Wdrożenia Exchange Online – o czym należy pamiętać?

Autor
Olaf Leśniak
Opublikowano
Wdrożenia Exchange Online – o czym należy pamiętać?

Poczta e-mail jest nadal jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych narzędzi komunikacji, jakie mają do dyspozycji firmy na całym świecie. Codziennie miliony e-maili są wymieniane zarówno wewnętrznie pomiędzy pracownikami w organizacji, jak i zewnętrznie pomiędzy firmami, klientami i partnerami biznesowymi. Aby utrzymać skuteczną komunikację z klientami i innymi firmami, organizacje potrzebują niezawodnego i bezpiecznego rozwiązania do obsługi poczty e-mail, takiego jak Exchange Online. Czym jest i jak wyglądają wdrożenia Exchange Online? O tym przeczytasz poniżej. 

Czym jest Exchange Online? 

Microsoft Exchange Online to usługa poczty e-mail w chmurze, zaprojektowana w celu scentralizowania wiadomości e-mail w jednej bazie danych w chmurze firmy Microsoft, zapewniająca zrównoważoną i ujednoliconą pocztę biznesową. Dzięki tej usłudze, jej użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich wiadomości e-mail, udostępnionych kalendarzy, kontaktów i zadań, nawet gdy są poza biurem. Dzieje się to dzięki temu, że korzystanie z tej usługi możliwe jest nie tylko przez przeglądarkę czy komputer stacjonarny, ale także na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony czy tablety. Aby dowiedzieć się więcej o zaletach Microsoft Exchange Online zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy co nas najbardziej przekonało do skorzystania z usługi firmy z Redmond. 

Jak wygląda wdrożenie Microsoft Exchange Online? 

W pierwszym kroku do cyfryzacji firmy za pomocą wdrożenia poczty Exchange Online jest przeanalizowanie potrzeb własnej organizacji pod kątem jej wdrożenia. Musimy mieć tutaj na uwadze nie tylko aktualną liczbę użytkowników, którzy będą korzystać z tego rozwiązania, ale również takie aspekty jak liczbę skrzynek pocztowych, wielkości załączników przesyłanych drogą mailową, dotychczasowy hosting z jakiego korzysta organizacja i wiele innych. Planując wdrożenie poczty należy mieć również na uwadze nie tylko aktualną sytuację firmy, ale należy również podejść do tego tematu przyszłościowo tak, aby móc wraz z rozwojem organizacji mieć pole do dalszego rozwijania jej działu IT. Myśląc przyszłościowo należy wziąć pod uwagę to, że przesyłamy coraz więcej danych niż jeszcze kilka lat temu. Tendencja ta będzie ciągle rosnąca, więc powinniśmy o tym pamiętać planując zmianę dostawcy hostingu. Nie jest to zatem jak wydaje się większości mniej wtajemniczonych osób, zakup samej licencji, a także wpisaniu loginów i haseł użytkowników.  

Jak widzimy zatem jest to temat dość obszerny, którego realizacja już od początku powinna mieć solidne fundamenty. Można ją przeprowadzić samemu korzystając ze wskazówek zawartych na stronie samego Microsoftu, ale trzeba mieć na uwadze ryzyka z tym związane. O jakich ryzykach mowa? Nie mając odpowiedniego doświadczenia możemy przypadkiem stracić dostęp do poczty firmowej na kilka godzin lub nawet dni. Możemy również podczas migracji wiadomości e-mail na nowy hosting, pewne kroki wykonać nieprawidłowo i bezpowrotnie stracić ważne ze strategicznego punktu widzenia dla firmy wiadomości i dane.

