Przypis w Wordzie – jak go zrobić?

Autor
Mateusz Puchalski
Opublikowano
Przypis w Wordzie – jak go zrobić?

Tworząc dokumenty tekstowe, często spotykasz się z potrzebą dodania przypisu, który przekieruje czytelnika do źródła, na którym opierasz swoje rozważania albo doda nieco kontekstu do Twojej pracy. Najłatwiej zrobić to poprzez dodanie do tekstu przypisu dolnego lub końcowego. Dzięki temu, Twój dokument stanie się czytelny i przejrzysty dla odbiorców.  

Na co dzień zajmujesz się z tworzeniem plików tekstowych? Warto znać prosty sposób na dodawanie adnotacji w Twoim dokumencie (czyli dodawanie odwołania w Microsoft Word). Dzięki niemu zaoszczędzisz nieco czasu podczas redagowania dokumentów. Czy wiesz już jak dodawać przypisy do swojej pracy? 

 

Dodawanie przypisu w pliku Word  

Dodawanie przypisu w pliku jest jedną z podstawowych operacji, którą wykonujesz podczas tworzenia tekstu. Możesz skorzystać z opcji przypisu, który będzie znajdował się na dole strony lub takiego, który pojawi się dopiero na końcu Twojego dokumentu.  

Dodawanie przypisu dolnego

     ●   Żeby rozpocząć proces dodawania przypisu, kliknij w miejsce, w którym ma on się pojawić w tekście  

     ●   Wejdź w opcje Odwołania, a następnie kliknij na przycisk Wstaw przypis dolny  

Jak dodać przypis w Wordzie?

     ●   Dzięki temu zabiegowi, Word wstawi w tekście znacznik odwołania i przeniesie Cię na dół strony. Tam właśnie możesz zapisać treść swojego odwołania  

Jak dodać przypis w Wordzie?

 

Dodawanie przypisu końcowego

Proces dodawania przypisu końcowego nieznacznie różni się od dodawania przypisu dolnego. Ten typ przypisu polega na odwołaniu się w pracy do źródła lub dodaniu kontekstu na samym końcu dokumentu. Co zrobić, jeśli chcesz w swoim tekście wstawić przypis końcowy?  

     ●   Kliknij w miejsce w tekście, w którym ma pojawić się przypis dolny  

     ●   Odszukaj na pasku opcji Odwołania, a następnie kliknij w przycisk Wstaw przypis końcowy  

Jak dodać przypis w Wordzie?

 

Po kliknięciu, na końcu Twojego dokumentu pojawi się przypis, który możesz uzupełnić o dane takie jak odwołania do innych publikacji czy linki do konkretnych stron.  

 

Zawsze dbaj o swoje przypisy

Tworzenie przypisów do pracy jest ważnym zabiegiem, którego nie sposób pominąć. Dzięki nim możesz nieco rozszerzyć kontekst przekazywanych informacji. To szczególnie ważna funkcja na przykład podczas tworzenia dokumentów czy instrukcji onboardingowych, które mają przede wszystkim pomóc nowym pracownikom we wdrożeniu się w sposób pracy w Twojej firmie.  

Jeśli chcesz poznać więcej prostych tricków, które ułatwią Ci pracę z narzędziami Microsoft, zajrzyj na nasz kanał na YouTube. Znajdziesz tam nie tylko wiele przydatnych porad, ale również analizy czy informacje na temat funkcjonalności najpopularniejszych narzędzi Microsoft. 

Powiązane artykuły
Dyktowanie w Microsoft Word – jak je włączyć?
Najnowsze artykuły Tutoriale Microsoft 365
Dyktowanie w Microsoft Word – jak je włączyć?
Jak przekształcić dokument Word w prezentację PowerPoint?
Nowości Microsoft 365 Zastosowania Microsoft 365
Jak przekształcić dokument Word w prezentację PowerPoint?
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja