Sharenting – nie narażaj na to swojego dziecka!

Autor
Karolina Ossolińska
Opublikowano
Sharenting – nie narażaj na to swojego dziecka!

Z badań przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że już w 2020 roku aż 40% rodziców udostępniało w sieci zdjęcia swoich pociech. To niepokojący trend, który może mieć niestety przykre konsekwencje dla młodego człowieka. Szczególnie w okresie wakacji, chęć do wrzucania do sieci wizerunku najmłodszych rośnie. Wielu rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak bardzo jest to niebezpieczne. Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie. Piękne zdjęcia znad morza czy górskiej wycieczki mogą stać się łakomym kąskiem dla przestępcy.

Sharenting, czyli regularne umieszczanie przez rodziców zdjęć czy informacji z życia dzieci w Internecie, staje się coraz popularniejszy.  Wiele osób zdaje się bagatelizować groźne konsekwencje tego zjawiska. Jak chronić najmłodszych przed konsekwencjami takiego postępowania?  

Niebezpieczne konsekwencje sharentingu

Gdy publikujesz w sieci zdjęcia swojej pociechy, tracisz nad nimi kontrolę. Ktoś niepowołany może pobrać te fotografie i wykorzystać je w sposób, który może być szkodliwy dla Twojego dziecka. Internet pełen jest osób o złych intencjach, które mogą używać takich zdjęć do nieodpowiednich celów, jak na przykład fałszywe profile w mediach społecznościowych, a nawet działalność przestępcza. Wystawiając zdjęcia swojego dziecka na widok publiczny, narażasz je na ryzyko utraty prywatności oraz niebezpieczeństwo związane z niewłaściwym wykorzystaniem wizerunku.

Każde zdjęcie, które publikujesz, może zawierać informacje o miejscu jego wykonania. Nawet jeśli sam nie dodajesz takich danych, nowoczesne urządzenia często automatycznie zapisują współrzędne GPS w metadanych zdjęcia. Osoby o złych zamiarach mogą łatwo te informacje wykorzystać, śledząc codzienne trasy Twojego dziecka, miejsca, które często odwiedza, a nawet dom. Udostępnianie takich informacji może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, w których Twoja pociecha może stać się obiektem ataku. Warto pomyśleć o tym jeszcze zanim zdecydujesz się na pokazanie w mediach społecznościowych zdjęć z dzisiejszej wędrówki górskim szlakiem.

Sharenting wpływa także na przyszłość Twojego dziecka. Każda publikacja, którą teraz zamieszczasz, pozostanie w sieci na zawsze. Twoje dziecko, kiedy dorośnie, może nie być zadowolone z tego, że jego prywatne chwile z dzieciństwa są publicznie dostępne. Może to wpływać na jego życie osobiste, zawodowe, a także na relacje społeczne. Zastanów się, zanim klikniesz „opublikuj” – ochrona prywatności i bezpieczeństwo Twojego dziecka powinny być zawsze na pierwszym miejscu!

Jak udostępnić zdjęcia rodzinie i znajomym?

Przesyłanie rodzinnych fotografii do najbliższych nie musi wiązać się z wrzucaniem ich do Internetu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pomagają w bezpiecznym udostępnianiu zdjęć tylko wybranym osobom. Jednym z nich jest OneDrive – rozwiązanie od Microsoftu, które działa jak sejf. Możesz samodzielnie zarządzać w nim dostępem do wszystkich plików, dzięki czemu masz pewność, że zdjęcia czy inne pliki związane z Twoim dzieckiem nie dostaną się w niepowołane ręce.

Korzystanie z bezpiecznych narzędzi do udostępniania plików czy zdjęć pozwoli Ci na swobodne panowanie nad ich dostępnością. Jeśli skorzystasz z OneDrive, będziesz mógł zablokować możliwość pobierania z chmury plików przez nieuprawnione osoby. Jak to zrobić? 

●   Zaloguj się do narzędzia OneDrive i wybierz pliki lub foldery, dla których chcesz zablokować pobieranie 

●   W oknie udostępniania kliknij na kliknij na opcję Każdy, kto ma ten link może edytować lub Ludzie, którym udostępniasz, w zależności od tego, komu chcesz udostępnić pliki

●   Wybierz opcję Zmień ustawienia linku

●  W ustawieniach linku znajdziesz opcję Zezwalaj na edytowanie. Upewnij się, że ta opcja jest wyłączona. Następnie znajdź opcję Zablokuj pobieranie i zaznacz ją

●  Kliknij Zapisz i Udostępnij, aby wysłać link do wybranych osób

Gotowe! Dzięki tym ustawieniom masz już pewność, że żadne zdjęcie czy plik nie wycieknie z Twojego OneDrive.

Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie

Istnieje wiele sposobów na to, by pochwalić się najbliższym swoim dzieckiem. Od odwiedzin, po rozmowy za pomocą Teamsa – każda z nich jest o wiele bezpieczniejsza, niż wrzucanie do sieci zdjęć Twojej pociechy. Warto pamiętać o tym za każdym razem, gdy stoisz przed wyborem sposobu na podzielenie się ekscytującymi nowościami z Waszego rodzinnego życia.

Chcesz poznać więcej sposobów na zabezpieczenie plików w rozwiązaniach chmurowych? Skontaktuj się z nami już teraz! Nasi specjaliści chętnie przedstawią Ci pakiet nieoczywistych rozwiązań, które pomogą Ci w zachowaniu bezpieczeństwa Twoich zdjęć czy plików.

Powiązane artykuły
Biznesplan – czy wiesz jak go stworzyć?
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Biznesplan – czy wiesz jak go stworzyć?
Bezpieczeństwo w Microsoft Copilot
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Bezpieczeństwo w Microsoft Copilot
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja