Workation a prawo pracy

Autor
Karolina Ossolińska
Opublikowano
Workation a prawo pracy

Praca w gorącej Hiszpanii lub malowniczym Zakopanem często bywa marzeniem wielu pracowników. Niezapomniana rozrywka zaraz po zakończeniu służbowych obowiązków zaczyna kusić coraz większą ilość pracowników. W przypadku osób pracujących zdalnie, sprawa wydaje się być prosta – wystarczy wziąć komputer i ruszać w świat! Niestety, często są to jedynie pozory. Przy zmianie miejsca wykonywania obowiązków służbowych do głosu dochodzi prawo.

Jeśli chcesz połączyć pracę z niekończącymi się wakacjami, warto zorientować się, jak na tę kwestię zapatruje się polski ustawodawca. W obowiązujących przepisach można znaleźć kilka ciekawych kwestii dotyczących pracy zdalnej, które będą mieć zastosowanie do workation. Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem tej formy pracy?

Jak długo możesz pracować zdalnie?

Podczas ostatniego spotkania z przyjaciółmi dowiedziałeś się, że kilku z nich w najbliższym czasie jedzie nad małe, malownicze jezioro na Mazurach, by właśnie tam odpocząć od zgiełku miasta. W trakcie rozmowy dowiedziałeś się jednak, nie nie planują urlopu. Zgłębiając ten temat okazało się, że złożyli do pracodawcy wniosek o okazjonalną pracę zdalną, który został zaakceptowany. Dzięki temu mają możliwość wyjazdu, który połączą z zawodowymi obowiązkami. Zacząłeś wsłuchiwać się w ich opowieść i stwierdziłeś, że też chciałbyś spróbować pracy poza biurem. W końcu po godzinach mógłbyś swobodnie zaplanować wycieczkę rowerową wzdłuż najpiękniejszych mazurskich tras. 

Wracając do domu po owocnym spotkaniu, długo zastanawiałeś się, czy też miałbyś możliwość poproszenia swojego przełożonego o kilka dni pracy zdalnej. W końcu swoje obowiązki z powodzeniem możesz wykonywać z domu, co wielokrotnie już robiłeś. Twoja firma jeszcze kilka lat temu wdrożyła narzędzia ułatwiające pracę zdalną, dzięki czemu przejście na model zdalny lub hybrydowy nie jest dla Ciebie wyzwaniem.

Okazjonalna praca zdalna jest nowością w polskim Kodeksie pracy. Z inicjatywą jej podjęcia wystąpić może tylko pracownik. Pracodawca w miarę możliwości powinien umożliwić mu przejście na taki model wykonywania obowiązków. W ciągu roku kalendarzowego, każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę  przysługują aż 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej. Jeśli Twoje stanowisko nie wymaga codziennej obecności w biurze, warto rozważyć tę formę organizacji workation. Dzięki pracy zdalnej, możesz wyjechać z przyjaciółmi i jednocześnie nie zaniedbać swoich służbowych obowiązków. To znakomite rozwiązanie, które pomoże Ci utrzymać balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

Okazjonalna praca zdalna wymaga złożenia wniosku do pracodawcy. Jeśli nie wiesz w jaki sposób go napisać, a Internet tym razem nie chce uratować Cię wzorem takiego dokumentu, o pomoc możesz poprosić Copilota. To wyjątkowe narzędzie może stworzyć dla Ciebie wniosek na podstawie Twoich wytycznych. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu na redakcji dokumentu i będziesz miał też pewność, że wszystkie niezbędne kwestie zostaną w nim uwzględnione.

Zmiana miejsca wykonywania pracy

Chcesz pracować podczas workation? Musisz pamiętać o tym, że prawo pracy przewiduje obowiązek informowania pracodawcy o miejscu wykonywania pracy zdalnej. Jeśli Twój wniosek o taka formę wykonywania obowiązków został już zaakceptowany, to idealny moment, żeby porozmawiać o tym ze swoim pracodawcą. 

Długo zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób złapać na kilka minut rozmowy swojego zapracowanego szefa. Próbujesz pytać współpracowników, czy widzieli go dzisiaj w biurze. Każdy z nich jednak zgodnie twierdzi, że nie widzieli go od kilku dni. Po kilku minutach wpadasz na pomysł, by sprawdzić jego dostępność w kalendarzu Outlook. Odkrywasz w nim, że Twój szef zaplanował sobie w najbliższych dniach pracę poza biurem. Szybko włączasz firmowego Teamsa i piszesz do niego wiadomość. Bingo! Nawet bez bezpośredniego kontaktu w miejscu pracy, możesz porozmawiać o ważnych kwestiach ze swoim przełożonym. Dzięki narzędziom ułatwiającym komunikację w firmie, takim jak Outlook czy Teams, masz możliwość efektywnego kontaktu nie tylko ze swoim przełożonym ale również z każdym innym współpracownikiem. To sprawia, że przepływ informacji staje się niezwykle płynny i pozbawiony wielu nieporozumień.

Czy możesz pracować na Santorini?

Prawo pracy przeszło w ostatnim czasie wielką rewolucję związaną z udogodnieniami dla różnego rodzaju pracowników. Wielu z nich zastanawia się, czy swoje workation mogłoby spędzić na zagranicznych wojażach. Okazuje się, że ta kwestia nie jest aż tak prosta do przygotowania. 

Praca z dowolnego miejsca w Polsce wymaga jedynie poinformowania pracodawcy o konkretnym adresie, spod którego będziesz wykonywał swoje obowiązki. W przypadku wyjazdu do innego kraju Unii Europejskiej, warto zapoznać się z obowiązującymi w nim przepisami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych. Może zdarzyć się, że Twoje workation wymagać będą od pracodawcy opłacenia składki w kraju, do którego zamierzasz się wybrać. W przypadku, gdy Twój wyjazd będzie krótki, unikniesz rejestracji w kraju docelowym, co stanie się znacznym ułatwieniem dla Twojego pracodawcy. Warto pamiętać o tym wybierając okres, podczas którego świadczysz swoją pracę poza granicami Polski. 

Wykorzystaj swoją szansę!

Praca zdalna otwiera przed Tobą szereg różnego rodzaju możliwości. Codzienne picie ulubionej kawy z własnego ekspresu czy wyjazdy w malownicze miejsca jeszcze nigdy nie były łatwiejsze! Warto skorzystać z możliwości, które daje nam praca i workation. Mimo tego, że w ostatnim czasie polski Kodeks pracy obchodził swoje 50 urodziny, to samo prawo pracy coraz lepiej dostosowuje się do wymagań współczesnego rynku. Warto korzystać z możliwości, które oferuje.

Jeśli chcesz poznać więcej narzędzi, które mogą ułatwić Ci pracę z Seszeli, koniecznie skontaktuj się z nami! Przebywasz na workation, masz problem z narzędziami Microsoft, a informatyk nie odpowiada na Twoje wiadomości? Zerknij na nasz kanał na YouTube. Znajdziesz tam wiele porad, które pomogą Ci uporać się z najczęściej spotykanymi problemami.

Powiązane artykuły
Biznesplan – czy wiesz jak go stworzyć?
Najnowsze artykuły Zastosowania Microsoft 365
Biznesplan – czy wiesz jak go stworzyć?
Copilot for Microsoft 365- wirtualny asystent, którego potrzebujesz
Najnowsze artykuły Nowości Microsoft 365
Copilot for Microsoft 365- wirtualny asystent, którego potrzebujesz
Następny artykuł
Bezpłatna konsultacja Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą

    Bezpłatna konsultacja