpłatnego sprawdzenia ich funkcji. Jest to bardzo pomoce, aby dowiedzieć się, jak korzystać z takiego programu oraz zapoznać się z jego interfejsem. W przypadku Microsoft Power Automate użytkownik ma możliwość korzystania z bezpłatnej licencji przez 90 dni. Dzięki takiej wersji próbnej można sprawdzić działanie płatnych funkcji w programie. Zapier natomiast oferuje bezpłatny plan nieograniczony czasowo, jednak działania muszą dotyczyć jednoetapowych zapów (automatyzacji) i mieścić się w zakresie 100 zadań miesięcznie. 

●     Funkcje programów 

Funkcje obu tych narzędzi są niemal identyczne. Ich głównym zadaniem jest przesyłanie informacji między różnymi i niezależnymi od siebie programami. Funkcja budowania przepływów, od prostych do bardzo zaawansowanych i złożonych pod względem liczby elementów jest możliwa dzięki gotowym schematom. Automatyzacja to kolejny spójnik tych dwóch narzędzi, dzięki niej raz ustalone procesy dzieją się bez udziału człowieka. 

 

Microsoft Power Automate a Zapier różnice 

Jest jeszcze kilka istotnych kwestii, zanim podejmiesz decyzję między Microsoft Power Automate a Zapier. Różnice tych narzędzi zebraliśmy w czterech kategoriach. 

●     Ceny i plany 

Opłata miesięczna za licencję Microsoft Power Automate na jednego użytkownika wynosi 12,60 euro. Wykupiony dostęp obejmuje nieograniczoną liczbę przepływów w aplikacji. Miesięczny koszt licencji Zapier to 19,17 euro, co daje możliwość wykonania maksymalnie 750 zadań. Natomiast biorąc pod uwagę najwyższe pakiety w obu tych narzędziach, to Power Automate dla nieograniczonej liczby użytkowników kosztuje 84,30 euro za miesiąc. Miesięczny koszt najwyższego pakietu licencji Zapier to 766,15 euro. Obejmuje on 100 tysięcy zadań, gwarancję bezpieczeństwa przechowywania danych oraz zaawansowane funkcje dla administratorów. 

Dużym Atutem w Power Automate jest możliwość modyfikowania planów i dokupowania oddzielnie funkcji, dzięki temu firma zyskuje narzędzie maksymalnie dopasowane do potrzeb. Podsumowując, narzędzie od Microsoft proponuje trzy standardowe plany: per User, per Flow oraz per User z licencją RPA. Zapier natomiast, poza darmowym planem, oferuje licencje takie jak Starter, Professional, Team oraz Company. Im wyższa licencja, tym zakres oferowanych usług jest szerszy, a liczba zadań się zwiększa. 

●     Konektory 

Zapier w porównaniu z Power Automate ma większy zakres możliwości i obsługuje więcej zewnętrznych aplikacji. Jednak zdecydowaną przewagą tego drugiego narzędzia jest jego całkowita integracja ze wszystkimi programami od Microsoft oraz blisko 500 różnymi aplikacjami pochodzącymi od innych producentów.  

●     Platforma do pracy 

Jak już wcześniej wspominaliśmy, oba narzędzia zapewniają użytkownikowi bardzo intuicyjny interfejs. Różnica polega na tym, że Microsoft Power Automate ma dedykowaną aplikację desktopową oraz mobilną. Taki program można zainstalować na komputerze, pobierając go ze sklepu Microsoft Store lub korzystając z instalatora MSI. Co więcej, z licencji na ten program można korzystać również z poziomu przeglądarki, wystarczy zainstalować odpowiednie rozszerzenie. Natomiast Zapier umożliwia tworzenie automatyzacji wyłącznie na swojej stronie internetowej. 

●     Pomoc techniczna 

Oba rozwiązania oferują swoim klientom dołączenie do społeczności, przewodniki oraz samouczki, na tym jednak podobieństwa się kończą. Zapier zakres pomocy technicznej oraz czas odpowiedzi na zgłoszenie uzależnia od posiadanego planu. Natomiast w Power Automate klient otrzymuje pełen zakres pomocy w ramach wykupionej licencji. Można go rozszerzyć o moduł Professional Direct, czyli krótszy czas reakcji na zgłoszony problem i aktywną pomoc w krytycznych sytuacjach dla firmy. 


 

Jeśli Twoim wyborem jest Microsoft Power Automate to zachęcamy Cię do sprawdzenia, jak realizujemy proces wdrożenia Microsoft Power Automate, jakie plany licencyjne są dostępne, a w razie dodatkowych pytań – pamiętaj o możliwości skorzystania z bezpłatnej konsultacji. 

Powiązane artykuły
Wdrożenie Microsoft Power Automate – korzyści dla Twojej firmy
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Wdrożenie Microsoft Power Automate – korzyści dla Twojej firmy
Zautomatyzuj to! Sprawdź, co możesz zrobić z Power Automate
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Zautomatyzuj to! Sprawdź, co możesz zrobić z Power Automate
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja