Dlaczego warto wprowadzić zdalne pulpity w Twojej firmie?

Autor
Mateusz Puchalski
Opublikowano
Dlaczego warto wprowadzić zdalne pulpity w Twojej firmie?

Zdalne pulpity pozwalają na podłączenie się jednego komputera do drugiego przez Internet lub sieć. Za ich pomocą można także zalogować się na urządzenia z systemami serwerowymi jak Windows Server. W ten sposób powstaje prosta możliwość dostępu do wszystkich plików i programów danego dysku. W każdej firmie mogą zdarzyć się sytuacje, w których zdalne pulpity znacznie ułatwią naprawienie różnych problemów. Tutaj przeczytasz główne powody, dla których warto je wprowadzić w przedsiębiorstwie. 

 

Obsługa komputera przez inny komputer, poprzez zdalne pulpity

 

Pierwszym, najważniejszym powodem wprowadzenia zdalnych pulpitów jest naprawianie problemów na odległość, poprzez zdalny dostęp do komputera. Administrator nie musi samodzielnie podchodzić do każdego stanowiska komputerowego, by wgrać program czy usunąć występujący błąd. Wiele firm korzysta z informatyków wynajmowanych z innych przedsiębiorstw, ponieważ nie muszą oni znajdować się w siedzibie, by mogli wykonywać swoje zadania. Zdalne pulpity sprawdzają się przede wszystkim w działalnościach z wieloma oddziałami lub ze znacznie oddalonymi od siebie stanowiskami komputerowymi. Kontrole i naprawy mogą być przeprowadzane niemal bez opóźnień.  

 

Praca bez fizycznej obecności w firmie 

 

Drugi powód to możliwość pracy zdalnej. Przeważnie nie da się w pełni pracować z prywatnego komputera w domu przez brak przypisanej licencji, brak niektórych programów, niemożność odczytywania dokumentów czy maili i kontaktów ze służbowej poczty. Używanie firmowego komputera poza siedzibą nie jest najlepszym wyjściem ze względu na bezpieczeństwo sprzętu i zawartych na jego dysku danych. W czasach pandemii, kiedy spotkania twarzą w twarz były utrudnione, a firmy musiały dostosować się do coraz nowych zakazów, zdalne pulpity okazały się przydatne nawet w przedsiębiorstwach, które nie mają wielu stanowisk komputerowych. 

 

Zdalne pulpity – od prostych czynności do zaawansowanych działań 

 

Praca zdalna to nie tylko siedzenie przed komputerem w domu. Dobry program do zdalnego pulpitu pozwoli ci przesyłać bez większych opóźnień prezentacje multimedialne i filmy. Możesz przeprowadzać szkolenia bez fizycznej obecności w danym miejscu czy drukować dokumenty lokalnie bez tworzenia ich drugiej kopii. Graficy mają możliwość renderowania animowanych modeli dla swoich klientów, natomiast inżynierowie wprowadzania poprawek w projektach linii produkcyjnych. Dzięki zdalnemu pulpitowi da się naprawić problem, który pojawił się podczas pracy w biurze, jak i w podróży autobusem czy pociągiem. 

 

Szereg możliwości zależnych od wybranego programu 

 

Programy do zdalnego pulpitu pozwalają na korzystanie z wielu dodatkowych opcji. Najpopularniejszy z nich Team Viewer ma wbudowany czat, wspiera połączenia głosowe i video. Dzięki niemu można na bieżąco kontaktować się z informatykiem przeprowadzającym wybrane prace, co jest dużym ułatwieniem dla obu stron. Ryzyko błędu czy przeszkadzania sobie nawzajem jest znacznie zmniejszone. Program ten ma także opcję wyświetlania czarnego ekranu na pulpicie kontrolowanym zdalnie. W ten sposób zachowana jest prywatność działań. Splashtop pozwala zarządzać komputerem z urządzenia mobilnego na systemie Android lub iOS. Azure Virtual Desktop to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na uruchamianie pulpitów zdalnych i aplikacji za pośrednictwem chmury. Bez konieczności budowania własnej serwerowni i bez konieczności zakupu kosztownych licencji. Program Radmin ma możliwość przesyłania plików między komputerami i korzystania z wiersza poleceń. Anydesk może działać w chmurze lub w środowisku lokalnym.  Jak widać, możliwości pulpitu zdalnego w dużej mierze zależą od wybranego programu. 

Powiązane artykuły
Czym jest usługa Azure Virtual Desktop?
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Czym jest usługa Azure Virtual Desktop?
Azure Virtual Desktop – co wchodzi w skład usługi?
Najnowsze artykuły Usługi Microsoft
Azure Virtual Desktop – co wchodzi w skład usługi?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja