Efektywna optymalizacja działań jest jednym z podstawowych czynników, decydujących o rozwoju każdej działalności. Microsoft Power Apps pozwala na skuteczną automatyzację „ręcznych” procesów, usprawniając organizację i oszczędzając sporą ilość czasu. Wspomniane rozwiązanie to platforma „low code”, co jest korzystną informacją dla osób nieposiadających specjalistycznej wiedzy o kodowaniu. Z pomocą Microsoft Power Apps utworzysz intuicyjną aplikację działającą na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych. Uzyskane programy połączysz z firmowymi danymi, natychmiastowo widząc efekty swojej pracy. Poznaj 5 przykładów aplikacji, które możesz samodzielnie stworzyć w Microsoft Power Apps.
Timesheet w Power Apps – organizacja czasu pracy
Aplikacja do rozliczania czasu pracy jest jednym z podstawowych programów, który możesz samodzielnie utworzyć w Power Apps. Wykorzystując popularny „timesheet”, określisz ilość godzin, które chcesz przeznaczyć na dany projekt w ciągu dnia. Widok grafiku w aplikacji możesz dostosować do swoich preferencji. Za pomocą jednego przycisku dodasz projekt nad którym aktualnie pracujesz. Z programowanej wcześniej listy możesz wybrać powiązaną kategorię, którą oznaczysz nowe zadanie.
Celem „timesheet” jest optymalizacja godzin pracy poprzez szczegółowe określenie czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych zadań. Aplikacja może pozwolić również na przeglądanie danych z poprzednich tygodni, co stanowić będzie dodatkową zaletę programu. W przypadku pracy na pełen etat celem pracownika jest zapełnienie wszystkich 40 godzin w tygodniu, które przeznaczył na pracę nad projektami. W ostatnim etapie kompletny „timesheet” przesyłany jest do zatwierdzenia przez menadżera, przełożonego lub właściciela firmy.
Aby skorzystać z rozwiązania stworzonego za pośrednictwem Power Apps wystarczy telefon z zainstalowaną aplikacją Power Apps oraz opublikowanie aplikacji w zasobach naszego przedsiębiorstwa za pośrednictwem konsoli administracyjnej.
Rozliczanie służbowych wydatków
Kolejnym przykładem efektywnego wykorzystania platformy Microsoft Power Apps jest aplikacja do rozliczania służbowych wydatków. Z pomocą utworzonego programu możesz śledzić firmowe koszty od momentu ich naliczenia do zatwierdzenia przez kadry. Dodatkową zaletą jest możliwość filtrowania wydatków na podstawie odmiennych parametrów. W określonej części aplikacji wyświetlana może być liczba transakcji nowych, oczekujących, zatwierdzonych i odrzuconych przez przedsiębiorstwo.
Dodanie wydatku jest związane z nadaniem mu nazwy niezbędnej do późniejszej identyfikacji, a także dat określających jego początek i koniec. Do każdego ze wskazanych kosztów możesz dodać wiele elementów zamówienia. Niezbędne jest jednak dołączenie pokwitowań, potwierdzających opisane wcześniej wydatki.
Aplikacja do rozliczania służbowych wydatków może być dodatkowo wzbogacona o komponenty AI, dopasowane do indywidualnych preferencji przedsiębiorstwa. Dodatkiem do programu może być moduł przechwytujący dane bezpośrednio z przesłanego wcześniej paragonu. Alternatywnie, możesz wykorzystać możliwość robienia zdjęć paragonów czy faktur za pośrednictwem telefonu i dodawania ich jako załącznika do danego wniosku o rozliczenie kosztów.
Rezerwacja dzięki Power Apps
Za pomocą Microsoft Power Apps utworzysz również aplikację do rezerwacji biurka bądź salki w biurze. Stosując podane rozwiązanie w firmie, znacznie usprawnisz organizację i unikniesz zbędnych nieporozumień między pracownikami.
Rezerwacja biurka w opisywanej aplikacji odbywa się na dwuwymiarowej wizualizacji, odzwierciedlającej układ Twojego biura. Graficzny schemat firmy ukazuje dostępne miejsca, oznaczone odmiennymi kolorami. Konkretne barwy salek możesz zaprogramować zgodnie z lokalizacją w przedsiębiorstwie. W otwartym formularzu należy wskazać datę, w której będziesz zajmować biurko. Omawiana aplikacja w przejrzysty sposób ukazuje zbliżające się rezerwacje, co w szczególny sposób usprawni Twoją organizację w firmie.
Aplikacja do wniosków urlopowych
Wykorzystując Power Apps, utworzysz również intuicyjną aplikację do wniosków urlopowych. Wspomniane oprogramowanie pozwala użytkownikowi na zdalne złożenie pisma, które trafia bezpośrednio do menadżera firmy i działu HR.
Wewnątrz aplikacji widoczne mogą być szczegóły poszczególnych wniosków urlopowych oraz stan akceptacji przez poszczególne organy przedsiębiorstwa. Możliwe jest również filtrowanie złożonych podań, tak jak w przypadku aplikacji do monitorowania służbowych wydatków. W składanym wniosku należy podać powód urlopu, którym mogą być m.in. wakacje bądź choroba. Osoba odpowiedzialna za tego rodzaju podania każdorazowo otrzymuje wiadomość email, informującą o wniosku przesłanym przez pracownika. Aplikacja do wniosków urlopowych pozwala znacznie oszczędzić czas przeznaczany na składanie i rozpatrywanie wniosków oraz śledzenie ilości dni pozostałych oraz wykorzystanych wśród pracowników.
Aplikacja QUIZ
Quiz jest bezsprzecznie jedną z najbardziej intrygujących aplikacji w powyższym zestawieniu. Zasady jej działania są analogiczne do popularnego programu telewizyjnego „Milionerzy”. Z tego względu obecne są zarówno wirtualne nagrody pieniężne, jak i słynne trzy koła ratunkowe. Niepoprawna odpowiedź na zadane pytanie kończy otwarty quiz i zapisuje zdobytą ilość punktów.
Zaprogramowana aplikacja Quiz jest w pełni kompatybilna z serwisem Microsoft Teams, dzięki czemu możesz ją bezproblemowo dołączyć do Twojego spotkania. Program może być również udostępniany pozostałym uczestnikom rozmowy. Stosując wspomniane rozwiązanie, cały zespół może się rozwijać wskazując właściwe odpowiedzi na pytania.
Powyżej opisaliśmy jedynie kilka popularnych scenariuszy, do których można zastosować platformę Power Apps. Prawda jest jednak taka, że potencjał wykorzystania Power Apps ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Jeśli Twoja firma ma proces, który obecnie jest wykonywany manualnie lub w bardzo klasyczny sposób (za pośrednictwem wiadomości email, telefonów czy rozmów) to bardzo możliwe, że Power Apps może posłużyć Ci jako wspaniałe uzupełnienie obecnych działań lub początek procesu cyfryzacji firmy. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jak jeszcze mógłbyś wykorzystać Power Apps – nie wahaj się z nami skontaktować.