Bezpieczne wdrożenia Exchange Online

Aby uniknąć tego ryzyka można skorzystać z lepszego, o wiele bardziej kompleksowego rozwiązania. Co to za rozwiązanie? Jest to pomoc profesjonalnej firmy zajmującej się wdrożeniami Microsoft Exchange Online. Co można zyskać korzystając z pomocy ekspertów? Przede wszystkim otrzymać rekomendowane rozwiązanie poparte wnikliwą analizą potrzeb Twojej organizacji. Rozwiązanie to przedstawione w postaci szczegółowego harmonogramu pozwala na ciągłość dotychczasowego funkcjonowania Twojej firmy bez utraty dostępu do dotychczasowej korespondencji e-mail.  

Korzystając z profesjonalnego wsparcia można liczyć również na doradztwo w zakresie Microsoft 365, które umożliwia bardziej kompletną cyfryzację Twojej firmy. Eksperci mający doświadczenie z współpracy z innymi firmami potrafią rzucić całkiem inne światło na możliwości rozwoju organizacji pod kątem wdrożenia Microsoft Exchange Online, a także kompletnej usługi Microsoft 365. Zespół profesjonalistów doradzi również jaki plan będzie najlepszy pod kątem finansowym tak, aby w pełni wykorzystać potencjał całego rozwiązania, mając równocześnie na uwadze optymalizację kosztów całego przedsięwzięcia. W jakich zatem planach dostępny jest Exchange Online? 

W jakich planach można zakupić Exchange Online? 

Exchange jest częścią planów Microsoft 365 Business Basic, Business Standard i Business Premium— czyli pakietów przeznaczonych dla firm, a także w planach dla dużych przedsiębiorstw: Microsoft 365 E3, Microsoft 365 E5 i Microsoft 365 F3. Plany Exchange Online można również zakupić w trzech wersjach: Exchange Online Plan 1, Exchange Online Plan 2 i Exchange Online Kiosk. Pierwsza opcja oferuje takie funkcje jak między innymi: skrzynkę pocztową o pojemności 50 GB i wiadomości o rozmiarze do 150 MB, ochronę przed złośliwym oprogramowaniem czy współdzielenie kalendarza i konwersacji. Wszystko to w cenie 3,40 euro miesięcznie za użytkownika. Druga opcja natomiast zawiera wszystkie funkcje Exchange Online Plan 1 oraz skrzynkę pocztową o pojemności 100 GB i wiadomości o rozmiarze do 150 MB, wbudowana ochronę przed utratą danych (DLP), a także usługi poczty głosowej w chmurze z odpowiadaniem na wywołanie, dołączaniem przez telefon i zautomatyzowaną recepcjonistką. Exchange Online Plan 2 kosztuje miesięcznie 6,70 euro za każdego użytkownika. Trzecią opcją jest Exchange Online Kiosk. Jest on przeznaczony dla użytkowników niepotrzebujących całego pakietu Microsoft 365, a z którymi potrzebna jest natomiast stała komunikacja. Jest on najtańszy i kosztuje 2 Euro za pojedynczego użytkownika. 

Podsumowanie

Podsumowując, Microsoft Exchange Online to solidne rozwiązanie e-mail, które usprawnia komunikację wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Jest to w pełni oparta na chmurze alternatywa dla serwera Exchange. Usługa Exchange Online umożliwia użytkownikom zdalne udostępnianie wiadomości e-mail, kalendarzy i zadań na wielu urządzeniach, co pozwala cieszyć się większością korzyści oferowanych przez lokalne wdrożenia programu Exchange. Decydując się na wdrożenie Microsoft Exchange do swojej firmy zalecamy skorzystać z profesjonalnego doradztwa Microsoft 365, dzięki któremu będziemy mieć pewność wdrożenia kompletnego rozwiązania, opartego na wnikliwym sprawdzeniu czego potrzebuje Twoja firma. 

Powiązane artykuły
Exchange Online – nowoczesny hosting poczty elektronicznej  
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
Exchange Online – nowoczesny hosting poczty elektronicznej  
6 powodów dla których wybrałem Microsoft Exchange Online  
Aplikacje Microsoft 365 Najnowsze artykuły
6 powodów dla których wybrałem Microsoft Exchange Online  
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja